Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է Թուրքիայի Նախագահի նամակ-հրավերին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը` ի պատասխան Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի նամակի, որտեղ Թուրքիայի Նախագահը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին հրավիրել է ս.թ. ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին, պատասխան նամակ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
Ստացա Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու՝ ինձ ուղղված Ձեր հրավերը:
Հիրավի, Առաջին աշխարհամարտը մարդկության պատմության ամենազարհուրելի էջերից է, որ միլիոնավոր անմեղ մարդկային կորուստների և ճակատագրերի խեղման պատճառ դարձավ:
Գալիպոլիի ճակատամարտի մասնակից էր նաև Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանը. սպա, որ նվիրվել էր կայսրության պաշտպանության ու անվտանգության ապահովմանը և հավատարիմ ծառայության ու սխրանքների համար Օսմանյան կայսրության կողմից արժանացել էր ռազմական պարգևների: Մինչդեռ, նույն թվականին իր գագաթնակետին հասած՝ Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ նախապես ծրագրված և իրականացված զանգվածային ջարդերի ու բռնի տեղահանման ալիքը չշրջանցեց անգամ Սարգիս Թորոսյանին: Ցեղասպանությանը զոհ գնացած մեկուկես միլիոն հայերի թվում էին նրա ծնողները, ովքեր դաժանաբար սպանվեցին, իսկ քույրը մահացավ Սիրիայի անապատում:
Հենց նախադեպը չունեցող այդ կոտորածի արդյունքում էր, որ Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, և դրա անպատժելիությունն էր, որ հող նախապատրաստեց Հոլոքոստի և Ռուանդայում, Կամբոջայում ու Դարֆուրում ցեղասպանությունների համար:
Ըստ Ձեզ՝ Գալիպոլիի մարտերը ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ողջ աշխարհի համար պատերազմից ծնունդ առած բարեկամական հարաբերությունների առանձնահատուկ օրինակ են, իսկ ճակատամարտի դաշտը՝ պատերազմի դառը ժառանգության մասին հիշեցնող խաղաղության և բարեկամության հուշարձան: Մի կողմ թողնելով բոլորին քաջ հայտնի Գալիպոլիի ճակատամարտի նշանակությունը կամ Թուրքիայի վիճահարույց դերակատարությունը Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում՝ անհրաժեշտ է հիշել, որ խաղաղությունը և բարեկամությունն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինեն սեփական անցյալի հետ առերեսման խիզախության, պատմական արդարության, ինչպես նաև համամարդկային հիշողության՝ ոչ թե ընտրովի, այլ ամբողջական ճանաչման վրա:
Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Յուրաքանչյուրիս պարտքն է գալիք սերունդներին փոխանցել խեղաթյուրումից զերծ իրական պատմությունը՝ այդ կերպ կանխելով ոճրագործությունների կրկնությունն ու հող նախապատրաստելով ազգերի, հատկապես հարևան ազգերի միջև մերձեցման և հետագա համագործակցության համար:
Հ.Գ. Ձերդ Գերազանցություն, դեռևս մի քանի ամիս առաջ հրավիրել եմ Ձեզ Երևան՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակը: Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:

Президент Армении ответил на приглашение президента Турции
Президент Армении Серж Саргсян ответил на письмо президента Турции Реджепа Таипа Эрдогана, в котором последний приглашал президента Армении 24 апреля текущего года принять участие в мероприятиях в Турции по случаю 100-летия битвы при Галлиполи.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в ответном письме Сержа Саргсяна, в частности, говорится:
«Уважаемый г-ин президент,
Я получил Ваше приглашение принять участие в мероприятиях по случаю 100-летия битвы при Галлиполи.
Воистину, Первая мировая война была одной из самых страшных страниц истории человечества, став причиной миллионов человеческих жертв и искажения судеб.
Участником битвы при Галлиполи был также армянский артиллерист войск Османской империи, капитан Саркис Торосян - офицер, который посвятил себя обеспечению защиты и безопасности империи, и за верность службе и доблесть удостоился воинских наград со стороны Османской империи.
Однако, дошедшая до своего пика в том же году заранее запланированная и совершенная Османской империей массовая резня и волна насильственной депортации не обошла стороной даже Саркиса Торосяна. В числе полутора миллионов жертв Геноцида были и его родители, которые были жестоко убиты, а его сестра погибла в пустыне Сирии.
Именно в результате не имеющей прецедентов этой резни Рафаэль Лемкин создал термин «геноцид», и безнаказанность этой резни подготовила почву для Холокоста, геноцидов в Руанде, Камбодже и Дарфуре.
Согласно Вам, сражения при Галлиполи были особым примером возникших в войне дружественных отношений не только для Турции, но и для всего мира, а поле боя стало памятником мира и дружбы, напоминающем о горьком наследии войны.
Оставив в сторону всем хорошо известное значение битвы при Галлиполи или спорную роль Турции в Первой и Второй мировых войнах, надо помнить, что мир и дружба в первую очередь должны быть основаны на храбрости встретиться лицом к лицу с собственным прошлым, исторической справедливости, а также на не избирательном, а полном признании общечеловеческой памяти.
К сожалению, Турция продолжает свою традиционную политику отрицания, и ежегодно «совершенствуя» свои механизмы искажения истории, впервые отмечает в этом году столетие операции в Галлиполи 24 апреля в том случае, когда она началась 18 марта 1915 года и продлилась до конца июня 1916 года, а высадка десантов Антанты началась 25 апреля.
Какую цель преследует это, если не простое желание отвлечь внимание мирового сообщества от 100-летней годовщины Геноцида армян? Между тем, до инициативы этого мероприятия, Турция должна была выполнить намного более важное обязательство перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян.
Следовательно, посоветовал бы в своих призывах о всемирном мире не забывать направлять миру послание о признании Геноцида армян, отдав дань уважения памяти полутора миллионов невинных жертв.
Долгом каждого из нас является передача следующим поколениям очищенной от искажений реальной истории, предупреждая таким образом повторение преступлений и подготавливая почву для сближения и дальнейшего сотрудничества между нациями, особенно соседними нациями.
P. S. Ваше превосходительство, еще несколько месяцев назад я пригласил Вас в Ереван воздать 24 апреля дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян. У нас не принято ходить в гости, не получив ответа на собственное приглашение».