Վարչապետը ծանոթացել է Կոտայքի մարզում գործող մի քանի ընկերությունների ներդրումային ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը այցելել է Կոտայքի մարզ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կառավարության ղեկավարը նախ եղել է գինու-կոնյակի տուն «Շահնազարյան» ընկերությունում՝ ծանոթացել արտադրական գործընթացներին և ներդրումային ծրագրերին:
Ընկերության արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան, Ղազախստան, Ռումինիա, Լեհաստան: Բանակցություններ են տարվում նաև Բուլղարիա արտահանելու համար: Սպասվում է, որ ընթացիկ տարում կարտահանվի 2-2,5 մլն շիշ կոնյակ:
Ծրագրվում է նոր սարքավորումների տեղադրման նպատակով այս տարի ներդնել 7 մլն դոլար, ևս 5 մլն՝ խաղողի մթերման համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ ձեռք բերելու նպատակով: «Շահնազարյան» ընկերությունում ներկայում աշխատում է 80 մարդ, ում միջին աշխատավարձը կազմում է 240 հազար դրամ: Ակնկալվում է, որ նոր ներդրումների շնորհիվ կստեղծվի լրացուցիչ 30 նոր աշխատատեղ:
Նախատեսվում է ընթացիկ տարում մթերել շուրջ 10 հազար տոննա խաղող:
Ընկերության ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետ Աբրահամյանին՝ կոնյակագործության և գինեգործության զարգացմանը մեծ ուշադրություն ցուցաբերելու համար:
Այնուհետև Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Եղվարդ քաղաքի Երևանյան 17 հասցեում գտնվող բնակելի շենքի բնակիչներին՝ ծանոթացել նրանց բնակարանային խնդիրներին: Վարչապետը խոստացել է խնդիրներին տալ համապատասխան լուծում, ինչի արդյունքում բնակիչները կստանան նաև բնակարանների սեփականության վկայագրերը:
Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ կանգառը բանջարեղենի արտադրությամբ զբաղվող «Բիո գրուպ» ընկերությունում էր: Այն հագեցած է ոլորտում հայտնի հոլանդական ժամանակակից սարքավորումներով և ներկայում 1,8 հեկտար տարածության վրա մշակում է լոլիկ, որի շուրջ 2-3 տոկոսը կազմում է սև լոլիկի արտադրությունը: Նախատեսվում է սև լոլիկի ցանքատարածություններն ընդլայնել՝ հասցնելով 15-20 տոկոսի: Ընկերությունում ներկայում աշխատում է 26 մարդ: Ներդրումային նոր ծրագրով «Բիո գրուպ»-ը նախատեսում է 2014 թվականի ընթացքում Ձորաղբյուր համայնքում կառուցել 10,7 հազար ք.մ. մակերեսով ջերմոցային տնտեսություն՝ վարունգի և չորս տեսակի լոլիկի աճեցման համար: Այդ նպատակով կներդրվի 657,7 մլն դրամ, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի ընկերության արտադրանքի ծավալը հասցնել տարեկան 700 մլն դրամի, որի գերակշիռ մասը կարտահանվի Վրաստան, Ռուսաստան և ԱՄԷ: Ծրագրով կստեղծվի 22 նոր աշխատատեղ:
Վարչապետն այցելել է նաև Ակունք համայնքում հիմնված «Բիգա» ընկերություն, որը 10 հա հողատարծքի վրա տնկել է ազնվամորու 16 հազար, մոշի 4 հազար տնկի և ելակի 350 հազար թուփ: Այստեղ աճեցվում են ազնվամորու, մոշի և ելակի հատընտիր տեսակներ, որոնց հիմնական մասն արտահանվում է Ռուսաստան և ԱՄԷ: Ազնվամորին, մոշը և ելակն աճեցվում են հողից 70-80 սմ բարձրության վրա՝ դարակների մեջ, ինչի շնորհիվ խնայվում է մեծ քանակությամբ ջուր, իսկ բերքը հեռու է մնում մոլախոտերից և միջատներից:
Ընկերությունն իրականացնում է նաև օդափոխության համակարգով ջերմոցների գործարկման փորձնական նախագիծ: Աշխատանքներ են տարվում 6 հա հողատարածքում խաղողի այգի տնկելու ուղղությամբ: Ներդրումային ծրագիրը կազմել է 3,5 մլն դոլար:
Ընկերությունը ներմուծել է նաև Հայաստանում դեռևս գոյություն չունեցող կեռասենու սորտեր, որոնք պատրաստվում են տնկել գարնանը: Ձեռնարկությունն ունի ավելի քան 70 աշխատակից, ովքեր Ակունք և շրջակա գյուղերի բնակիչներ են:
Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցությամբ բացվել է նաև Ակունքի հիմնանորոգված դպրոցը: Վարչապետը շրջել է ուսումնական հաստատությունով՝ ծանոթացել կատարված աշխատանքներին և աշակերտների համար ստեղծված պայմաններին: Դպրոցը հիմնանորոգվել է կառավարության կողմից հատկացված 114 մլն դրամով:
