Սահմանադրական բարեփոխումների քննարկումներում ընտրվել է կառավարման խորհրդարանական մոդելը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի քննարկումներն անցել են Վենետիկի հանձնաժողովին ներկայացնելու փուլ: Հոկտեմբերի 15-ին այն նաեւ կներկայացվի ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրական դատարանի խորհրդական Գևորգ Դանիելյանը` հավելելով, որ վերջին տարբերակում լուրջ փոփոխություններ են իրականացվել և որպես պետական կառավարման ձև ընտրվել է խորհրդարանականը:
«Այս մեկ տարվա ընթացքում կարողացանք մշակել հայեցակարգի նախագիծ և դնել հանրային քննարկման: Ամփոփել ենք նաև դիտողությունները, որոնք արվել են հանրային քննարկումների ընթացքում, և դրանք պատրաստ ենք սեպտեմբերի 19, 20, 21-ին Փարիզում ներկայացնել Վենետիկի հանձնաժողովում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի քննարկումներին: Այնուհետև հոկտեմբերի 15-ին հայեցակարգը կներկայացվի ՀՀ նախագահին»,-ասաց Գևորգ Դանիելյանը:
Նրա գնահատմամբ` քննարկումներն ընդհանուր առմամբ արդյունավետ են անցել, թեև որոշ վերապահումներով: Մասնավորապես, բավարար չափով չեն արդարացվել ակնկալիքները քաղաքական քննարկումների մասով: Դանիելյանը հույս հայտնեց, որ գալիք փուլում դրանք շատ ավելի արդյունավետ կլինեն` հայտնելով, որ սեպտեմբերի 16-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունն արդեն քննարկումներ իրականացնելու նախաձեռնություն է ցուցաբերել :
Դանիելյանը նաև չհիմնավորված համարեց պնդումները, թե սահմանադրական բարեփոխումները միտված են գործող իշխանության վերարտադրմանը:
«Եթե կա մի քաղաքական ուժ, որը վստահ է, որ կանոնները փոխվելու դեպքում հաջողության կհասնի, ապա սա հենց այն նախագիծն է, որն իրենց անհրաժեշտ է: Հակառակը, այս հայեցակարգով դյուրին ընթացակարգ չի նախատեսվում իշխանության համար՝ վերարտադրվելու առումով»,-նշեց Գևորգ Դանիելյանը:
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը դրված էր հանրային քննարկման,որը մեկնարկել էր մայիսի 20-ին: Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունների հետ քննարկումները անցկացվել են հունիսի 5-ին և 6-ին: Հանրային լսումներ եղել են բոլոր մարզերում, փորձագիտական տարբեր շրջանակների հետ: Քննարկումները կազմակերպվել են ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից՝ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) աջակցությամբ:

В ходе обсуждений конституционных реформ отдано предпочтение парламентской модели управления
Обсуждение проекта концепции конституционных реформ подошло к этапу представления проекта Венецианской комиссии. 15 октября он будет также представлен президенту Армении Сержу Саргсяну. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал советник Конституционного суда РА Геворг Даниелян, добавив, что в последний вариант внесены серьезные изменения и в качестве модели управления избрана парламентская система.
«В течение этого года мы смогли разработать проект концепции и представить его на общественное обсуждение. Мы подытожили также замечания, озвученные в ходе обсуждений и готовы представить их в ходе обсуждений концепции конституционных реформ в Венецианской комиссии 19-20-21 сентября в Париже. Затем 15 октября представим этот проект президенту РА», - сказал Даниелян.
По мнению советника КС, обсуждения в целом были эффективными с определенными оговорками. В частности, не совсем оправдались ожидания по части политических обсуждений. Даниелян выразил надежду, что на следующем этапе они будут более плодотворными. В частности, партия «Наследие» уже выступила с инициативой провести обсуждения проекта концепции 16 сентября.
Даниелян считает необоснованными утверждения, что конституционные реформы направлены на воспроизводство действующей власти.
«Если есть политическая сила, которая уверена в том, что в случае изменения правил она добьется успеха, то это именно тот проект, который ей необходим. Напротив, эта концепция не предполагает упрощенной процедуры для власти в смысле воспроизводства», - отметил советник КС.
Общественные обсуждения концепции конституционных реформ стартовали 20 мая. Обсуждения с участием политических партий Армении состоялись 5 и 6 июня. Обсуждения проводились во всех областях Армении, с разными экспертными кругами. Обсуждение организовывалось специализированной комиссией по конституционным реформам при содействии ереванского офиса ОБСЕ, делегации ЕС в Армении и Ассоциации международного сотрудничества Германии (GIZ).