Հովիկ Աբրահամյանը ողջունում է Հայաստանում կատարվող յուրաքանչյուր ներդրում, այդ թվում` «Նաիրիտ»-ի հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ուրախ է Հայաստանում իրականացվող յուրաքանչյուր ներդրման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հնչած այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե կառավարությունը շահագրգռված չէ Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի առաջարկած` «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման ծրագրով, Հովիկ Աբրահամյանն ասաց. «Աշխատում են: Մենք Էներգետիկայի նախարարի հետ պայմանավորվել ենք, որ հանդիպեն, քննարկեն: Ես յուրաքանչյուր ներդրողի համար ուրախ եմ ու ողջունում եմ Հայաստանում իրականացվող ներդրումները յուրաքանչյուր ոլորտում, որը մեր տնտեսության զարգացման համար կարևոր է»:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպես պետք է Ռուսաստանին վերադարձվի գազի դիմաց 300 միլիոն դոլարի չափով պարտքը, վարչապետը նշեց, որ հանձնաժողովը քննարկում է հարցը:
Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը կառավարությանն է ներկայացրել «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման իր ծրագիրը: Աշոտ Գրիգորյանը նամակով դիմել է վարչապետին, կառավարությունն էլ առաջարկել է «Նաիրիտ»-ի վերականգնման հնարավորությունները փնտրել Մոսկվայում:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan is happy for each investment made in Armenia. As reports "Armenpress", before the sitting of the Executive Body of the Republican Party of Armenia, in response to the observation that the government has no interest in the restart project of the plant "Nairit" presented by the Chairman of the Forum of Armenian Associations of Europe Ashot Grigoryan, Hovik Abrahamyan said: "They work. We agreed with the Minister of Energy to meet, to discuss. I am happy for each investor and I welcome the investments implemented in Armenia in any sector that is important for the development of our economy."
Regarding the question of how gas debt to Russia in the amount of $ 300 million will be refunded, Prime Minister noted that the commission discusses this issue.
The Chairman of the Forum of Armenian Associations of Europe Ashot Grigoryan submitted to the Government his project on restart of the plant "Nairit". Grigoryan wrote a letter the Prime Minister and the Government proposed to seek the possibility of restarting the plant in Moscow.