Ալմելոյում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանն ու ասորիների ջարդերին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների Ալմելո քաղաքի հանրային գրադարանում մարտի 12-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանությանն ու ասորիների ջարդերին նվիրված ցուցահանդես: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Ալեմլոյի հայ և ասորի համայնքների կողմից կազմված «1915» կոմիտեի կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ցուցահանդեսի բացմանը ելույթով են հանդես եկել Նիդերլանդների «Քրիստոնեական միություն» կուսակցության նախագահ Արի Սլոբը, Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը և Հայ Դատի ներկայացուցիչ Մինաս Արսենյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 20-րդ դարասկզբին իրականացված ցեղասպանության 8 բաղադրիչները, Հայոց ցեղասպանության աշխարհագրությունը, համաշխարհային մամուլի առաջին էջերի անդրադարձերը հայկական ջարդերին ու Ցեղասպանությանը, ինչպես նաև ասորիների ջարդի վերաբերյալ տվյալները:

В Алмело открылась выставка, посвященная Геноциду армян
В общественной библиотеке голландского города Алмело 12 марта открылась выставка, посвященная Геноциду армян и резне ассирийцев. Выставку организовал комитет «1915», который состоит из армян и ассирийцев города Алемло.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, на открытии выставки выступили председатель партии Христианский союз Нидерландов Арии Слоб, посол Армении в Нидерландах Дзюник Агаджанян и представитель «Ай Дата» МИнас Арсенян.
На выставке представлены 8 компонентов совершенного в начале 20-го столетия геноцида, география Геноцида армян, заголовки мировой прессы о резне армян и Геноциде, а также данные о резне ассирийцев.