Գալուստ Սահակյանը սպասում է Ծառուկյանի պարզաբանումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին նամակ է ուղարկել, որում լրացուցիչ պարզաբանումներ է պահանջել նիստերից բացակայությունների վերաբերյալ: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ սպասում է իր նամակի պատասխանին: «Բացակայությունների ուսումնասիրություններն արդեն ավարտվել են, իրավական բոլոր հիմքերն արդեն պատրաստ են: Մենք հիմա սպասում ենք լրացուցիչ պարզաբանումների: Ես նամակ եմ գրել պարոն Ծառուկյանին, որպեսզի հիմնավորում ներկայացնի իր բացակայությունների վերաբերյալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Սահակյանը:
Սահակյանն ընդգծեց, որ ինքը Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու գործընթացը սկսելու առումով շտապելու բան չունի: «Երբ որ կլինեն բոլոր պատասխանները, պատշաճ ընթացակարգերով կիրականացնենք մեր գործողությունները»,- ասաց Սահակյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ ընդհանրապես չէր ցանկանա, որ Ազգային ժողովի նիստերից բացակայությունների նախադեպ լիներ, որովհետև քաղաքական դաշտում, երբ լինում են նման նախադեպեր, հետո ուրիշները փորձ են անում շարժվել այդ նախադեպերով:
2013-2014թթ. ՀՀ ԱԺ գումարած 145 նիստերից Գագիկ Ծառուկյանը մասնակցել է միայն 4-ին: «Եթե նա այդ աստիճանի արհամարհում է իր ընտրողներին և Ազգային ժողովի դերը, մենք դրա իրավունքը չունենք. մենք պատասխանատու ենք ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների համար: Մեր պատգամավորները վաղվանից կնախաձեռնեն նման անհեթեթ վիճակին վերջ տալու համար անհրաժեշտ քայլերը»,- փետրվարի 12-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Галуст Саакян ждет от Гагика Царукяна разъяснений
Председатель НС Галуст Саакян отправил лидеру ППА Гагику Царукяну письмо, в котором требует разъяснений по поводу его отсутствий на заседаниях НС. Во время беседы с журналистами Галуст Саакян сказал, что ждет от Гагика Царукяна ответа на свое письмо. «Изучение отсутствий завершено, юридические основания готовы. Ждем дополнительных разъяснений. Я написал господину Царукяну письмо, в котором требую разъяснений по поводу его отсутствий на заседаниях НС»,-сказал Галуст Саакян.
Как передает «Арменпресс», Галуст Саакян сказал, что ему некуда спешить с отзывом мандата Царукяна, процедуры начнутся, когда будут ответы на все вопросы. Он подчеркнул, что что не желал бы прецедента отсутствия на заседаниях НС. За 145 заседаний НС в 2013-2014 гг. лидер ППА Гагик Царукян присутствовал всего на 4. «Если он настолько презирает своего избирателя и роль НС, то мы не имеем на это права. Надо завтра же прекратить это бессмысленное положение вещей»,- сказал 12-го февраля на заседании совета РПА президент Серж Саргсян.