Վարչապետն այցելել է նաև Չարենցավանում գործող և ամրանների արտադրությամբ զբաղվող «Ասկե գրուպ» արդյունաբերական ձեռնարկություն: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացվել է, որ նախորդ տարվա հոկտեմբերին տեղի է ունեցել ձեռնարկության ձուլման և գլոցման արտադրամասերի գործարկումը: Ներկայում արտադրվում են 10-32 տրամաչափերի ամրաններ, որոնց հումքը տեղական մետաղի ջարդոնն է, իսկ հրակայուն նյութերը ներկրվում են արտերկրից: Արտադրական ծավալներն ամբողջ հզորության հասցնելու դեպքում ձեռնարկությունը պատրաստ կլինի արտադրել 120 հազար տոննա ամրան:
Ձեռնարկությունում ներկայում աշխատում է ավելի քան 400 մարդ, ում միջին աշխատավարձը կազմում է 200 հազար դրամ:

Премьер-министр ознакомился с инвестиционными программами некоторых компаний, действующих в Котайкской области
Премьер-министр ознакомился  с инвестиционными программами  некоторых компаний, действующих в Котайкской области
Премьер-министр РА Овик Абрамян посетил Котайкскую область. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе правительства, премьер вначале посетил винно-коньячный дом компании «Шахназарян», где ознакомился с производственными процессами и инвестиционными программами.
Продукция компании экспортируется в Россию, Казахстан, Румынию, Польшу. Ведутся переговоры об экспорте в Болгарию. Прогнозируется экспорт 2-2,5 бутылок в этом году.
В этом году также планируется инвестировать 7 млн долларов на новое оборудование, еще 5 млн – на приобретение технических средств для обеспечения закупки винограда. В компании «Шахназарян» работает 80 человек, средняя зарплата – 240 тыс. др. Ожидается, что в результате новых инвестиций откроется еще 30 рабочих мест.
В этом году намечено закупить около 10.000 тонн винограда.
Руководители компании поблагодарили Овика Абрамяна за внимание к развитию коньячного и винного производства.
Затем премьер встретился с жителями дома №17 по улице Ереванян в Егварде, ознакомился с условиями жизни. Премьер обещал им дать решение проблеме жильцов и содействовать в получении приватизационных сертификатов.
Следующую остановку Абрамян сделал в овощеводческой компании «Биогрупп». Она оснащена новейшей голландской техникой. На площади 1.8 га компания выращивает томаты, из них 2-3% - черные. Посевы последних планируется расширить до 15-20%. В компании сейчас работают 26 человек. По новой инвестпрограмме «Биогрупп» планирует в 2014г. в общине Дзорахпюр построить тепличное хозяйство пл. 10.7 га, где собирается выращивать огурцы и 4 сорта томатов.
С этой целью компания инвестирует 657.7 млн др., в результате чего объем продукции вырастет до 700 млн др., большая часть которой будет вывозиться в Грузию, Россию и ОАЭ. Будет создано 22 новых рабочих места.
Овик Абрамян компанию «Бига» в общине Акунк, которая на 10 га выращивает 16.000 кустов малины, 350 тысяч кустов клубники. Компания выращивает отборные сорта малины, ежевики и клубники, основная часть которых экспортируется в Россию и ОАЭ. Ягоды выращиваются в ящиках высотой 70-80 см, благодаря чему экономится вода, а урожаю не угрожают сорняки и вредители.
Компания внедряет экспериментальную программу по вентиляции теплиц. Эксперимент проводится на площади 6 га – для посадки винограда. В целом инвестиции составят 3.5 млн долларов.
Компания импортировала до сих пор некультивируемые в Армении сорта черешни. Они будут высажены весной. На предприятии работает 70 человек.
В ходе визита Овика Абрамяна открылась отремонтированная школа в Акунке. На ремонт школы правительство выделило 114 млн драмов.
Премьер посетил «Аске групп» в Чаренцаване по производству арматуры. Ныне производится арматура диаметром 10-32 мм. Сырье – местная макулатура, а огнеупорные материалы импортируются. При полном запуске мощностей объем продукции составит 120 тысяч тонн. На предприятии работают 400 человек. Зарплата – 200 тысяч драмов.