ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արգենտինայում է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հարավային Ամերիկա այցելության շրջանակներում ժամանել է Արգենտինա: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Հանրային հեռուսատեսության Առաջին լրատվականը, Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում կայացել է ՀՀ Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 5-ին տարածաշրջանային այցով մեկնել է Հարավային Ամերիկա. Հանրապետության Նախագահը հուլիսի 6-8-ը պաշտոնական այցով կլինի Արգենտինայի Հանրապետությունում, հուլիսի 8-10-ը պետական այցով կգտնվի Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում, իսկ հուլիսի 10-12-ը՝ պաշտոնական այցով` Չիլիի Հանրապետությունում:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա հիշյալ երկրների բարձրագույն ղեկավարության հետ, կքննարկի երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման, ինչպես նաև բազմակողմ փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր: Այցի արդյունքներով նախատեսված են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում այդ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություններ:
Այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա նաև Արգենտինայի, Ուրուգվայի և Չիլիի հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ, կծանոթանա այդ երկրներում հայկական կառույցների ծավալած գործունեությանը:

Президент Армении Серж Саргсян прибыл в Аргентину
В рамках визита в Южную Америку президент Армении Серж Саргсян прибыл в Аргентину. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на “Первый информационный” Общественного телевидения Армении, в Буэнос-Айресе состоялась официальная церемония встречи президента Армении.
Президент Серж Саргсян 5 июля с региональным визитом отправился в Южную Америку: президент Республики 6-8 июля совершит официальный визит в Аргентинскую Республику, 8-10 июля с государственным визитом будет находиться в Восточной Республике Уругвай, а 10-12 июля с официальным визитом – в Республике Чили.
Президент Республики проведет встречи с высшим руководством упомянутых стран, обсудит вопросы, относящиеся к укреплению двусторонних отношений и возможностям развития многостороннего взаимодействия. По итогам визита предусмотрены церемонии подписания документов, направленных на развитие и углубление сотрудничества Армении с этими странами в ряде сфер, представляющих двусторонний интерес.
В рамках визита Президент Серж Саргсян проведет также встречи с представителями армянских общин Аргентины, Уругвая и Чили, ознакомится с деятельностью, осуществляемой в этих странах армянскими структурами.