Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գրասենյակի ղեկավար Օլեքսանդր Պավլյուկին, ով ավարտում է իր առաքելությունը մեր երկրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարին կատարած աշխատանքի համար` բարձր գնահատելով նրա անձնական ներդրումը ՀՀ-ԵԽ գործակցության խորացման գործում և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Իր հերթին Օլեքսանդր Պավլյուկը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության ղեկավարին արդյունավետ համագործակցության համար՝ նշելով, որ կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամն ու սիրով կպահպանի կապերը մեր երկրի և ժողովրդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԵԽ համագործակցության ընթացքից և, մասնավորապես, 2012-2014թթ. Գործողությունների ծրագրի արդյունքներից: Երկուստեք ընդգծվել է, որ Գործողությունների ծրագրով նախատեսված ծրագրերը հաջող իրականացվել են, և բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանը որպես ԵԽ անդամ երկիր էական առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Կողմերը բարձր են գնահատել նաև 2013 թ. մայիս-նոյեմբերին ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության արդյունքները, ինչը հնարավորություն տվեց զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը և ակտիվացնել երկխոսությունը ԵԽ անդամ երկրների հետ:
Անդրադառնալով համագործակցության առաջնահերթություններին և հեռանկարներին՝ Հովիկ Աբրահամյանը և Օլեքսանդր Պավլյուկը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵԽ 2015-2017թթ. Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ, որը ներկայում քննարկման փուլում է և հնարավորություն կտա շարունակել ընթացիկ բարեփոխումները:

Премьер-министр провел прощальную встречу с руководителем офиса Совета Европы в Армении
Премьер-министр Армении Овик Абрамян принял руководителя ереванского офиса Совета Европы Олександра Павлюка, который завершает свою миссию в стране.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, Абрамян поблагодарил Павлюка за выполненную работу, высоко оценив его личный вклад в углублении взаимодействия между Арменией и ЕС.
Олександр Павлюк, в свою очередь, поблагодарил главу правительства за сотрудничество, отметив, что продолжит оставаться другом Армении и сохранит свои связи с Арменией и армянским народом.
Собеседники выразили удовлетворение ходом сотрудничества Армения-ЕС, в частности, результатами Программы действий на 2012-2014 гг. Двусторонне было подчеркнуто, что запланированные Программой действий проекты успешно реализованы, в результате реформ Армении как член СЕ зафиксировала значительный прогресс в сферах демократии и защиты прав человека.
Стороны высоко оценили также результаты председательства Армении в Комитете министров Совета Европы, которое позволило развивать двустороннее сотрудничество и активировать диалог со странами-членами СЕ.
Коснувшись приоритетов и перспектив сотрудничества, собеседники обменялись также мнениями вокруг программы действий на 2015-2017 гг., которая на данный момент находится на стадии обсуждения и позволит продолжить текущие реформы.