Եվս մեկ ազգ ազատ կամարտահայտությամբ որոշեց սեփական ճակատագիրը տնօրինելու հարցը. Սերժ Սարգսյան
ՎԱՏԻԿԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պաշտոնական այցով Սուրբ Աթոռում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ շփման ընթացքում պատասխանել է նաև Շոտլանդիայի հանրաքվեին վերաբերող հարցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ առիթով ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, ասել է. «Երեկ մենք ականատես եղանք Շոտլանդիայում տեղի ունեցած հանրաքվեին, որի միջոցով ևս մեկ ազգ ազատ կամարտահայտությամբ որոշեց սեփական ճակատագիրը տնօրինելու հարցը: Հանրաքվեի արդյունքներն արդեն պարզ են և, շոտլանդացի ժողովրդի հավաքական որոշումն արժանի է հարգանքի: Անկախ հանրաքվեի արդյունքներից` այստեղ գլխավորն այն է, որ շոտլանդացի ժողովրդին հնարավորություն ընձեռնվեց իրացնելու իր անօտարելի՝ ինքնորոշման իրավունքը:
Չեմ կարող հիացմունքի խոսքեր չարտահայտել Մեծ Բրիտանիայի կառավարության և ժողովրդի հասցեին, որոնք խնդրի կարգավորման համար ընտրեցին քաղաքակիրթ պետությանը վայել ժողովրդավարական մեթոդներ, թեև, ակնհայտ էր, թե որքան դժվար էր այդ անելը:
Միաժամանակ, միջազգային հանրության տեսակետից այստեղ կարևոր է երևույթն ինքնին. խաղաղ ձևով որոշվեց մի ողջ ժողովրդի հետագա կարգավիճակը, և այդ ժողովուրդն ազատ բանավեճի միջոցով որոշեց իր հետագա ճակատագիրը:
90-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն էլ փորձեց խաղաղ ճանապարհով՝ հանրաքվեի միջոցով, որոշել իր ապագան, սակայն Ադրբեջանի իշխանությունները նրանց պատասխանեցին Բաքվի և Սումգայիթի կոտորածներով, զանգվածային տեղահանություններով և ի վերջո՝ պատերազմով: Ակնհայտ է, որ աստիճանաբար հանրաքվեն դառնում է արդի էթնիկ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորագույն իրավական գործիքներից: Եվ պատահական չէ, որ 20 տարի անց ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած կարգավորման հիմնասյունը ևս՝ հանրաքվեի միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու նրա իրավունքն է:
Շոտլանդիայի հանրաքվեն միջազգային հանրության համար մեծ խորհուրդ պարունակող հանրաքվե էր, և շատ լավ օրինակ, թե ինչպես է հնարավոր լուծում տալ այնպիսի կարևորագույն հարցի, ինչպիսին դրված էր երեկվա հանրաքվեի հարցաթերթիկում»:

Еще один народ решил собственную судьбу посредством свободного волеизъявления: Президент Армении
Находящийся с официальным визитом в Ватикане президент Армении Серж Саргсян в ходе беседы с представителями СМИ ответил также на вопрос о референдуме в Шотландии.
Как сообщает Арменпресс, в этой связи Серж Саргсян отметил: «Вчера мы стали свидетелями состоявшегося в Шотландии референдума, посредством которого еще одна нация решила вопрос собственной судьбы через свободное волеизъявление. Результаты референдума уже известны и, общее решение шотландского народа достойно уважения. Независимо от результатов референдума, главной идеей здесь было то, что шотландскому народу была дана возможность реализовать свое неотъемлемое право на самоопределение.
Не могу не сказать слова восхищения в адрес правительства и народа Великобритании, которые выбрали для решения вопроса достойные цивильному государству демократичные методы, хотя, было видно, как трудно было сделать это.
Вместе с тем, с точки зрения международной общественности здесь было важно само явление: мирным путем был решен дальнейший статус целого народа, и этот народ посредством свободных дискуссий решил свою дальнейшую судьбу.
В начале 90-ых годов народ Нагорного Карабаха попытался мирным путем, посредством референдума, решить свое будущее, однако власти Азербайджана ответили им погромами в Баку и Сумгаите, массовыми выселениями, и, в конце концов, войной.
Очевидно, что постепенно референдум становится одним из важнейших правовых механизмов мирного урегулирования этнических конфликтов. И не случайно, что через 20 лет основной базой для урегулирования нагорно-карабахского конфликта, предложенной Минской группой ОБСЕ, является право народа решать свою судьбу посредством референдума.
Референдум в Шотландии содержал в себе большой смысл для международного сообщества и стал хорошим примером того, как возможно дать мирное решение такому важному вопросу, как тот, который был в бюллетени вчерашнего референдума».