Կառավարությունը շարունակում է աջակցել սիրիահայերին բոլոր ուղղություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական ճգնաժամը շարունակվում է, ինչի հետևանքով շարունակվում է Սիրիայից հայրենիք վերադարձող հայերի հոսքը: Այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ պատասխանելով ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանի հարցին: «Սիրիայից վերադարձող մեր հայրենակիցներին միացել են նաև Ուկրաինայի և Իրաքի մեր հայրենակիցները, սակայն Ուկրաինայից և Իրաքից մենք այդքան հոսք չունենք, որքան Սիրիայից: Այսօր ես կարող եմ ասել, որ կառավարությունը բազմաթիվ օրենքներ և որոշումներ է փոխել, որպեսզի սիրիահայերը կարողանան այստեղ իրենց խնդիրները հիմնականում անվճար կարգավորել: Մենք փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների զարգացման կենտրոնի հետ կազմակերպել ենք երկամսյա 7 դասընթացներ, որոնց մասնակցել են 149 սիրիահայեր, և 100 բիզնես ծրագրեր ներկայացրած սիրիահայերից 74-ի ծրագրերը հավանության են արժանացել: Նրանց տրամադրվել են 5 միլիոն դրամի արտոնյալ վարկեր: Եվ պետք է ասեմ, որ սիրիահայերը շատ արագ ինտեգրվում են մեր տնտեսությանը: Նրանք նաև մեզ մոտ բերել են աշխատանքային նոր մշակույթ, և չկա որևէ գործատու, որ դժգոհ լինի սիրիահայերից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնեց Հակոբյանը
Կառավարությունն էական քայլեր է ձեռնարկում նաև սիրիահայերի համար մատչելի պայմաններով կրթություն ապահովելու համար: Հրանուշ Հակոբյանը հայտնեց, որ կառավարության որոշմամբ՝ ինչպես նաև բարեգործական մի շարք կազմակերպությունների աջակցությամբ, 500-ից ավելի սիրիահայ ուսանողներ անվճար կրթություն են ստանում հայաստանյան բուհերում, ևս 1000-ից ավելի սիրիահայ աշակերտներ դպրոցներում ստանում են անվճար կրթություն:
Հրանուշ Հակոբյանը նաև հայտնեց, որ ՀՀ առոսջապահության նախարարությունը պետպատվերի շրջանակներում շուրջ 100 միլիոն դրամ է հատկացրել սիրիահայերի առողջական խնդիրները լուծելու համար: «Ֆինանսների նախարարությունն էլ հիմնականում լուծել է նրանց մաքսային խնդիրները: Մենք մշակել ենք նաև ինտեգրման առանձին ծրագիր, որի շրջանակներում լուծում ենք երեխաների հանգստի և ուսման խնդիրը»,- ասաց ՀՀ Սփյուռքի նախարարը:

YEREVAN, 8 APRIL, ARMENPRESS.The Syrian crisis continues, and as a result, more and more Armenians are repatriating from Syria. This is whatMinister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyanannounced during a question-and-answer session with government officials at the National Assembly, in response to a question raised by Deputy of the faction of the Republican Party of Armenia (RPA) of the National Assembly.“The Armenians returning from Syria are joined by Armenians of Ukraine and Iraq, but the flow of Armenians from Ukraine and Iraq is not as large as the flow of Armenians from Syria. Today, it is safe to say that the government has made amendments to many laws and decisions so that Syrian-Armenians will be able to solve their issues without any hassle. The Ministry of Diaspora and the Small and Medium Enterprise Development National Center have organized seven two-month courses that have been held with the participation of 149 Syrian-Armenians. Out of the 100 business plans, 74 have been approved. The Syrian-Armenian businessmen have been provided with special loans worth AMD 5 million. I must say that Syrian-Armenians integrate very quickly. They have also introduced a new working culture, and all employees are content with the Syrian-Armenians,”Hakobyan informed, as “Armenpress” reports.
Hranush Hakobyan also informed that the Ministry of Health of the Republic of Armenia had allocated AMD 100 million to solve the health problems of Syrian-Armenians within the framework of the state order.