Կարեն Միրզոյանը նամակ է հղել Ուրուգվայի արտգործնախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հունվարի 26-ին նամակ է հղել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լուիս Լեոնարդո Ալմագրո Լեմեսին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, նամակում Կարեն Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լուիս Լեոնարդո Ալմագրո Լեմեսին Արցախի ժողովրդի ապագայի վերաբերյալ արտահայտած վճռական դիրքորոշման համար։
«Ձեր ջանքերը, որոնք նպատակաուղղված են խաղաղություն և կայունություն բերելու մեր տարածաշրջան՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման վրա, մեծապես ողջունելի են և խրախուսում եմ մեզ առաջ շարժվել մեր ընտրած ուղիով՝ ապրելու խաղաղության և անվտանգության մեջ, ազատ և ժողովրդավարական պետությունում», - նշված է նամակում։
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի այցը Ուրուգվայ` 2011թ. և Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օմար Օռիկո Միրալդիի այցը ԼՂՀ` 2012թ., նշանակալիորեն նպաստել են երկու երկրների միջև բարեկամության ամրապնդմանը, և հրավիրել է իր ուրուգվայցի գործընկերոջն այցելել Արցախ։

Министр иностранных дел НКР направил письмо министру иностранных дел Восточной Республики Уругвай
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Карен Мирзоян 26 января направил письмо министру иностранных дел Восточной Республики Уругвай Луису Леонардо Альмагро Лемесу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, в своем письме Карен Мирзоян выразил благодарность Луису Леонардо Альмагро Лемесу за решительную позицию в вопросе будущего народа Арцаха.
«Ваши усилия, направленные на обеспечение мира и стабильности в нашем регионе на основе признания права народа Арцаха на самоопределение, заслуживают высокой оценки и воодушевляют нас на продвижение по избранному нами пути - жить в мире и безопасности в свободной и демократической стране», - отмечается в письме.
Министр иностранных дел НКР выразил уверенность, что визит президента НКР Бако Саакяна в Уругвай в 2011 году и визит председателя Палаты представителей Уругвая Хорхе Омара Оррико Миральди в НКР в 2012 году внесли значительный вклад в укрепление дружбы между двумя странами, и пригласил своего уругвайского коллегу посетить Арцах.