Ռուբլու արժեզրկումը դանդաղեցրել է Հայաստան եկող դրամական փոխանցումների աճի տեմպը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնային տնտեսությունների շուրջ 16 տոկոսը դրամական փոխանցումներ է ստանում արտերկրից: Այս մասին նշվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած ֆինանսական կայունության հաշվետվության մեջ: Համաձայն ԿԲ տվյալների` 2008 թվականից սկսած ինչպես քաղաքաբնակ, այնպես էլ գյուղաբնակ տնային տնտեսությունների ամսական դրամական եկամուտներում մշտապես աճել է մասնավոր տրանսֆերտների մասնաբաժինը և ներկայումս տնային տնտեսությունների մեկ շնչի հաշվով կազմում է շուրջ 9 տոկոս:
ՀՀ ֆինանսական կայունության տեսանկյունից արտերկրից ստացվող ոչ առևտրային բնույթի դրամական փոխանցումները կարևոր նշանակություն ունեն: Սա բացատրվում է այն հանգամանքով, որ դրամական միջոցներն անմիջական ազդեցություն ունեն առանձին տնային տնտեսությունների կենսամակարդակի, ծախսումների, վարկունակության վրա, հետևաբար նաև մակրոտնտեսական և ֆինանսական կայունության վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս տարվա առաջին կեսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, դրամական փոխանցումներ/ ՀՆԱ հարաբերակցությունն աճել է 0.4 տոկոսային կետով և կազմել 16.8 տոկոս` պայմանավորված դրամական փոխանցումների ցածր աճի տեմպով: Այսպես, արտագնա աշխատողների վարձատրությունը և անձնական ընթացիկ տրանսֆերտներն աճել են ընդամենը 7.4 տոկոսով` նախորդ տարվա 14.8 տոկոսի փոխարեն:
Դանդաղ տեմպով է աճել նաև բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց փոխանցվող ոչ առևտրային զուտ դրամական միջոցների ներհոսքը: 2014 թ. առաջին կիսամյակում աճը կազմել է 3.1 տոկոս, 2013 թ. առաջին կիսամյակում` 10.5 տոկոս:
Վերոնշյալ ցուցանիշների աճի տեմպերի դանդաղումը գլխավորապես պայմանավորված է ՌԴ-ից ստացվող փոխանցումների աճի տեմպի նվազմամբ, ինչի հիմնական պատճառներն են 2014թ. առաջին կիսամյակում շինարարության ճյուղի 2.6 տոկոս անկումը և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ռուսական ռուբլու 11.3 տոկոս արժեզրկումը: Չնայած որոշակի նվազմանը` ՌԴ-ից ներհոսող փոխանցումների մասնաբաժինն ընդհանուր փոխանցումներում շարունակում է մնալ բավականաչափ բարձր (81.2 տոկոս), ինչն էլ իր հերթին մեծացնում է ՀՀ տնտեսական խոցելիությունը ՌԴ ոչ առևտրային բնույթի փոխանցումներից:
Հաշվի առնելով ՌԴ տնտեսության վերաբերյալ միջազգային կառույցների գնահատումները` Հայաստանի կենտրոնական բանկը 2014 թ. ոչ առևտրային բնույթի դրամական փոխանցումների աճի տեմպի կանխատեսվող մեծությունը վերանայել է նվազման ուղղությամբ և գնահատել 1.0-3.0 տոկոս միջակայքում: Այսպիսով, ֆինանսական կայունության տեսանկյունից, թեև դիտարկվող ժամանակահատվածում ոչ առևտրային բնույթի դրամական փոխանցումների աճը նպաստել է տնային տնտեսությունների հատվածից բխող ռիսկերի նվազմանը, սակայն հետագայում փոխանցումների աճի տեմպի դանդաղման պահպանումը կարող է նպաստել այդ հատվածից բխող ռիսկերի աճին:

Девальвация рубля замедлила темп роста денежных поступлений в Армению
Около 16 процентов домашних хозяйств в Армении получают денежные переводы из-за рубежа. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в отчете ЦБ Армении о финансовой стабильности. Согласно данных ЦБ, начиная с 2008 года, наблюдался неуклонный рост доли переводов в денежных доходах как городских, так и сельских хозяйств, и на данный момент эта доля составляет около 9 процентов в пересчете на душу населения.
С точки зрения перспектив финансовой стабильности Армении некоммерческие поступления из-за рубежа имеют важное значение, так как непосредственно влияют на уровень жизни, расходы, кредитоспособность домашних хозяйств, и, следовательно, на макроэкономические показатели и финансовую стабильность.
За первую половину этого года, по сравнению с прошлым, соотношение денежные переводы/ВВП выросло на 0.4 процента и составило 16.8 процента, из-за спада темпов роста денежных переводов. Так, доходы гастарбайтеров и, соответственно, их переводы денег домой выросли всего на 7.4 процента – против 14.8 за прошлый год.
Замедлился также рост переводов физическим лицам через банковскую систему. Рост за первую половину этого года составил 3.1 процента, по сравнению с 10.5 процента за прошлый год.
Подобное замедление темпов роста связано с уменьшением переводов из России, чему причиной спад в строительстве на 2.6 процента в первом полугодии 2014, а также девальвация рубля на 11.3 процента. Несмотря на некоторый спад, переводы из России остаются довольно высокими (81.2 процента), что увеличивает экономическую уязвимость Армении в зависимости от некоммерческих переводов.
Учитывая оценки международного экспертного сообщества по экономике России, ЦБ Армении пересмотрел ожидаемые поступления от некоммерческих переводов в сторону спада от 1.0 до 3.0 процентов. Таким образом, если раньше рост некоммерческих переводов способствовал понижению рисков со стороны сектора домашних хозяйств, то в будущем снижение этого показателя может привести к росту рисков.