Սերժ Սարգսյանը կարևորում է ԵԽ-ի աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Օլեքսանդր Պավլյուկին՝ մեր երկրում առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,
Նախագահը Հայաստանի իշխանությունների և անձամբ իր անունից շնորհակալություն է հայտնել Օլեքսանդր Պավլյուկին՝ Հայաստանում իր պաշտոնավարման ժամանակաշրջանը պատվով և հաջողությամբ ավարտելու համար՝ ընդգծելով, որ պարոն Պավլյուկի վրա, որպես Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի, մեծ պատասխանատվություն էր դրված: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ գրասենյակի հաջորդ ղեկավարը նույն նվիրումով և եռանդով կշարունակի իր նախորդի գործը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում և բարձր է գնահատում Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Նախագահի խոսքով, ինչպես Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ դառնալուց տարիներ առաջ, այնպես էլ այսօր, որպես ԵԽ անդամ, Հայաստանն օգտվել և օգտվում է կազմակերպության փորձագիտական ներուժից, ինչն էական նշանակություն ունի մեր երկրի օրենսդրությունն ու պրակտիկան եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու, Հայաստանի հատուկ և կանոնադրային պարտավորությունները կատարելու առումով:
Օլեքսանդր Պավլյուկը ևս արդյունավետ է համարել Հայաստանի հետ իր գլխավորած գրասենյակի համագործակցությունը և անցած երկու տարիներին Հայաստան-ԵԽ Գործողությունների ծրագրի իրականացման ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանքը՝ նշելով, որ ժողովրդավարական գործընթացները խորացնելու և ամրապնդելու նպատակով, ՀՀ արտգործնախարարության և շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների հետ քննարկվում է նոր՝ 2015-2017թթ. Գործողությունների ծրագիր մշակելու հարցը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ դառնալուց հետո առաջին անգամ, 2013թ. մայիսի 16-ին վեց ամիս ժամկետով ստանձնելով ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, Հայաստանը հաջողությամբ իրականացրեց իր առաքելությունը, որը ԵԽ-ում արժանացել է նաև կազմակերպության ղեկավարության դրական գնահատականներին:
ԵԽ-ի հետ մեր երկրի արդյունավետ համագործակցությունը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պայմանավորել է նաև այն հանգամանքով, որ Հայաստանի և ԵԽ-ի նպատակներն ամբողջությամբ համընկնում են:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել Օլեքսանդր Պավլյուկին՝ հետագա գործունեության մեջ և հույս հայտնել, որ նա Հայաստանից կտանի լավագույն հիշողություններ և կշարունակի լինել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարեկամը:

Президент Армении придает важное значение реализуемым при содействии СЕ реформам
Президент Армении Серж Саргсян 11 декабря принял руководителя ереванского офиса Совета Европы Олександра Павлюка, который завершает свою миссию в стране.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян от имени властей и от себя лично поблагодарил Павлюка, отметив, что на нем была возложена большая ответственность как руководителя ереванского офиса СЕ. Президент выразил надежду, что следующий руководитель офиса с тем же энтузиазмом и усердием продолжит дело предшественника.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения придает важное значение и высоко оценивает содействие СЕ в реализуемых в стране демократических реформах. По словам Сержа Саргсяна, как до членства в Совете Европы, так и сегодня, в качестве страны-участницы СЕ, Армения пользовалась и пользуется экспертным потенциалом организации, что имеет существенное значение для гармонизации законодательства и практики нашей страны с европейскими критериями.
Олександр Павлюк также посчитал продуктивным сотрудничество возглавляемого им офиса с Арменией, отметив, что с целью углубления и укрепления демократических процессов вместе с министерством иностранных дел Армении и другими заинтересованными ведомствами обсуждается вопрос разработки нового Плана действий на 2015-2017 гг.
Собеседники двусторонне подчеркнули, что в ходе шести месяцев председательства в Комитете министров Совета Европы с 16 мая 2013 года, Армения успешно осуществила свою миссию, которая удостоилась также положительной оценки руководства Совета Европы.
По словам президента, эффективное сотрудничество с СЕ обусловлено также тем фактом, что цели Армении и Совета Европы полностью совпадают.
Серж Саргсян пожелал успехов Олександру Павлюку в его дальнейшей деятельности и выразил надежду на то, что он унесет с собой из Армении лучшие воспоминания и продолжит оставаться другом Армении и армянского народа.