Հասան Ջեմալը Երեւանում երկրորդ թեժ հանդիպումն է ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրած ոճրագործ Ջեմալ փաշայի թոռան` Հասան Ջեմալի երեւանյան հանդիպումներում պահպանվում է թեժությունը: Երիտասարդ հայ թուրքագետները Հասան Ջեմալի «1915. Հայոց ցեղասպանության» գրքի հայերեն հրատարակության շնորհանդեսից (որի ժամանակ ներկաները բողոքել էին հարցեր տալու հնարավորությունից զրկված լինելու առնչությամբ-խմբ.) մնացած հարցերն ու անհանգստությունները դեկտեմբերի 12-ին հնարավորություն ունեցան անձամբ հասցնել հեղինակին: Երևանի պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետում կազմակերպված հանդիպմանն ուսանողները հստակ կերպով վերահաստատեցին իրենց պահանջատիրությունը Հայոց ցեղասպանության և պատմական հայկական հողերը վերադարձնելու հաստատակամության հարցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հանդիպման սկզբում ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Ռուբեն Մելքոնյանը Ջեմալին հիշեցրեց, որ հավաքվածները եկել են ոչ թե նրան ծափահարելու, այլ իրենց հուզող հարցերի պատասխանները ստանալու համար: Թեպետ ողջ հանդիպման ընթացքում թուրք լրագրող, գրող Հասան Ջեմալը պարբերաբար կրկնում էր, որ պատրաստ է պատասխանելու ցանկացած հարցի, այդուհանդերձ շատ դեպքում ակնհայտորեն շրջանցում էր հարցի բուն պատասխանը` ինչ-ինչ թռուցիկ հայտարարություններ անելով, ինչը, բնականաբար, հարուցում էր երիտասարդների զայրույթը: Իսկ ներկաներից մեկն էլ, ցանկանալով Ջեմալի թոռանը հասկացնել, որ ԱՍԱԼԱ-ի անդամները որևէ կապ չունեն ահաբեկչական կամ ավազակային խմբավորումների հետ, ինչպես նախօրեին ասել է Հասանը, և նրանք ոչ թե ավազակներ են, այլ վրիժառուներ, հանդիպման սկզբում պահել էր պաստառ հետևյալ գրությամբ. «Բոլորս Նեմեսիս ենք, բոլորս Ծաղիկյան ենք» (խմբ.- Ստեփան Ծաղիկյանը Նեմեսիս գործողության շրջանակներում մասնակցել էր 1922 թվականին Թիֆլիսում Ջեմալ փաշայի մահապատժին):
Ներկաների հարցադրումների մեջ կարմիր թելի նման անցնում էր այն միտքը, որ հայ ժողովուրդն արդեն վաղուց դադարել է բավարարվել միայն «ցեղասպանություն» բառն արտաբերելով և դնում է հարցն իրավական դաշտ փոխանցելու և փոխհատուցում պահանջելու խնդիրը: Անդրադառնալով փոխհատուցման խնդրին` Հասան Ջեմալը սկզբում խուսափեց հստակ որևէ պատասխան տալուց` նշելով, թե ինքը Թուրքիայի Հանրապետությունը չի ներկայացնում և որևէ բան փոխհատուցելու լիազորություններ չունի: Հանդիպման վերջում միայն նա նշեց. «Ես այսօր խոսում եմ, որպես Հասան Ջեմալ, որպես գրող: Ես պետություն չեմ: Սակայն եթե ես լինեի Թուրքիայի Հանրապետությունը, ես նախ ներողություն կխնդրեի հայերից, երկրորդը` կընդունեի Ցեղասպանությունը, երրորդը` դասագրքերը կվերաշարադրեի, չորրորդ` հայկական մշակույթը, հայկական հետքերը նորից ի ցույց դնելու համար քայլեր կձեռնարկեի, հինգերերոդը` բոլոր ցանկացողներին Թուրքիայի քաղաքացիություն կտայի, վերցրերորդը` կնստեի և կխոսեի փոխհատուցման մասին»:
Ներկաները փորձեցին հասկանալ` արդյոք Հասան Ջեմալն Ադրբեջանի ներկա նախագահ Իլհամ Ալիևի հետևորդն է, որ իր գրքում շարադրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ադրբեջանամետ թեզերը: Ի պատասխան այս հարցի` Ջեմալը նշեց, որ տեղյակ է, թե դա ինչ նուրբ հարց է հայերի ու Հայաստանի համար` փորձելով այն համեմատել Թուրքիայում քրդական հարցի հետ: Պնդելով, որ չի հանդիսանում ներկայիս Ադրբեջանի ջատագովն ու կողմնակիցը` այդուհանդերձ թուրք հեղինակը խուսափեց այս թեմայով ավելի բան ասելուց:
Ջեմալը հարցերի շեշտադրումներից ելնելով ընդգծեց, որ եթե Հայաստանում ուսանողները իրեն քննադատում են այս կամ այն խնդիրը այլ կերպ մեկնաբանելու համար, ապա Թուրքիայում ևս ինքը քննադատության է արժանանում ցեղասպանության մասին խոսելու համար ` կոչվելով «հայրենիքի դավաճան»: Նա մի քանի անգամ կրկնեց հետևյալ միտքը. «Եթե ես անեմ այնպիսի հայտարարություններ, որոնցով ձեզ կհաճոյանամ, դա խոսքի ազատություն չի լինի: Խոսքի ազատություն այն է, երբ արտահայտում եմ մտքեր, որոնք կարող են և ձեզ դուր չգալ»:
Հանդիպման վերջում խոսեց նաև Ջեմալ փաշայի մահապատիժը կազմակերպած հայ վրիժառուներից մեկի` Արտաշես Գևորգյանի թոռը` Արմեն Գևորգյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց Հասանին` Ցեղասպանության հարցում վերջինիս դիրքորոշման համար: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների մեջ ամենակարևորը հավատն է: Ես հավատացի այս մարդուն, հավատացի, որ նա ամեն բան անում է ի սրտե և գիտակցաբար»,- նշեց Գևորգյանը` կարևորելով Ջեմալի ներդրումը Թուրքիայում հայկական հարցի քննարկման գործում: Շեշտելով, որ կան հարցեր, որտեղ հայերի և Հասան Ջեմալի կարծիքները չեն համընկնում, այդուհանդերձ Գևորգյանը ընդգծեց, որ խնդրին թշնամաբար մոտենալը ճիշտ չէ:

