Կոնգրեսական Սմիթը կոչ է անում ԱՄՆ-ին վերջ տալ Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քրիս Սմիթը հոդված է հրապարակել ամերիկյան app.com կայքում, որով կոչ է անում Միացյալ Նահանգների կառվարությանը վերջ տալ Հայոց ցեղասպանության hարցում ժխտողական քաղաքականությանը: «Ցեղասպանությունն ամենասարսափելի հանցագործությունն է, որին որևէ ժողովուրդ կարող է ենթարկվել կամ մեկ այլ ժողովուրդ կարող կատարել: Այն երբեք չպետք է մոռացվի: Մոռանալ այն՝ կնշանակեր խամրեցնել մեր խիղճը և նսեմացնել մեր մարդկայնությունը: Այն երբեք չպետք է ժխտվի, այլ պետք է լիարժեքորեն ճանաչվի: Հակառակ դեպքում, հաշտեցմանն ուղղված ցանկացած իմաստալից քայլ կխափանվի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «ԱՄՆ-ը պետք է վերջ տա Հայոց ցեղասպանության ժխտմանը» խորագրով հոդվածում գրել է կոնգրեսականը:
Նա նաև տեղեկացնում է, որ պատրաստվում է նախագահել ապրիլի 23-ի կոնգրեսական լսումները՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը:

США должны положить конец отрицанию Геноцида армян: конгрессмен Крис Смит
Член Палаты представителей США Крис Смит опубликовал статью на американском сайте app.com, в которой призвал правительство Соединенных Штатов покончить с политикой отрицания Геноцида армян.
«Геноцид – самое страшное преступление, которому может подвергнуться какой-либо народ или может совершить нация. Оно никогда не должно быть забыто. Забыть геноцид – значит затушить нашу совесть и умалить нашу человечность. Геноцид никогда не должен отрицаться, а должен быть полноценно признан. В противном случае, любой осмысленный шаг по примирению потерпит неудачу», - как сообщает Арменпресс, написал конгрессмен в своей статье «США должны положить конец отрицанию Геноцида армян».
Он также сообщает, что намерен председательствовать на посвященных 100-летию Геноцида армян слушаниях Конгресса США, которые пройдут 23 апреля.