Երևանում կտեղադրվի Գարեգին Նժդեհի հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանին հոկտեմբերի 29-ին հերթական նիստն է գումարել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստում քվեարկությամբ հավանություն է տրվել բանաստեղծ, արձակագիր, թարգմանիչ Մնացական Թարյանի, պատմաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համբարձում Կարապետյանի, ինչպես նաև լեզվաբան, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Սերգեյ Աբրահամյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ տեղադրելու մասին որոշումների նախագծերին:
Ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամները որոշ վերապահումներ են ունեցել օրակարգի` Գարեգին Նժդեհի արձանի տեղադրման մասին որոշման նախագծի հետ կապված, ինչի առնչությամբ նիստը վարող քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը սպառիչ պարզաբանումներ է ներկայացրել, որից հետո ավագանին քվեարկությամբ հավանություն է տվել հայ մեծանուն պետական և ռազմական գործիչ Գարեգին Նժդեհի հուշարձանը Երևան քաղաքի Նալբանդյան-Արամի-Բուզանդի-Հանրապետության փողոցներով պարփակված հատվածում տեղադրելու մասին որոշմանը:
Երևանի ավագանին հաստատել է նաև Երևանի և ՌԴ Նովոսիբիրսկ և Կրասնոդար քաղաքների միջև կնքված փոխգործակցության և համագործակցության մասին համաձայնագրերը: Ավագանու հավանությանն են արժանացել նաև օրակարգում ընդգրկված բնակարանների անհատույց օտարման, ինչպես նաև հողամասերի գործառնական նշանակության փոփոխման վերաբերյալ հարցերը:
Նիստի ավարտին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի և վարչական շրջանների պատասխանատուները պատասխանել են ավագանու անդամների հարցերին:Որոշվել է Երևանի ավագանու հերթական հաջորդ նիստը գումարել նոյեմբերի 26-ին:

В Ереване будет установлен памятник Гарегину Нжде
В ходе заседания, созванного 29-ого октября, Совет старейшин Еревана одобрил проекты решений об установлении мемориальных досок, увековечивающих память поэта, прозаика, переводчика Мнацакана Таряна, историка, доктора исторических наук, профессора Амбарцума Карапетяна, а также лингвиста, доктора филологических наук, профессора, академика Сергея Абраамяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, члены Совета старейшин Еревана от фракции «Здравствуй Ереван» высказали некоторые оговорки в отношении проекта решения повестки дня об установке памятника Гарегину Нжде. В связи с этим вопросом, первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян, проводивший заседание, предоставил исчерпывающие пояснения, после чего Совет старейшин одобрил решение об установке памятника известному армянскому военному и государственному деятелю Гарегину Нжде на перекрестке улиц Налбандян-Арами-Бузанда-Анрапетутян.
Совет старейшин Еревана утвердила также соглашения о партнёрстве и сотрудничестве, подписанное между Ереваном и городами РФ - Новосибирском и Краснодаром.
Одобрению Совета старейшин удостоились также вопросы о безвозмездном отчуждении ряда квартир , а также об изменении целевого значения земельных территорий.
К концу заседания ответственные лица аппарата мэрии и административных районов ответили на вопросы членов Совета старейшин.