Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրողը Երեւան է եկել որպես ցավի քույր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հիսունյոթամյա էսթեր Մուջավայոն Երեւան է եկել ոչ միայն հայ ժողովրդի հետ Հայոց ցեղասպանության ցավը կիսելու, այլեւ հայ ժողովրդի հետ միասին ապացուցելու, որ ինչպես հայերն, այնպես էլ Ռուանդայում ցեղասպանության ենթարկված ցեղախմբերը վերապրել են ու նրանց չեն կարողացել սպանել:
«Ես եկել եմ այստեղ որպես ցավի քույր: Ես այստեղ եմ որպես Ռուանդայի ցեղասպանության վերապրող: Արդեն քսանմեկ տարի է՝ ես ապրում եմ այդ ցավով: Իմ բախտը բերեց եւ ես ապրեցի: Նրանք սպանեցին իմ ամուսնուն, հորս, քրոջս, ամուսնուս բարեկամներին: Նրանք սպանվեցին, իսկ ես ողջ մնացի, որ իմ մեջ կրեմ այդ ցավը ու ապրեմ այդ հիշողության մեջ»,- «Արմենպես»-ի փոխանցմամբ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» ֆորումի ժամանակ նշեց նա:
Մուջավայոյի ելույթը ժամանակ առ ժամանակ ընդհատվում էր. վերհիշելով անցյալի սարսափը նա սրբում էր աչքերն ու անընդհատ կրկնում. «Մենք վերապրեցին, մենք պետք է ապրենք հանուն սպավածների»:
«Ձեզ հետ հիշատակելով ձեր ցավը, ես նաեւ ձեր քույրն եմ, որ փրկվել է, վերապրել»,- նշեց է նա՝ հավելելով, որ հայ ժողովրդին նա նմանեցնում է ծառի, որը չի չորացել, եւ փոքրիկ ճյուղը կյանք է պարգեւել հսկայական ծառին:
«Այդ ծառի ճյուղերն աճում են, ծառը չի մահացել, հայ ժողովուրդը վերածնվել է, այժմ վերածնվում է նաեւ թութսիների ցեղը»,- ընդգծեց Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրածէսթեր Մուջավայոն:

Пережившая геноцид Руанды женщина приехала в Ереван, чтобы разделить боль Геноцида армян
57-летня Эстер Муджавае прибыла в Ереван не только для того, чтобы разделить боль Геноцида армян вместе с армянским народом, но и для того, чтобы вместе с армянским народом доказать, что как армяне, так и подвергшие геноциду племена Руанды, выжили, и их не смогли уничтожить.
«Я пришла сюда как сестра по пережитой боли. Я здесь в качестве пережившего геноцид в Руанде человека. Уже 21 год я живу с этой болью. Мне повезло, и я осталась жива. Они убили моего мужа, отца, сестру, родственников мужа. Они были убиты, а я осталась жива, чтобы нести в себе эту боль и жить с этой памятью», - как сообщает Арменпресс, сказала Эстер Муджавае на форуме «Против преступления Геноцида».
Речь Муджавае время от времени прерывалась: вспоминая ужасы прошлого она протирала глаза и постоянно повторяла: «Мы пережили, мы должны жить ради убитых».
«Поминая с вами вашу боль, я являюсь вашей сестрой, которая спаслась, пережила»,- отметила она, добавив, что армянский народ похож на дерево, которое не высохло, и маленькая ветвь дала жизнь огромному дереву.
«Ветви этого дерева растут, дерево не погибло, армянский народ возродился, сейчас возрождается и племя тутси», - подчеркнула Эстер Муджавае.