Կայացել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստը: Հիմնադրամն ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2014թ. դեկտեմբերի 18-ի որոշմամբ՝ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի միաձուլման ձևով վերակազմակերպելու միջոցով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, համաձայն հաստատված օրակարգի՝ նիստում քննարկվել և հաստատվել են Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի վարչակազմակերպական կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, աշխատակիցների վարձատրության կարգը և 2015 թ. բյուջեն: Ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը՝ վարչապետը հանձնարարել է քննարկվող փաստաթղթերը վերախմբագրել և լրամշակել հնչած դիտողություններով ու առաջարկություններով: Մեկ այլ հարցով հավանության է արժանացել հիմնադրամի կանոնադրությունում առաջարկվող փոփոխությունը և գույքի տնօրինման կարգը:
Հաջորդիվ խորհուրդը ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնումհաստատել է գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Խաչատրյանի թեկնածությունը: Հիմնադրամի ներդրումների, արտահանման և զբոսաշրջության գծով տնօրենների ժամանակավոր պաշտոնակատարներ են նշանակվել, համապատասխանաբար, Ավետիք Հովհաննիսյանը, Հայկ Միրզոյանը և Տիգրան Կարապետյանը:

Board of Trustees of Development Foundation of Armenia holds first session
YEREVAN, 31 MARCH, ARMENPRESS. The Board of Trustees of the Development Foundation of Armenia held today its first session, which was chaired by Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan. The Foundation was established by the decision of the Government of the Republic of Armenia of 18 December 2014 by means of reorganization through conglomeration of the Foundation for Industrial Development and the National Competitiveness Foundation of Armenia.
As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, according to the approved agenda, the participants of the session discussed and approved the structure, staff, as well as the procedure of remuneration of employees and the budget for 2015 of the Development Foundation of Armenia. Summing up ideas that were exchanged, the Prime Minister assigned to re-edit and modify with the documents that were discussed by giving comments and suggestions.
The Board of Trustees also approved the nomination of acting executive director Arman Khachatryan in the office of executive director of the Development Foundation of Armenia by a majority of votes.