Փարիզում Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ կանցկացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի հայտնի «Գավո» սրահում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ կկազմակերպվի: Իրադարձության նախաձեռնողը օպերային երգիչ Մուրադ Ամիրխանյանն է (Ադամ Բարրո): Հայտնի արտիստների մասնակցությամբ համերգը տեղի կունենա ապրիլի 25-ին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ադամ Բարրոն, ով այժմ հանդես է գալիս հենց այս կեղծանվամբ, տեղեկացրեց, որ «Գավո» սրահում հայ երգն ըստ արժանվույն կհնչի:
«Ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման «100 համերգ Հայաստանի համար» միջոցառման շրջանակներում իմ նախաձեռնությամբ իրականացվող հերթական համերգային ծրագրում հանդես կգան ֆրանսիացի բարձրակարգ երգիչ-երգչուհիներ, ովքեր մաքրամաքուր հայերենով կներկայացնեն Կոմիտասի «Կռունկ, ուստի կուգաս»-ը՝ Ֆաննի Քրուեի մեկնաբանությամբ, Կոմիտասի «Գարուն ա» ստեղծագործությունը Ջուլիա Քնեքտի մեկնաբանությամբ:Ջութակահարուհի Հիլդեգարդ Ֆեզնոն առաջին անգամ կկնատարի Կոմիտասի «Ծիրանի ծառ»-ը»,-նշեց օպերային երգիչը:
Ադամ Բարրոյի խոսքով՝ մեկ այլ արտիստ՝ իտալացի դաշնակահար Դավիդ Պերրոնը առաջին անգամ կներկայացնի Բաբաջանյանի «Էլեգիա»-ն և առաջին անգամ դերասանուհի և արձակագիր Անահիտ Թոփչյանի մեկնաբանությամբ Փարիզում կհնչի Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն»-ը «Դլե յաման» դուդուկի հնչյունների ներքո:Կկատարգվեն նաև բազմաթիվ այլ ստեղծագործություններ:
«Համերգի սկիզբը կազդարարեն երկու երգչուհիներ՝ մոմերը ձեռքներին, ովքեր առաջին անգամ կերգեն Բաբաջանյանի «Վոկալիզ»-ը՝ հիշատակելով մեր անմեղ զոհերին: Այս համերգը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության յուրաքանչյուր զոհի հիշատակին՝ երեխա, կին, տարեց, ուսուցիչ, պոետ, վանական, մշակ, գյուղացի, վաճառական, փաստաբան, բժիշկ, ինժեներ և այլն: Բազմաթիվ արվեստագետներ որոշել են հավաքվել «Գավո»-ի բեմում՝ կատարելու օպերային հանրաճանաչ արիաներ և հայկական երգեր՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի»-հավելեց օպերային երգիչը:
Նրա խոսքով՝ համերգի ավարտին ամբողջ կազմը հայերեն կերգի Հովհաննես Թումանյանի բանաստեղշությամբ գրված Ալեքսանդր Հարությունյանի «Հայրենիքիս հետ» ստեղծագործությունը:
«Կինս և երեխաներս մի քանի օր առաջ հեռուստացույց էին դիտում, և հայտնաբերեցին, որ մի երիտասարդ, որի անունն է Մանուկ Հարությունյան, մանջութ անունով գործիք է ստեղծել: Որոշեցի գալ Հայաստան և Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Մանուկ Հարությունյանի նվագակցությամբ ապրիլի 17-ին երգել Կաչինիի «Ավե Մարիան», հետո հանգիստ խղճով գնալ Ֆրանսիա՝ հանդես գալու «Գավո» սրահում անցկացվելիք համերգիթում»,-նշեց Ադամ Բարրոն:
Նրա խոսքով՝ իր «100 համերգ Հայաստանի համար» նախագծի շրջանակում տարբեր վայրերում անցկացվել և շարունակվում են տեղի ունենալ համերգներ, որոնց մասնակցում են տարբեր արտիստներ: Ամեն անգամ հնչում է նախորդից տարբերվող ծրագիր: Առաջիկայում համերգներ են նախատեսված Ֆրանսիայում և Մեծ Բրիտանիայում:
«Իմ երջանկահիշատակ ծնողների հիշատակին 10 տարի շարունակ Փարիզում և այլ երկրներում հանդես եմ եկել որպես Մուրադ Ամիրխանյան, որպեսզի իմ ազգը և ծնողներս երկնքում չասեն, որ ես փոխել եմ անունս, որպեսզի կայանամ որպես օպերային երգիչ: Ֆրանսիայում Ամիրխանյան չեն կարողանում արտաբերել, և որոշեցի այսուհետև հանդես գալ որպես Ադամ Բարրո»,-եզրափակեց երգիչը:

В Париже состоится концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
В Париже, в знаменитом зале «Гаво» состоится концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян. Инициатор концерта – оперный певец Мурад Амирханян (Адам Барро). Концерт с уастием известных артистов состоится 25-го апреля.
В беседе с «Арменпресс» Адам Барро, известный именно под этим псевдонимом, сообщил, что армянская песня с достоинством прозвучит в зале «Гаво».
«В рамках цикла «100 концертов для Армении», посвященного 100-летию Геноцида армян, в данном концерте, по моей инициативе, выступят первоклассные французские исполнители, которые на чистейшем армянском языке споют «Крунк» Комитаса в интерпретации Фанни Круэ, «Весна» в интерпретации Джулии Кнект. Скрипачка Хильдегард Фезно исполнит «Абрикосовое дерево» Комитаса»,- сказал певец.
По словам Адама Барро, итальянский пианист Давид Перрон сыграет «Элегию» Арно Бабаджаняна, актриса Анаит Топчян продекламирует «Несмолкаемую колокольню» Паруйра Севака под звуки «Дле яман» на дудуке. Будут исполнены и другие произведения.
«В начале концерта выйдут 2 певицы с горящими свечами, которые исполнят «Вокализ» Арно Бабаджаняна, поминая наших невинных жертв. Этот концерт посвящен памяти каждого павшего во время Геноцида – ребенка, женщины, старика, учителя, поэта, монаха, крестьянина, купца, юриста, врача, инженера. На сцене в зале «Гаво» решили собраться многие искусствоведы, которые исполнят известные оперные арии и армянские песни в знак памяти жертв»- добавил он.
По словам Адама Барро, в конце весь артистический состав споет песню Александра Арутюняна на слова Ованеса Туманяна «С моей Родиной».
«Моя жена и дети недавно увидели по телевизору, что молодой человек по имени Манук Арутюнян изобрел музыкальный инструмент, названный им манджут. Я решил приехать в Армению и 17-го апреля в сопровождении Манука Арутюняна исполнить в Цицернакаберде «Аве Марию» Качини, затем вернуться во Францию и со спокойной совестью выступить в зале «Гаво»»,- сказал Адам Барро.
По его словам, в рамках цикла «100 концертов для Армении», посвященного 100-летию Геноцида армян, состоится еще множество концертов в разных местах, каждый раз – с новой программой. В ближайшее время концерты состоятся во Франции и в Великобритании.
«В память о моих покойных родителях я около 10 лет выступал под именем Мурад Амирханян, чтобы мой народ и мои родители на небесах не сказали, что я поменял свое имя, чтобы состояться как певец. Но во Франции не могут произнести Амирханян, и я решил выступать под именем Адам Барро»,- сказал певец.