Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պետք է դառնա ՄԱԿ-ի և համայն մարդկության խնդիրը. Արտակ Զաքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական հռչակագրի դրույթները իրավաբանական հիմք են ստեղծում աշխարհի հետ հետագա երկխոսության համար, քանի որ հռչակագրի դրույթների համաձայն` աշխարհի տարբեր երկրներ կարող են Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել քաղաքական մակարդակով: Լրագրողների հետ փետրվարի 5-ին կայացած հանդիպմանն այսպիսի կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: «Հռչակագիրը կոլեկտիվ դիրքորոշման արտահայտում է, որի քաղաքական և իրավական ձևակերպումներն ուղղված են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը և դատապարտմանը, ու նման հանցագործությունների կրկնությունը թույլ չտալուն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նա և հավելեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պետք է դառնա Միավորված ազգերի կազմակերպության և համայն մարդկության խնդիրը։
«Համահայկական հռչակագիրը հայ ժողովրդի արդար պայքարի հիմքն է և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը երբեք չի սահմանափակվի 100–րդ տարելիցով»,- հավաստեց նա:
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Հռչակագրի դրույթները հասցեագրված են ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններին, այլ նաև հիմնական հասցեատիրոջը` Թուրքիային: «Ապրիլի 24-ին զուգահեռաբար նշելով Գալիպոլիի ճակատամարտում իրենց տարած հաղթանակի օրը` Թուրքիան պարզապես փորձում է խափանել արտասահմանյան պատվիրակությունների այցը Հայաստան»,- ընդգծեց Զաքարյանը: Նրա խոսքով` դրանով Թուրքիան հերթական անգամ պատմությունը աղավաղելու փորձ է կատարում:
2015 թվականի հունվարի 29-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի հրապարակման արարողությունը: Հռչակագիրը միաձայն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում: Փաստաթուղթն ընթերցել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ի կատարումն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի որոշման, հռչակագրի մայր օրինակը ի պահ է հանձնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հռչակագրի մեկ օրինակը կուղարկվի Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին, մեկ օրինակը կհանձնվի Հայաստանի Հանրապետության ազգային արխիվ:

Признание Геноцида армян должно стать задачей ООН и всего человечества: депутат НС
Положения Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян создают правовую основу для дальнейшего диалога с миром, так как согласно этим положениям, разные страны мира могут на политическом уровне признать Геноцид армян. Как сообщает Арменпресс, он этом на пресс-конференции 5 февраля сказал председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним сношениям Артак Закарян.
«Декларация является выражением коллективной позиции, политические и правовые формулировки которой направлены на международное признание и осуждение Геноцида армян и не дозволение повторения подобных преступлений», - сказал Закарян, добавив, что признание Геноцида армян должно стать задачей ООН и всего человечества.
«Всеармянская декларация является основой справедливой борьбы армянского народа, и процесс признания Геноцида армян не будет ограничен 100-летней годовщиной», - заверил депутат.
Закарян отметил, что положения Декларации адресованы не только международным организациям, но и основному адресату – Турции. «Отмечая 24 апреля день своей победы в битве при Галлиполи, Турция просто пытается препятствовать визиту иностранных делегаций в Армению», - заявил он.
По словам депутата, этим Турция в очередной раз делает попытку искажения истории.
Напомним, что 29 января 2015 года в мемориальном комплексе Цицернакаберд состоялась церемония оглашения Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян. Декларация была единогласно принята на заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Документ зачитал президент Армении Серж Саргсян и во исполнение решения Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, оригинал Декларации сдал на хранение Музею-институту Геноцида армян. Президент Республики отметил, что один экземпляр Декларации будет направлен Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, один экземпляр будет передан в Национальный архив Республики Армения.