Ճապոնուհին ավելի քան 15 հազար դոլար Է գտել խանութից գնած հին կահույքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյոգոյի պրեֆեկտուրայից մի ճապոնուհի 1,9 միլիոն իեն (շուրջ 15,8 հազար դոլար) Է գտել խանութից գնած հին կահույքում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով NHK հեռուստաընկերությանը:
Մարտ ամսվա սկզբին կինը բանեցված կահույք Է ձեռք բերել կոմիսիոն խանութից, իսկ գալով տուն՝ կահույքի մեջ հայտնաբերել Է խոշոր գումարի կանխիկ դրամ: Գնորդուհին դիմել Է ոստիկանություն՝ գտածոյի մասին հայտարարությամբ: Իրավապահ մարմինները կարծում են, որ փողի մասին կարող Էր մոռանալ կահույքի նախորդ տերը եւ սկսել Է նրա որոնումը: Ուստի այն մանրամասնությունները, թե հատկապես ինչ կահույքի մեջ Է կանխիկ դրամ պահվել, չեն նշվում:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, ճապոնական օրենսդրությամբ՝ կանխիկ փող գտած մարդը պարտավոր Է այն հանձնել ոստիկանությանը: Եթե տերը չգտնվի, ապա փողը գտնողը երեք ամիս անց դրա նկատմամբ հավակնություն ունենալու իրավունք Է ստանում: Իսկ գտածոյի յուրացումը պատժվում Է որպես հանցագործություն: Այն մասին, թե ինչպես պետք Է վարվել ինչ-որ մեկի կորցրած իրեր գտնելու դեպքում, դպրոցականներին պատմում են ցածր դասարաններից:
2011 թվականի երկրաշարժից եւ ցունամիից հետո առաջին երեք ամիսներին տուժած շրջանների ափին գտնվել Է 2,65 միլիարդ իեն (այն ժամանակվա փոխարժեքով 33,9 միլիոն դոլար): Ոստիկանությանը հաջողվել Է գտնել հայտնաբերված կանխիկ դրամի 98 տոկոսի տերերին կամ ժառանգներին, այդ ամենը վերադարձվել Է տերերին: Տերը կարող Է վարձահատույց լինել գտնողին՝ նրան նվիրելով վերադարձված գումարի 10-ից մինչեւ 30 տոկոսը:

Японка нашла более 15 тысяч долларов в подержанной мебели
Японка изпрефектуры Хёго обнаружила 1,9 миллиона иен (около 15,8 тысячи долларов) вкупленной подержанной мебели,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В начале марта женщина приобрела подержанную мебель вкомиссионном магазине, апридя домой, обнаружила вней крупную сумму наличных денег. Покупательница обратилась вполицию сзаявлением онаходке. Правоохранительные органы считают, что деньги мог забыть предыдущий хозяин мебели иведет его поиск. По этим причинам подробности того, какая именно мебель стала хранителем наличных, несообщаются.
По японскому законодательству, обнаруживший наличные деньги человек обязан сдать их вполицию. Если владелец небудет найден, то нашедший деньги черезтри месяца получает право наних претендовать. Присвоение же находки карается какпреступление. О том, какследует поступить приобнаружении потерянных кем-то вещей, рассказывают школьникам смладших классов. Корреспондент РИА Новости наблюдал, кактрое детей, нашедших наулице оброненную кем-то монету в1 иену (около 50 копеек), после короткого обсуждения отнесли ее вполицейский участок.
В первые месяцы после землетрясения ицунами 2011года напобережье пострадавших районов было найдено 2,65 миллиарда иен (по курсу нато время около33,9 миллиона долларов). Полиции удалось установить владельцев илинаследников 98% обнаруженных наличных денег, все они были возвращены владельцам. Владелец может отблагодарить нашедшего, подарив ему от10% до30% отвозвращенной суммы.