Ցեղասպանագետների հանրությունը կշարունակի պայքարել ընդդեմ ժխտողականության. Դանիել Ֆեյերստեյն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Այն, ինչ թուրքերը գործեցին հայերի նկատմամբ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին, ցեղասպանություն էր եւ չի կարող որեւէ կերպ կասկածի տակ դրվել»,- ասում է Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Դանիել Ֆեյերստեյնը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ապրիլի 22-ին Երեւանում մեկնարկած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ Ֆեյերստեյնը նշեց, որ հենց այդ ցեղասպանությունների ժխտումը հիմք հանդիսացավ Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի ստեղծման համար: Այսօր ասոցիացիան ոչ միայն ուսումնասիրում եւ տարբեր տեսանկյուններից ներկայացնում է ցեղասպանությունները, այլեւ տարբեր ուղիներով պայքարում ժխտողականության դեմ:
«Այսօր ցանկանում եմ վերահաստատել, որ ցեղասպանագետների հանրությունը պատրաստ է պայքարել ընդդեմ ժխտողականության և պայքարել հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ճանաչման համար»,-հայտարարեց Դանիել Ֆեյերստեյնը:
Շարունակելով ներկայացնել ցեղասպանություն եզրույթի վերաբերյալ տարատեսակ մեկնաբանությունները՝ ցեղասպանագետն ասաց, որ կատարված հանցագործություններն ունեին մեկ նպատակ` ուժի միջոցով վերափոխել հասարակությունը: «Պանթուրքիզմը, նացիզմը առաջնորդվում էին հասարակությունների վերափոխման սկզբունքով: Նույն գաղափարախոսությունն էր նաեւ Կամբոջայում, Ռուանդայում, Լատինական Ամերիկայում: Պանթուրքիզմի նպատակն էր հասնել հասարակության միատարրացմանը, վերափոխել Օսմանյան կայսրությունը այդ խմբերին վերափոխելու միջոցով»,- ասաց նա:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS:“What the Turks committed against the Armenians in the last years of the Ottoman Empire was genocide and it cannot be put under any doubt”, - says the President of the International Association of Genocide Scholars Daniel Feierstein.
Armenpress reports thatat the social and political global forum “Against the Crime of Genocide”, launched in Yerevanon April 22, Daniel Feierstein stated that the denial of genocides served a base for the establishment of the International Association of Genocide Scholars. Today the Association not only studies and presents the genocides from different points of view, but it struggles against the denial in different ways.
“Today I want to reaffirm that the International Association of Genocide Scholarsis ready to struggle against the denial and fight for the recognition of the genocide, committed against the Armenians”, - stated Daniel Feierstein.