Եթե Հայաստանը համարում է, որ ռուսական ռազմաբազայի կարիք չունի, մենք կհեռանանք թեկուզ վաղը. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է Գյումրիից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, եթե Հայաստանը շահագրգռված չէ դրա ներկայությամբ։ Նա միաժամանակ նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է պահպանել իր ռազմական ներկայությունը, եթե դա ցանկանում է հայ ժողովուրդը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պուտինն այս մասին ասել է Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի արդյունքներով հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։
«Եթե Հայաստանը համարում է, որ ռուսական ռազմաբազան Հայաստանին պետք չէ, մենք կհեռանանք թեկուզ վաղը։ Բայց Հայաստանը պատրա՞ստ է դրան։ Խնդրեմ։ Մենք ոչ ոքի ոչինչ չենք պարտադրի։ Իսկ եթե հայ ժողովուրդը ցանկանում է, որ իր կողքին ռուսական ինչ-որ ռազմական թև լինի, ապա մենք կմնանք, կաշխատենք և կհամագործակցենք»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահը հայտնել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Մոսկվա՝ հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող հարցերը հանգիստ պայմաններում և մասնագետների մասնակցությամբ քննարկելու համար։
«Ես նրան հրավիրել եմ Մոսկվա, որպեսզի առանց շտապելու՝ նրա և մեր մասնագետների հետ նստենք ու անցնենք յուրաքանչյուր կետով։ Այնտեղ կան նաև կոնկրետ հարցեր, օրինակ՝ երկաթուղին»,- ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ կողմերը պայմանավորվել են երկխոսությունը վարել հանգիստ ռեժիմով։
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ձգտմանը՝ Պուտինն ընդգծել է, որ դա երկրի ինքնիշխան ընտրությունն է, սակայն, իր գնահատմամբ, Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել ԵՄ-ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը։
«Եթե որոշել եք շարժվել դեպի ԵՄ, դա ցանկացած երկրի ինքնիշխան որոշումն է։ Մեզ հայ ժողովրդի հետ կապում են բարեկամության պատմական թելեր և նույնիսկ ավելին, քան բարեկամությունը։ Մենք հայերի, ընդհանրապես հայ ժողովրդի հետ փոխհարաբերությունների շատ խորը արմատներ ունենք։ Բայց միաժամանակ երկու կազմակերպությունում գտնվելն ուղղակի անհնար է։ Բուսասանիտարական նորմերը, տեխնիկական ստանդարտները և շատ այլ բաներ այսօր անհամատեղելի են»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 1-ին Բիշկեքում հանդիպել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Russian President Vladimir Putin said Russia is ready to withdraw its military base from Gyumri “even tomorrow” if Armenia decides it no longer needs it, while saying Moscow would stay if the Armenian people want its military presence.
Putin made the remarks at a press conference in Bishkek following the Shanghai Cooperation Organization summit, on the sidelines of which he met with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. The two discussed, among other issues, Armenia’s EU aspirations, which Moscow says are incompatible with its membership in the Eurasian Economic Union.
“If Armenia believes that the Russian military base is not needed in Armenia, we will leave even tomorrow. But is Armenia ready for that? Please, we will not impose anything on anyone. And if the Armenian people want some Russian military presence alongside them, then we will stay, work and cooperate,” Putin said.
The Russian president said he had invited Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Moscow to discuss Armenian-Russian relations in a calm setting and with the participation of experts.
“I invited him to Moscow so that we can sit down with him and our experts, without rushing, and go through every point. There are also specific issues, such as the railway,” Putin said, adding that the sides had agreed to conduct their dialogue in a calm manner.
Regarding Armenia’s aspirations to join the European Union, Putin stressed that this is the country’s sovereign choice. However, Putin reiterated that Armenia cannot simultaneously be a member of the EU and the Eurasian Economic Union.
“If you have decided to move toward the EU, that is the sovereign decision of any country. We are connected with the Armenian people by historic ties of friendship and even more than friendship. We have very deep roots in our relations with Armenians and the Armenian people in general. But being in two organizations at the same time is simply impossible. Phytosanitary norms, technical standards and many other things are incompatible today,” the Russian president said.
Russia’s 102nd Military Base is located in Gyumri, Armenia.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced plans to visit Moscow after meeting Russian President Vladimir Putin on the sidelines of the SCO summit.