Ռուսաստանը 270 մլն դոլար կհատկացնի Հայաստանին ատոմակայանի աշխատանքի ժամկետը երկարացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կառավարությունը հավանություն Է տվել Հայաստանի ատոմային Էլեկտրակայանի աշխատանքի ժամկետը երկարացնելու համար հանրապետությանը 270 մլն դոլարի վարկ տրամադրելուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 26-ին հայտնել է ՌԴ նախարարների կաբինետը:
Ռուսաստանը եւ Հայաստանը ավելի վաղ միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ Էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու հարցում համագործակցելու վերաբերյալ: Կողմերը պայմանավորվել են, որ աշխատանքների ֆինանսավորումը կիրականացվի այն վարկի հաշվին, որը ՌԴ-ն տրամադրելու է Հայաստանին:
«Կարգադրության նախագիծը նախատեսում Է Հայաստանին մինչեւ 15 տարի ժամկետով մինչեւ 270 մլն դոլար գումարի պետական արտահանական վարկի տրամադրում Հայաստանի տարածքում գտնվող Մեծամորի ատոմային Էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետը երկարացնելու աշխատանքների ֆինանսավորման համար»,-ասված Է նախարարների կաբինետի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ Էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը լրանում Է 2016 թվականի սեպտեմբերին: Դեկտեմբերի 20-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում Է անցկացնել դրա շահագործման երկարացման աշխատանքներ:
ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքներին օգնելու շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք Էր բերվել տակավին 2013 թվականին: Այդ պայմանավորվածության իրագործման շրջանակներում Ռոսատոմի մասնագետներն արդեն կատարել են Էներգաբլոկի նախնական զննում եւ կազմել հետագա գործողությունների պլան:

Россия предоставит Армении $270 млн на продление срока работы АЭС
Правительство России одобрило предоставление Армении кредита на270 миллионов долларов дляфинансирования продления сроков работы атомной электростанции. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщил кабмин впятницу.
Россия иАрмения ранее подписали межправительственное соглашение осотрудничестве впродлении срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Стороны договорились, что финансирование работ будет осуществляться засчет кредита, который РФ предоставит Армении.
"Проект распоряжения предусматривает предоставление Армении государственного экспортного кредита всумме до270 миллионов долларов насрок до15 лет дляфинансирования работ попродлению срока эксплуатации атомной электростанции "Мецаморская" натерритории Армении",— говорится всообщении насайте кабмина.
Срок эксплуатации второго энергоблока Армянской станции истекает всентябре 2016 года. Соглашение, подписанное всубботу, предусматривает проведение работ попродлению его эксплуатации.
Договоренность опомощи впроведении работ попродлению сроков эксплуатации единственного действующего натерритории Армении атомного энергоблока была достигнута еще в2013 году. В рамках реализации этих договоренностей специалисты Росатома уже провели предварительный осмотр энергоблока исформировали план дальнейших действий.