Եթե Հայաստանը համարում է, որ ռուսական ռազմաբազայի կարիք չունի, մենք կհեռանանք թեկուզ վաղը. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է Գյումրիից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, եթե Հայաստանը շահագրգռված չէ դրա ներկայությամբ։ Նա միաժամանակ նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է պահպանել իր ռազմական ներկայությունը, եթե դա ցանկանում է հայ ժողովուրդը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պուտինն այս մասին ասել է Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի արդյունքներով հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։
«Եթե Հայաստանը համարում է, որ ռուսական ռազմաբազան Հայաստանին պետք չէ, մենք կհեռանանք թեկուզ վաղը։ Բայց Հայաստանը պատրա՞ստ է դրան։ Խնդրեմ։ Մենք ոչ ոքի ոչինչ չենք պարտադրի։ Իսկ եթե հայ ժողովուրդը ցանկանում է, որ իր կողքին ռուսական ինչ-որ ռազմական թև լինի, ապա մենք կմնանք, կաշխատենք և կհամագործակցենք»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահը հայտնել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Մոսկվա՝ հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող հարցերը հանգիստ պայմաններում և մասնագետների մասնակցությամբ քննարկելու համար։
«Ես նրան հրավիրել եմ Մոսկվա, որպեսզի առանց շտապելու՝ նրա և մեր մասնագետների հետ նստենք ու անցնենք յուրաքանչյուր կետով։ Այնտեղ կան նաև կոնկրետ հարցեր, օրինակ՝ երկաթուղին»,- ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ կողմերը պայմանավորվել են երկխոսությունը վարել հանգիստ ռեժիմով։
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ձգտմանը՝ Պուտինն ընդգծել է, որ դա երկրի ինքնիշխան ընտրությունն է, սակայն, իր գնահատմամբ, Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել ԵՄ-ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը։
«Եթե որոշել եք շարժվել դեպի ԵՄ, դա ցանկացած երկրի ինքնիշխան որոշումն է։ Մեզ հայ ժողովրդի հետ կապում են բարեկամության պատմական թելեր և նույնիսկ ավելին, քան բարեկամությունը։ Մենք հայերի, ընդհանրապես հայ ժողովրդի հետ փոխհարաբերությունների շատ խորը արմատներ ունենք։ Բայց միաժամանակ երկու կազմակերպությունում գտնվելն ուղղակի անհնար է։ Բուսասանիտարական նորմերը, տեխնիկական ստանդարտները և շատ այլ բաներ այսօր անհամատեղելի են»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 1-ին Բիշկեքում հանդիպել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Если Армения считает, что ей не нужна российская военная база, мы уйдем хоть завтра: Владимир Путин
Президент России Владимир Путин заявил, что Москва готова вывести российскую военную базу из Гюмри, если Армения не заинтересована в её присутствии. Он также отметил, что Россия готова сохранить своё военное присутствие, если этого захочет армянский народ.
Как сообщает “Арменпресс”, Путин заявил об этом на пресс-конференции в Бишкеке по итогам саммита Шанхайской организации сотрудничества.
“Если Армения сочтёт, что ей не нужна российская военная база, мы уйдём хоть завтра. Но готова ли к этому Армения? Пожалуйста. Мы навязывать никому ничего не будем. А если армянский народ хочет, чтобы было какое-то российское военное присутствие, то мы останемся”, — сказал Путин.
Российский президент также сообщил, что пригласил премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву для обсуждения вопросов армяно-российских отношений в спокойной атмосфере и с участием специалистов.
“Я пригласил его в Москву, чтобы мы могли сесть за стол переговоров с ним и нашими специалистами и без спешки обсудить каждый пункт. Есть и конкретные вопросы, например, железная дорога”, — сказал Путин, добавив, что стороны договорились вести диалог в спокойной обстановке.
Говоря о стремлении Армении к вступлению в Европейский союз, Путин подчеркнул, что это суверенный выбор страны, но, по его оценке, Армения не может одновременно быть в ЕС и в Евразийском экономическом союзе.
“Если вы решили двигаться к ЕС, это суверенное решение любой страны. Нас с армянским народом связывают исторические узы дружбы и даже больше, чем дружбы, — у нас очень глубокие корни взаимоотношений с армянами, вообще с армянским народом, с армянами и в этом регионе мира в том числе. Но просто находиться в одной и в другой организации одновременно невозможно — фитосанитарные нормы, технические стандарты и многое другое несовместимы на сегодняшний день”, — сказал российский президент.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с президентом России Владимиром Путиным в Бишкеке 1 сентября.