ՊԵԿԻՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում կանցկացվեն «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներ»–ի 70-ամյակին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ, հիշատակի համաժողովին կմասնակցի և կարևոր ելույթով հանդես կգա Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը:
«Արմենպրես»-ի թղթակից փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնեց Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Մաո Նինը:
«Այս տարի լրանում է «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներ»-ի 70-ամյակը: 7 տասնամյակ առաջ վարչապետ Չժոու Էնլայն առաջին անգամ առաջ քաշեց այդ հինգ սկզբունքներն ամբողջությամբ՝ «ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանք, փոխադարձաբար ագրեսիայի բացառում, փոխադարձաբար միմյանց ներքին գործերին չմիջամտություն, հավասարություն և փոխադարձ շահ, խաղաղ համակեցություն»»,-ասաց Նինը:
Նա ընդգծեց այն հանգամանքը, որ հետագա 70 տարիների ընթացքում «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներ»-ը լայնորեն ընդունվել և ճանաչվել են աշխարհի տարբեր երկրների կողմից: Դրանք դարձել են միջազգային հարաբերությունները և միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքները կարգավորող հիմնարար նորմի մի մասը։
«Ստեղծված նոր հանգամանքներում «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներ»-ը առաջ տանելու, աշխարհի առջև ծառացած բազմաթիվ ճգնաժամերին, մարտահրավերներին գլոբալ արձագանքը խթանելու և ամբողջ աշխարհի մարդկանց խաղաղության, զարգացման և համագործակցության կոչին պատասխանելու համար Չինաստանը կհյուրընկալի հիշատակի միջոցառումներ՝ հունիսի 28-ին Պեկինում նշելով «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներ»-ի 70-ամյակը»,-ասաց Նինը:
Հիշատակի միջոցառումները, որոնք կանցկացվեն «Խաղաղ համակեցության հինգ սկզբունքներից մինչև մարդկության համար ընդհանուր ապագա ունեցող համայնքի կառուցում» խորագրի ներքո, սկսվեն հիշատակի համաժողովով, որին կհաջորդեն ճաշկերույթը և ենթաֆորումները:
«Նախագահ Սի Ծինփինը կմասնակցի և կարևոր ելույթով հանդես կգա հիշատակի համաժողովին, իսկ վարչապետ Լի Կեցյանը կվարի համաժողովը: Ճաշին ներկա կգտնվի ու ելույթ կունենա Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղաքական բյուրոյի անդամ, արտաքին գործերի նախարար Վան Ին»,-ասաց նա:
Ներկա կլինեն նաև նախկին պաշտոնյաներ, փորձագետներ, գիտնականներ, լրատվամիջոցների և բիզնես համայնքի ներկայացուցիչներ ու այլ անձինք:

Xi Jinping to attend the 70th Anniversary of “Five Principles of Peaceful Coexistence” and deliver a keynote speech
BEIJING, JUNE 26, ARMENPRESS.Commemorative events will be held in China to mark the 70th anniversary of the “Five Principles of Peaceful Coexistence”. Chinese President Xi Jinping will attend the anniversary conference and deliver an important speech, as mentioned by Chinese Foreign Ministry spokeswoman, Mao Ning during the briefing.
“This year marks the 70th anniversary of the “Five Principles of Peaceful Coexistence”. Seven decades ago Chinese premier Zhou Enlai first put forward the five principles of "mutual respect for sovereignty and territorial integrity, nonaggression, noninterference in each other's internal affairs, equality and mutual benefit, and peaceful coexistence,”said Ning.
He emphasized the fact that over the past 70 years, the “Five Principles of Peaceful Coexistence” have been widely accepted and recognized by countries in the world and have become basic norms governing international relations and basic principles of international law.
“To promote the “Five Principles of Peaceful Coexistence” in the new circumstances, promote a global response to the multiple crises and challenges facing the world, and respond to the calls of people around the world for peace, development and cooperation, the Chinese capital Beijing will host commemorative events to mark the 70th anniversary of the “Five Principles of Peaceful Coexistence,” Ning said.
The event will focus on the theme "From the Five Principles of Peaceful Coexistence to Building a Community with a Shared Future for Mankind"followed by dinner and sub-forums.
“President Xi will attend the conference and deliver a keynote speech and Chinese Premier Li Qiang will chair the conference.Member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and Foreign Minister Wang Yi will attend and address a luncheon,” she added.
Former political leaders, experts and scholars, media and business representatives will be invited to attend the commemorative conference.