Հայաստանն ունի զբոսաշրջային խոշոր կենտրոն դառնալու հսկա ներուժ. Ժան Իվ Քամյու
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դժվար է գտնել մի մարդու, ով չի սիրում Փարիզը՝ անկախ նրանից` եղել է այնտեղ, թե ոչ: Ունենալով 10 միլիոնից ավելի բնակչություն` տարեկան այն ընդունում է 28 միլիոն այցելու և նմանատիպ հսկա քաղաքի պահպանությունն ու զարգացումը պահանջում է առանձնահատուկ մոտեցում: Թե ինչպես է Փարիզը փորձում հաղթահարել արդի քաղաքակրթության մարտահրավերները, «Արմենպրես»-ը փորձեց պարզել օրերս Երեւանում գտնվող` Փարիզի քաղաքապետի արտաքին հարաբերությունների գծով խորհրդական Ժան-Իվ Քամյուի հետ զրույցում:
-Սա Ձեր Հայաստան 4-րդ այցելությունն է, որպես այցելու` ի՞նչ ակնառու փոփոխություններ եք Դուք նկատում:
-Առաջին անգամ Հայաստան էի եկել2009թ., և իմ այցելությունների մեծամասնությունը կապված է հիմնականում մայրաքաղաքի օրվան նվիրված տոնակատարությունների հետ: Ամեն անգամ անկառու են մայրաքաղաքում տեղի ունեցած փոփոխությունները, որոնք կատարվում են երկրի տնտեսապես բարդ իրավիճակի առկայության դեպքում: Զարմանալի է, որ նմանատիպ դրության դեպքում երկիրը ջանում է տնտեսապեսզարգանալ: Այս դրական փոփոխություններն առավել աչքի ընկան արդեն օդանավակայանից քաղաք մուտքի ճանապարհին՝ այս անգամ քաղաքային միջավայրի բարելավումը անկեղծ աչքի զարնեց: Նաև փողոցում բավականին շատ եմ սկսել նկատել ինչպես անգլերեն, այնպես էլ ֆրանսերեն խոսող զբոսաշրջիկների:
-Իսկ որպես զբոսաշրջիկ` դուք տեսնո՞ւմ եք Երևանում մի խնդիր, որը, Ձեր կարծիքով, ցանկալի կլիներ շտկել:
-Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանն ունի հսկա ներուժ զբոսաշրջային խոշոր կենտրոն դառնալու: Այնուամենայնիվ, որպես հայկական տառերին անծանոթ մարդ, կցանկանայի փողոցներում ավելին տեսնել ուղղություն ցույց տվող ցուցանակներ: Քանի որ հաճախ դժվար է գուշակել թե որտեղ ես և ինչպես գտնել այս կամ այն հուշարձանը: Սակայն չեմ կարող չնշել քաղաքի կանաչապատման ավելացումը: Այն առավել կարևոր է` հաշվի առնելով, որ2015թ. աշխարհը մուտք է գործելու տարի, որը ՄԱԿ-ը հայտարարել է որպես Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի տարի: Ի դեպ, հաջորդ տարի դեկտեմբերին Փարիզը կհյուրընկալի Համաշխարհային կոնֆերանսը` նվիրված կլիմայի փոփոխության նվազեցմանը, որտեղ ընդունվելիք դրույթները կդառնան մեծ մարտահրավերներ աշխարհի խոշոր քաղաքների համար:
-Արդի մեգապոլիսների շարքում Փարիզը պատկանում է այն քաղաքներին, որտեղ համեմատաբար թեթևացնել է ճանապարհային երթևեկությունը: Ինչպիսի՞ քայլեր են իրականացվել դրա համար:
-Նախ մեզ մոտ մեծ տարածում է գտել հեծանիվների վարձույթի մշակույթը, այն անչափ շահավետ է, մատչելի, և կայանատեղիները սփռված են Փարիզում ու արվարձաններում: Մարդիկ աշխատանքի գնալուց կարող են հեշտությամբ իրենց մոտակայքում վարձել հեծանիվ և այնուհետ թողնել աշխատատեղի մետակայքում գտնվող մեկ այլ կայանում: Նույն կերպ, վճարելով բանկային քարտի օգնությամբ` մատչելի գնով կարելի է վարձել էլեկտրամոբիլ և հանձնել այլ վայրում: Այդպիսով, մենք թեթևացնում ենք քաղաքային մեքենաների հոսքը և դրանց բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա: Այսօր Փարիզում շատերն են անցնում կատարում նաեւ հիբրիդ մեքենաների:
-Փարիզի պատմական հատվածը հագեցած է հին շենքերով: Իսկ նոր շենքերի կառուցման առումով գործո՞ւմ են հատուկ օրենքներ:
-Քաղաքապետարանի կողմից ընդունված հատուկ կարգ է գործում Փարիզում, որը հստակ սահմանում է` ինչ տիպի շենքեր կարող են կառուցվել քաղաքի տվյալ հատվածում, ինչպիսի երեսային մաս դրանք նկարող են ունենալ և ինչպիսի ճաարտարապետական լուծումներ պետք է ունենան: Այդ կարգի պահպանումն անչափ կարևոր է Փարիզի համար: Եվ նույնիսկ եթե դուք ցանկանում եք վերանորոգել կամ վերականգնել շենքը, դուք պարտավոր եք նախօրոք տեղեկացնել քաղաքապետարանին դրա մասին և աշխատանքների կատարման ընթացքում հաշվի առնել շենքի ճարտարապետական առանձնահատկությունները: Հին շենքի փոխարեն այլ բան թույլ չի տրվում, քան այն վերակառուցել:
-Փարիզի պատմությունը ծնունդ է առել դեռ հռոմեական ժամանակաշրջանից. հաշվի առնելով հնագիտական կողմը` ինչպիսի՞ կարգ է գործում քաղաքի տարածքում կատարվող շինարարությունների դեպքում:
-Քաղաքի որոշակի հատվածներում ցանկացած աշխատանք կատարելիս պարտադիր կերպով իրականացվում են հնագիտական պեղումներ: Օրինակ, Աստվածամոր տաճարի մոտակայքում պատրաստվում էին կառուցել ավտոկայանատեղի, սակայն այդ հատվածում գտնվեցին քաղաքի ամենահին հատվածի մասունքներ: Այդ նկատառումներով կառուցվելիք կայանատեղիի ձևի մեջ կատարվեցին որոշակի շտկումներ, այնպես, որ գտածոները տեսանելի լինեն: Արդյունքում գտածոների շնորհիվ կայանատեղին բացման առաջին իսկ օրվանից հայտնի դարձավ:

Армения имеет колоссальный потенциал, чтобы стать крупным туристическим центром: Жан Ив Камю
Трудно найти человека, который не любил бы Париж, независимо от того, бывал ли он в этом городе, или нет. Париж с населением в 10 млн жителей ежегодно принимает 28 миллионов туристов, так что сохранение и развитие этого огромного и прекрасного города требует особого подхода. Как пытается Париж преодолеть современные вызовы, Арменпресс попытался «выведать» в беседе с советником мэра Парижа по внешним отношениям Жан-Ивом Камю, находящимся на днях в Ереване.
«Это уже четвертый Ваш визит в Ереван, какие перемены Вы заметили?
Впервые я побывал в Армении в 2009 году, мой визит, в основном, был связан с участием в празднествах, посвященных Дню Еревана. Каждый раз я становлюсь свидетелем очевидных перемен в вашей столице, несмотря на сложную экономическую ситуацию, в которой находится Армения. Удивительно, что в подобных условиях страна стремится, тем не менее, экономически развиваться. Эти позитивные изменения бросаются в глаза уже на подходе к городу – на пути из аэропорта. Еще, все чаше на улицах Еревана встречаешь иностранцев, слышишь английскую, французскую речь.
Вы, как турист, видите проблемы Еревана, которые на Ваш взгляд, хотелось бы поскорее устранить?
Не секрет, что Армения обладает огромным потенциалом, чтобы стать крупным туристическим центром. Тем не менее, я, как человек незнакомый с армянскими буквами, я хотел бы видеть на улицах города указатели, помогающие иностранцам ориентироваться в вашем городе, поскольку зачастую трудно найти тот или иной памятник. Правда, не могу не отметить, что зеленых насаждений в Ереване стало больше. Это особенно важно сейчас, поскольку 2015 год объявлен со стороны ООН «Годом борьбы с изменениями климата». Кстати, в декабре будущего года Париж примет у себя Всемирную конференцию, посвященную снижению климатических изменений, принятые на ней положения станут серьезными вызовами для всех крупных городов мира.
Из современных мегаполисов Париж относится к городам, в которых удалось сравнительно разгрузить движение транспорта. Что было предпринято для этого?
Прежде всего, у нас очень популярна культура аренды велосипедов, что выгодно и доступно, тем более, что велосипедные стоянки «разбросаны» по всему Парижу и его пригородам. Люди, идя на работу, могут с легкостью оставить свои велосипеды на стоянке поблизости от своего места работы. Также, с помощью банковской карты, можно по доступной цене арендовать и электромобиль, а сдать его уже в другом удобном для вас месте. Таким образом, мы избавились от потока машин в Париже и от негативного их воздействия на окружающую среду. Сегодня в Париже многие переходят также на гибрид-машины.
Исторический сектор Парижа насыщен стариной, зданиями-памятниками. А при строительстве новых зданий действуют четкие законы?
Действующий в Париже и утвержденный мэрией специальный порядок четко устанавливает, какого типа здания могут строиться в данной части города, какой фасад и какие архитектурные решения они могут иметь. Соблюдение этого порядка чрезвычайно важно для Парижа. Даже если кто-то собирается отремонтировать или восстановить здание, он обязан предварительно известить мэрию и при проведении этих работ учитывать архитектурные особенности старого здания.
История Парижа уходит своими корнями во времена древнего Рима. Учитывая археологическую сторону, какой порядок действует при начале какого-либо строительства на территории города?
До проведения любых строительных работ в определенных частях города обязательно проводятся археологические раскопки, исследования. К примеру, когда собирались создать парковку у Собора Парижской богоматери, то на этом участке обнаружили следы самой старой части города. В связи с этим в форму автостоянок были внесены корректировки таким образом, чтобы открытые артефакты были видимы.