Ֆաթիհ Աքինը եղել է Ծիծեռնակաբերդում, հարգել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպի» (The Cut) ֆիլմի ազգությամբ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացել ժամանակավոր ցուցադրությանը: Նա եղել է նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում և հարգանքի տուրք մատուցել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին:
15, 5 մլն եվրո բյուջեով և 138 րոպե տևողությամբ «Սպի» ֆիլմի նկարահանումները սկսվել են 2013 թվականի մարտին և իրականացվել են Հորդանանում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Ֆիլմի ստեղծմանն աջակցություն է ցուցաբերել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը:
«Սպի» ֆիլմն ամփոփում է Ֆաթիհ Աքինի «Սեր, մահ և չարք» եռապատումը: Այն ռեժիսորի առաջին մեծ միջազգային նախագիծն է, որի արտադրությանը մասնակցել է յոթ երկիր՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Կանադան, Լեհաստանը, Թուրքիան, Ռուսաստանը:Ֆիլմը հայկական կինովարձույթում կհայտնվի փետրվարի 19-ին:

YEREVAN, 30 JANUARY, ARMENPRESS.Fatih Akın, Turkish director of the film The Cut, visited the Armenian Genocide Museum-Institute and was introduced to the the temporary exhibition. He also visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide.
Shootings for the 15.5 million euro and 138-minute film were launched in March 2013 and took place in Jordan, Germany, Cuba and Malta. The State Commission on Coordination of the Events for Commemoration of the 100thAnniversary of the Armenian Genocide also supported the creation of the film.
The film The Cut is a summary of Fatih Akın’s trilogy Love, Death and the Devll. It is the film director’s first large-scale international film produced by representatives of seven countries, including Germany, France, Italy, Canada, Poland, Turkey and Russia. The rental will be in stores in Armenia on February 19.