Гасан Джемаль провел вторую накаленую встречу в Ереване
Ереванские встречи внука одного из организаторов Геноцида армян Джемаля-паши, турецкого журналиста Гасана Джемаля проходят в жаркой обстановке. Молодые армянские тюркологи 12 декабря получили возможность задать свои вопросы турецкому журналисту. Напомним, что 11 декабря на презентации армянского перевода книги Гасана Джемяла «1915: Геноцид армян» они были лишены подобной возможности, что стало причиной недовольства (об этом см. здесь).
Как сообщает Арменпресс, на встрече в Ереванском государственном университете со студентами факультета востоковедения Гасану Джемалю были заданы вопросы о требованиях армян от Турции и приверженности армян к возвращению армянских земель.
В начале встречи замдекана факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян напомнил Джемалю, что собравшиеся пришли не аплодировать ему, а получить ответы на вопросы. Хотя Гасан Джемаль периодически повторял на встрече, что готов ответить на любой вопрос, тем не менее во многих случаях он явно обходил суть вопроса, делая какие-то поверхностные заявления, что, естественно, возбуждало гнев студентов.
Один из присутствующих, желая дать внуку Джемаля-паши понять, что члены организации АСАЛА не были террористами или членами бандитской группировки, как об этом накануне говорил Гасан Джемаль, а были мстителями, держал в руках транспарант с надписью «Все мы – Немезис, все мы - Цагикян» (Степан Цагикян в рамках операции «Немезис» принял участие в 1922 году в исполнении смертного приговора Джемаля-паши – ред.).
В вопросах присутствующих красной нитью проходила та мысль, что армянский народ уже давно прекратил довольствоваться только произношением слова «геноцид» и ставит вопрос о перенесении проблемы в правовое поле и требовании возмещения.
Коснувшись вопроса возмещения, Гасан Джемаль вначале избегал от прямого ответа, отмечая, что он не представляет Турцию и не имеет соответствующих полномочий. Только в конце встречи он сказал: «Сегодня я говорю как Гасан Джемаль, как писатель. Я не государство. Однако, если бы я был Турецкой Республикой, я бы сперва попросил прощения у армян, потом признал бы Геноцид, в-третьих, переписал бы учебники, в-четвертых, принял бы шаги к представлению армянской культуры и армянских следов, в-пятых, дал бы всем желающим турецкое гражданство, в-шестых, сел бы и поговорил о возмещении».
Присутствующие попытались понять, является ли Гасан Джемаль последователем президента Азербайджана Ильхама Алиева, так как в своей книге он представил проазербайджанские тезисы о Нагорном Карабахе. В ответ на этот вопрос Джемаль сказал, что знает, какой это хрупкий вопрос для армян и Армении. Он попытался провести параллели между карабахским вопросом и курдской проблемой в Турции. Утверждая, что не является сторонником и апологетом Азербайджана, тем не менее турецкий журналист воздержался от дальнейшего разговора на эту тему.
Исходя из акцентов вопросов, Джемаль подчеркнул, что если в Армении студенты критикуют его из-за комментариев к тому или иному вопросу, то в Турции его критикуют из-за того, что он пишет о Геноциде армян, называя его «предателем родины».
Он несколько раз повторил следующую мысль: «Если я сделаю заявления, которыми буду льстить вам, то это не будет свободой слова. Свобода слова заключается в том, что выражаются мысли, которые вам могут и не понравиться».
В конце встречи выступил также Армен Геворгян - внук Арташеса Геворгяна, одного из организаторов убийства Джемаля-паши. Он поблагодарил Гасана Джемаля за его позицию в вопросе Геноцида армян.
«В армяно-турецких отношениях самой важной является вера. Я поверил этому человеку, поверил, что он все делает от сердца и осознанно», - отметил Геворгян, отметив важность вклада Джемаля в обсуждении армянского вопроса в Турции.
Подчеркнув, что есть вопросы, в которых мнения армян и Гасана Джемаля не совпадают, Геворгян отметил, что тем не менее, неправильно подходить к вопросу с вражеских позиций.