ԱՄՆ-ից մոտոցիկլներով Երեւան կգան հարգելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հինգ տասնյակին մոտ մոտոցիկլավարներ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից կուղևորվեն Հայաստան` ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցելու անմեղ զոհերի հիշատակին: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Հայկական մոտոցիկլիստների ակումբ» (ARMENIAN BRIGADE) բարեգործական ակումբի հիմնադիր-անդամ Հարութ Բոգարյանը:
«Մեր ակցիաները սկսեցինք այն ժամանակ, երբ հայ զինվոր Արմեն Հովհաննիսյանը զոհվեց ու մենք միացանք Ադրբեջանի դեսպանության առաջ հայերի կողմից իրականացվող ցույցին: Մեր ներկայությունը շատ ոգևորեց մեր ժողովրդին: Դեսպանատների մոտ, եթե մի խումբ հավաքվում է ցույց անելու, մենք այնտեղ ենք` անկախ կուսակցական պատկանելությունից, համագործակցում ենք բոլոր հայկական կառույցների հետ: Միայն միասնության միջոցով կարող ենք հասնել մեր նպատակին, դա է մեր ցանկությունը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Հարութ Բոգարյանը:
Խումբը ծրագրում էր Հայաստան գալ եվրոպական երկրներով, դեսպանատների առջև իրականացնելով իրազեկման ու դատապարտման ակցիաներ, բայց որոշակի դժվարություններ են առաջացել` կապված այդ ժամանակահատվածում եղանակային պայմանների հետ: «Երկու տարբերակ ունենք. մեկը Եվրոպայով քշել-գալ, բայց քանի որ մարտին պետք է գանք, այդ ժամանակ եղանակը շատ վատ է լինում: Մոտոն չես կարող քշել, եթե նույնիսկ անձրև լինի: Այդ պատճառով հնարավոր է ինքնաթիռով գանք Վրաստան, որտեղից մոտոցիկլետներով` Հայաստան: Այն մեկ ամիսն էլ, որ պետք է լինեինք ճանապարհներին, կանցկացնենք Հայաստանում, ներկա կգտնվենք Շուշիի ազատագրման տոնակատարություններին»,-հայտնեց Հարութ Բոգարյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ իրենց ակումբի անդամների մի խումբ էլ մնալու է ԱՄՆ-ում ու տարբեր նահանգներում մասնակցելու իրազեկման ակցիաների:
«Այն երկրներում ու նահանգներում, որտեղ չեն ընդունել ցեղասպանությունը, կլինենք բողոքի ակցիաներով, իսկ այն երկրներին կամ նահանգներին, որոնք ճանաչել են, շնորհակալություն կհայտնեք»-նշեց Բոգարյանը:
Ակումբի անդամներն իրավունք են ստացել իրենց հագուստի վրա կրել հայկական գերբը: «Դա մեծ պարտավորություն է, քանի որ չենք ցանկանում որևէ սխալ բան անել, որով վատ կարծիք կկազմեն հայ ազգի մասին»,-ասաց Հարութ Բոգարյանը` ներկայացնել իրենց ակումբի զինանշանը: «Սուրերը ներքև նշանակում է, որ ցանկացած ժամանակ պատրաստ ենք կռվի դուրս գալ, բայց մենք խաղաղություն ենք ցանկանում, մեջտեղում հավերժության նշանն է, որը մեր էությունն է»,-հայտնեց բանախոսը:
Իրազեկման ու դատապարտման ակցիաների ժամանակ մոտոցիկլավարներն իրենց հետ կունենան հայկական դրոշներ, որոնց վրա սև լենտեր կլինեն, ինչպես նաև «ապրիլի 24» գրվածքով պաստառներ կկրեն: Ակումբի անդամների մեջ կան նաև օտարազգիներ, ովքեր ևս ցանկություն են հայտնել գալ Հայաստան:
Հարութ Բոգարյանի տեղեկացմամբ` իրենց բարեգործական հիմնադրամը ԱՄՆ-ում աջակցություն է տրամադրել 1200 անօթևանների` տրամադրելով նրանց հագուստ, մեկ օր շարունակ տրամադրել է սնունդ ու ջուր, որի համար շնորհակալագիր է ստացել Կալիֆորնիայի սենատի կողմից:

На мотоциклах из США в Ереван, чтобы почтить в Цицернакаберде память жертв Геноцида армян
К 100-летию Геноцида армян около 50 мотоциклистов намерено отравиться в Армению, чтобы 24 апреля у мемориала в Цицернакаберде воздать дань памяти невинно убиенных. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал основатель и член благотворительного «Клуба армянских мотоциклистов» (ARMENIAN BRIGADE) Арут Богарян.
Мы начали свои акции тогда, когда погиб армянский военнослужащий Армен Ованнисян и мы присоединились к армянам, протестующим у посольства Азербайджана. Теперь, если у посольства собираются люди для акции протеста, то мы всегда с ними и, независимо от принадлежности к партии, сотрудничаем со всеми армянскими структурами. Только консолидацией сил, единством мы модем добиться нашей цели», - сказал Арут Богарян.
Группа мотоциклистов собирается добираться до Армении через европейские страны, организуя у посольств акции информирования и осуждения, правда, есть сложности, связанные с погодными условиями. «Есть два варианта: ехать через Европу, но, поскольку это март месяц, то погода будет неважной, а на мотоцикле невозможно ехать, даже если дождь. Поэтому, возможно, что мы прибудет самолетом в Грузию, а уже оттуда на мотоциклах в Армению. Тот месяц, который мы должны были провести в пути, проведем в Армении, примем также участие в торжествах, посвященных освобождению Шуши», -сказал основатель клуба.
По его словам, часть членов клуба останется в США и будет участвовать в акциях информирования в разных штатах. «В тех странах и штатах, где до сих пор не признали Геноцид армян, мы проведем акции протеста, а там, где признали и осудили - акции признательности», - сказал Богарян.
Члены клуба получили право иметь на своей одежде армянский герб, а во время акций мотоциклисты будут «оснащены» и армянскими флагами с черной лентой «24 апреля». Среди них есть и иностранцы, представители других национальностей, которые также хотят присоединиться к этим акциям и почтить память жертв Геноцида армян.