ՀՀ վարչապետն ու Վրաստանի նախագահը քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի և Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի առանձնազրույցը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-վրացական բարեկամական փոխհարաբերությունները և կարևորել դրանց շարունակական խորացումը:
Հայաստանի վարչապետը և Վրաստանի նախագահը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակից և ընդգծել, որ պետք է ջանքեր գործադրել առևտրատնտեսական համագործակցությունը ևս այդ մակարդակին հասցնելու ուղղությամբ: Կողմերը հույս են հայտնել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն այսուհետ ևս կշարունակվեն կյանքի կոչվել` ի շահ երկու երկրների և ժողովուրդների:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ինտեգրացիոն գործընթացներին երկու երկրների մասնակցությանը և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ վարչապետը Վրաստանի նախագահին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը` ներկա գտնվելու 2015թ. ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը: Վրաստանի նախագահն իր հերթին ՀՀ նախագահին ու հայ ժողովրդին է փոխանցել իր ջերմ բարեմաղթանքները:
Հովիկ Աբրահամյանի և Գիորգի Մարգվելաշվիլիի առանձնազրույցից հետո Վրաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել աշխատանքային ճաշ՝ կառավարական պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ: Քննարկվել է տրանսպորտային հաղորդակցության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, կարևորվել այդ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնումը:

Премьер-министр Армении и президент Грузии обсудили перспективы торгово-экономического сотрудничества
Находящийся с официальным визитом в Тбилиси премьер-министр Армении Овик Абрамян 12 декабря встретился с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, собеседники высоко оценили армяно-грузинские дружественные отношения и отметили важность их последовательного углубления.
Стороны выразили удовлетворение в связи с высоким уровнем политического диалога и подчеркнули, что необходимо прилагать усилия для повышения на такой же уровень торгово-экономическое сотрудничество. Стороны выразили надежду на то, что достигнутые договоренности и в дальнейшем будут реализованы в пользу двух стран и народов.
На встрече собеседники коснулись также участия двух стран в интеграционных процессах и региональных развитий.
Премьер-министр Овик Абрамян передал Георгию Маргвелашвили приглашение президента Армении Сержа Саргсяна принять участие в Ереване 24 апреля 2015 года в церемонии поминовения жертв Геноцида армян. В свою очередь, президент Грузии передал президенту Армении и армянскому народу свои теплые пожелания.
После личной беседы премьер-министра Армении и президента Грузии состоялся рабочий ужин с участием членов правительственной делегации. Был обсужден ход реализуемых в сферах транспортной коммуникации, энергетики, туризма и пр. программ, а также была отмечена важность расширения сотрудничества в этих направлениях.