Ղազախստանի մի շարք քաղաքներում ցուցադրվել է «Սպի» կինոնկարը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աստանայում փետրվարի 19-ին անցկացվել է գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր, Վենետիկի փառատոնի մրցանակակիր Ֆաթիհ Աքինի Հայոց ցեղասպանության թեմայով նկարահանված «Սպի» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, բազմաթիվ ներկաների թվում է եղել նաև Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Արա Սահակյանը:
Ֆիլմը ցուցադրվել է նաև Ալմաթի, Ատիրաու, Պավլոդար, Պետրոպավլովսկ, Ուրալսկ, Ուստ Կամենոգորսկ քաղաքներում: Ընդ որում, այն Ալմաթիում էկրան բարձրացավ միանգամից 10 կինոթատրոնում:
Ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Ֆիլմը պատմումէ Ցեղասպանությունըվերապրած հայմարդու` Նազարեթ Մանուկյանիմասին,ով կորցրել է իր ընտանիքը և տարիներանցհանկարծակի իմանումէ,որիրզույգաղջիկները, հնարավորէ, ողջենմնացել: Նասկսում էերեխաների փնտրտուքները: ՖիլմումնկարահանվելենԱրսինեԽանջյանը,ՍիմոնԱբգարյանը,Ակին Ղազինևայլք: Գլխավոր հերոսին մարմնավորել է ծագումով ալժիրցի դերասան Թահար Ռահիմը:

В ряде городов Казахстана состоялась премьера фильма «Шрам»
В Астане 19 февраля состоялся показ фильма немецкого режиссера турецкого происхождения, лауреата Венецианского кинофестиваля Фатиха Акина«Шрам».
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в числе многочисленных гостей был также посол Армении в Казахстане Ара Саакян.
Показ фильма состоялся также в Алматы, Атирау, Павлодаре, Петропавловске, Уральске, Усть-Каменогорске. Кстати, в Алматы фильм вышел в прокат сразу в 10 кинотеатрах.
Картина рассказывает особытия 1915 года, вовремя геноцида армян главный герой Назарет Манукян теряет семью. Спустя годы он случайно узнает, что его дочки-близнецы, возможно, спаслись. Назарет отправляется наих поиски идоходит изродной деревни Мардин доМесопотамской пустыни, апотом идо Нового Света— Гаваны иСеверной Дакоты.
Над картиной работал американский сценарист армянского происхождения Мардик Мартин, сценарист многих ранних картин Мартина Скорсезе ("Злые улицы", "Бешеный бык").