Ֆրանսիայի Օ-դը-Սեն նահանգում բացվել է «Հայաստանի արծիվը» հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Օ-դը-Սեն նահանգի խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Պատրիկ Դևեջյանի նախաձեռնությամբ ապրիլի 11-ին Օ-դը-Սեն նահանգի «Սո» պարտեզներում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում, որի ընթացքում հանդիսավորությամբ բացվել է քանդակագործ Թորոս Ռաստկլանի հեղինակած «Հայաստանի արծիվը» հուշարձանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը մասնակցել են Անտոնիի քաղաքապետ Ժան-Իվ Սենանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Մուրադ Փափազյանը և Արա Թորանյանը, Անտոնիի հայ-ֆրանսիական ակումբի ղեկավար Վիսամ Նեմեն, տեղական իշխանությունների և ֆրանսահայ կառույցների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, լրագրողներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Պատրիկ Դևեջյանին՝ գեղեցիկ նախաձեռնության և քանդակագործ Թորոս Ռաստկլանին՝ իր հիասքանչ ստեղծագործության համար:
Անդրադառնալով տեղական իշխանությունների կողմից Հայաստանի բնակավայրերի հետ ապակենտրոնացված համագործակցությանը՝ դեսպան Չիտեչյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Անտոնի քաղաքի և Երևանի Դավթաշեն վարչական շրջանի միջև վերջերս պաշտոնականացված բարեկամական համագործակցության առնչությամբ: «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նկատմամբ ցուցաբերվող ուշադրությունը համամարդկային արժեքներին նվիրվածության վկայություն է», - նշել է դեսպանը՝ դիմելով նահանգային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներին:

Armenian Genocide centenary-dedicated monument unveiled in Hauts-de-Seine of France
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS: On April 11, solemn ceremony of unveiling of monument, dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, by sculptor Toros Rast Klan was held on the initiative of President of the General Council of Hauts-de-Seine department, France, member of the French Parliament Patrick Devedjian, Armenpress reports, citing the press service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
Mayor of Antony Jean-Yves Senant, Ambassador of Armenia to France Vigen Chitechian, Co-chairmen of the Coordinating Council Armenian Organizations of France (CCAF) Murad Papazian and Ara Toranian, Head of the Armenian-French Club of Antony Visame Nemen, local authorities and numerous representatives of the French-Armenian structures, politicians and public figures, diplomats, journalists and representatives of the Armenian community attended the event.
In his remarks, Ambassador Chitechian expressed gratitude to Patrick Devedjian for the initiative and to sculptor Toros Rast Klan for his magnificent work.
Reflecting on the decentralized cooperation of administrative units and local authorities, Ambassador Chitechian commended recently established official friendly cooperation between Antony city and Davtashen administrative district of Yerevan.
“Attention attached to the 100th anniversary of the Armenian Genocide is a testimony of commitment to the universal values”, mentioned the Ambassador, addressing the municipal and department authorities.