Սերժ Սարգսյանը հյուրընկալել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են պետության և եկեղեցու միջև ձևավորված սերտ համագործակցությանը, հայրենիք-սփյուռք կապերի առավել ամրապնդմանն ու ազգային-եկեղեցական կյանքի կարևորագույն խնդիրներին և առկա մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր, որոնք տեղ են գտել նաև նոյեմբերի 11-13-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հրավիրված Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովի օրակարգում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացումը՝ ի նպաստ մեր հավատավոր ժողովրդի և Հայոց պետության: Նախագահը Եպիսկոպոսաց ժողովների գումարումը կարևոր իրադարձություն է համարել հայոց հոգևոր կյանքում և հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել Մայր Աթոռում այսօր մեկնարկած ժողովին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ՀՀ Նախագահի գլխավորությամբ գործող Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքներին, որոնց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ակտիվորեն մասնակցում է իր բոլոր Նվիրապետական Աթոռներով, թեմերով, ծուխերով ու կառույցներով: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև համազգային կարևորագույն խնդիրների լուծման գործում հայոց եկեղեցիների կողմից սփյուռքում, միջազգային ու միջեկեղեցական հարթակներում իրականացվող աշխատանքին, Սիրիայում չդադարող կործանարար պատերազմի հետևանքով այդ երկրի բնակչության հետ միասին ծանրագույն փորձությունների և զրկանքների ենթարկվող սիրիահայ համայնքին աջակցության խնդիրներին:
Հանրապետության Նախագահը, Վեհափառ Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը կարևորել և ժամանակի հրամայական են համարել Հայոց պետությանը, Եկեղեցուն ու հայ ժողովրդին միասնաբար ծառայելը և ի նպաստ համազգային խնդիրների լուծման՝ համատեղ գործելը:

Президент Армении принял Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого
Президент АрменииСерж Саргсян 11 ноября принял Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, на встрече были обсуждены тесное сотрудничество между государством и церковью, важнейшие проблемы и вызовы национальной и церковной жизни, а также вопросы укрепления и связей между Арменией и диаспорой.
Президент поприветствовал проведение Епископального собора во благо верующего народа и армянского государства. Саргсян считает проведение подобных соборов важным событием в духовной жизни армян и пожелал мероприятию успехов и плодотворной работы.
На встрече была затронута также деятельность возглавляемой президентом Армении Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, в которой принимает активное участие также Армянская Апостольская Церковь вместе со всеми своими епархиями и структурами.
Стороны коснулись работ армянских церквей по решению важнейших общенациональных вопросов в диаспоре, международных и межцерковных площадках. Они затронули проблемы армянской общины Сирии.