Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատում կայացել է արտահերթ նիստ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի
ՄՈՆՏԵՎԻԴեՈ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատում ավարտվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արտահերթ նիստը:
‹‹Արմենպրես››-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչն ասաց, որ արտահերթ նիստը բավական երկար է տեւել, քանի որ ներկա են եղել բոլոր կուսակցություններ, և բազմաթիվ պատգամավորներ ցանկացել են ելույթ ունենալ:
Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Սուսաննա Պերեյրան իր ելույթում կարեւորել է Ուրուգվայում հայ ժողովրդի հիշողության պահպանումը: Նա խոսել է հայ եւ ուրուգվայցի ժողովուրդների բարեկամության մասին՝ շեշտելով, որ տեղի հայ համայնքը մեծագույն ներդրում է ունեցել այդ բարեկամության կայացման գործում: Պերեյրան պատմել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացած ընտրությունների ժամանակ իր դիտորդական առաքելության մասին:
Մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ Խորխե Գուեկչյանը պատմել է իր հայկական ծագման մասին՝ նշելով, որ իր մայրը, ով ցեղասպանության ժամանակ ընդամենը 8 տարեկան է եղել, փրկվել է թուրքերից՝ թաքնվելով անապատի քարանձավներից մեկում: Սակայն գաղթի ճանապարհին եղած հազարավոր փոքրիկների դա չի հաջողվել:
Գիլիերմո Ֆասելոն էլ խոսել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի կարեւորության մասին՝ հավելելով, որ չպետք է տարանջատում դրվի Հոլոքոստի եւ Հայերի ցեղասպանության միջեւ:
Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչ Դանիել Ռադիոն էլ պատասխանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանի հայտարարությանը, թե որտեղ են Հայոց ցեղասպանության ապացույցները:
‹‹Հայ ժողովուրդը քարոզչության կարիք չունի: Դրա համար կան երկրների խորհրդարաններ, դրա համար կա Ուրուգվայի խորհրդարանը եւ մենք դա անում առանց մեղքի զգացումի, առանց բարդույթների, քանի որ մենք գիտենք, որ մեր արածը բարոյական է եւ գիտենք, որ 50 տարի առաջ այս նույն շենքում Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագիծ ընդունածներն էլ բարոյական էին եւ նավթով կեղտոտված չէին››,- ասել է նա:

В палате представителей Уругвая состоялось внеочередное заседание, посвященное 100-летию Геноцид армян
В палате представителей Уругвая состоялось внеочередное заседание, посвященное 100-летию Геноцид армян.
В беседе с «Арменпресс» представитель Айдата АРФД сказал, что заседание было продолжительным, присутствовали все фракции, и многие депутаты пожелали выступить.
Зампредседателя палаты представителей Уругвая Сусанна Перейра в своем выступлении подчеркнула важность сохранения памяти армянского народа в Уругвае. Она говорила о дружбе двух народов и о вкладе армянского народа в эту дружбу. Она рассказала о своей наблюдательской миссии на выборах в НКР.
Хорхе Гуекчян рассказал о своем армянском происхождении, о том, как его мать, которой в то время было 8 лет, спаслась от турок, спрятавшись в пещере, что не удалось сделать многим тысячам детей на дорогах исхода.
Гильермо Фаселло говорил о важности закона, криминализируещего отрицание Геноцида, а также о том, что нельзя разнить Холокост и Геноцид армян.
Даниэль Радио ответил на заяление президента Турции Эрдогана о том, что где доказательства геноцида.
‹‹Армянский народ не нуждается в пропаганде. Для этого есть парламенты стран, есть парламент Уругвая, и мы делаем это без чувства вины, без комплексов, поскольку мы знаем, что то, что мы делаем – высокоморально; те, кто 50 лет назад в этих стенах принимали Геноцид, делали это с позиций морали и не были испачканы нефтью››,- сказал он.