«Ոսկե ծիրան»-ի և դեսպանությունների համագործակցության շնորհիվ ակնդիրը բացառիկ ֆիլմեր և կինոգործիչների տեսնելու հնարավորություն կունենա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայրաքաղաքում հուլիսի 13-20-ն անցկացվելիք «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի ևս կհամագործակցի Հայաստանի Հանրապետությունում մի շարք օտարերկրյա դեսպանությունների հետ: Այս անգամ փառատոնային մի շարք նախաձեռնություններ կիրականացվեն ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության, Լեհաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ դեսպանությունների հետ: Տասնմեկ տարվա պատմություն ունեցող «Ոսկե ծիրան» կինոտոնը կմեկնարկի մի քանի շաբաթից:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը հունիսի 27-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում կարևորեց դեսպանությունների հետ համագործակցությունը: «Դեսպանություններն աջակցում են «Ոսկե ծիրան»-ի ծրագրերին: Այս տարի ևս հետաքրքիր ծրագրեր ենք ունենալու: Նախատեսում ենք ներկայացնել գերմանական նոր կինոն, ընդգրկուն ցուցադրել ֆրանսիական կինոն, ինչպես նաև լեհական ֆիլմերը: Առանձին տեղ կգրավի նաև հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Սուսաննա Հարությունյանը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը նշեց, որ անհամբերությամբ և հուզմունքով է սպասում փառատոնի բացմանը: «Այս փառատոնը հիասքանչ իրադարձություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլև մեծ կարևորություն ունի նաև տարածաշրջանում: Հայաստանը կինոփառատոնի շնորհիվ բարձր հեղինակություն է ձեռք բերել աշխարհում: Շատ ուրախ ենք, որ փառատոնին հենց սկզբից մասնակցում են գերմանացի ռեժիսորները և որ այս տարի ևս գերմանական ֆիլմերը կներկայացվեն փառատոնին»,-նշեց Մորելը: ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության հետ համագործակցությամբ և Գյոթե ինստիտուտի աջակցությամբ փառատոնը նախաձեռնել է Նոր գերմանական կինո ծրագիր, որի շրջանակում կներկայացվեն վերջերս ստեղծված գերմանակական ֆիլմերը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն նշեց, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մի ամուր կկապ է ստեղծվել կինոյի շնորհիվ:
«Մեկ այլ կարևոր պատճառ կա, որն իմ ուրախությունն է: Հուլիսի 14-ին մենք նշում ենք Ֆրանսիայի ազգգային տոնը: Ֆրանսիան նմանատիպ մշակութային միջոցառումներին աջակցելու շատ մեծ ցանկություն ունի՝ ապահովելով ֆրանսիական կինոյի կարկառուն ներկայացուցիչների ներկայությունը Հայաստանյան կինոփառատոնին: Այս տարի նախատեսված է 17 ֆիլմերի ցուցադրություն»,-նշեց Անրի Ռենոն: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ արդեն ավանդույթ դարձած համագործակցության շրջանակում հնարավոր կլինի տարբեր մրցույթների ժյուրիի կամում տեսնել դերասանուհի Աննա Մուգլալիսին, կինոքննադատ Ժան-Քրիստոֆ Ֆերարին, պրոդյուսեր Ռոն Դյենին: Բացի այդ, Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ իրականացվելու են հռչակավոր ռեժիսորներ Ամոս Գիտայի և Օթար Իոսելիանիի հետահայաց ցուցադրությունների ծրագրերը: Համագորակցությունը հնարավոր է դարձրել Ժան Լյուք Գոդարի ֆիլմի երևանյան պրեմիերան:
ՀՀ-ում Լեհհաստանի Հանրապետության դեսպանության առաջին խորհրդական, քաղաքական բաժնի ղեկավար Ռոբերտ Ռոկիցկին ընդգծեց, որ փառատոնն իսկապես մեծ հեղինակություն ունի աշխարհում: «Այս տարի ևս լեհական կինոգործիչների կողմից բավականին ծավալուն ներկայություն կլինի, բայց կենտրոնական իրադարձությունը լեհական կինոյի օրն է, որի շրջանակում Հայաստան կգա աշխարհահռչակ ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսին, ով կինոփառատոնի ընկերն է: Զանուսին այստեղ կնշի իր հոբելյանը, ինչպես նաև կստանա կաթողիկոսի «Եղիցի լույս» մրցանակը: Զանուսիի արվեստն առանձնանում է հոգևոր նշանակությամբ»,-նշեց Ռոկիցկին:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի գործող ղեկավար Վիոլետա Տալանդիսն ընդգծեց, որ դեսպանությունը յոթերորդ տարին է՝ փառատոնի հետ է: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության աջացությամբ «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում իրականացվում է Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը, որն այս տարի կանցկացվի հուլիսի 14-16-ը: Լավագույն նախագիծը կարժանանա 10 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամական պարգևի:
Նախորդ տարիների նման, այս տարի ևս փառատոնը կմեկտեղի Երևանում համաշխարհային կինոարվեստի և, մասնավորապես, հեղինակային կինոյի ինչպես վերջին տարիների, այնպես էլ նախորդ տասնամյակում ստեղծված լավագույն ֆիլմերը և նշանավոր ներկայացուցիչներին: Փառատոնի այս տարվա մեկնարկը նվիրված է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90 –ամյա հոբելյանին: «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում տեղի կունենան անվանի ռեժիսորի բոլոր ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ, ինչպես նաև կներկայացվեն Փարաջանովին նվիրված ֆիլմեր` ստեղծված տարբեր տարիներին:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից մեկն է: Հիմնվել է 2004 թվականին` «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։ «Ոսկե ծիրանի» հիմնադիրներն են փառատոնի գլխավոր տնօրեն կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, ծրագրերի տնօրեն կինոքննադատ Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը։ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ». այս նշանաբանով է գործում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնման պահից ի վեր:Փառատոնն ամեն տարի կինոարվեստի երկրպագուների ուշադրությանն է ներկայացնում 120-150 ֆիլմ`մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերով։

Кинофестиваль «Золотой абрикос» сотрудничает с зарубежными посольствами
11-й Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос», который состоится 13-20 июля, и в этом году будет сотрудничать с рядом иностранных посольств, аккредитованных в Армении. Ряд фестивальных инициатив будет реализован совместно с посольствами Франции, Германии, Польши и США в Армении.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 27 июня художественный руководитель кинофестиваля Сусанна Арутюнян, подчеркнув важность этого сотрудничества, сказала: «Посольства оказывают содействие в реализации программ «Золотого абрикоса». В этом году мы собираемся представить новое немецкое кино, достаточно широко французские, а также польские фильмы. Как и в предыдущие годы, будет действовать также армяно-турецкая киноплатформа.
Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении Райнер Морель отметил, что с нетерпением ожидает открытия Ереванского кинофестиваля. «Этот фестиваль – знаменательное событие не только для Армении, но и всего региона. Армения, благодаря этому фестивалю, завоевала высокий авторитет в мире. Мы рады, что с самого начала в этом кинофестивале участвуют и немецкие режиссеры, немецкие фильмы будут представлены и в этом году» - сказал дипломат.
Совместно с посольством ФРГ в Армении и при содействии Института Гете фестиваль инициировал в этом году новую немецкую кинопрограмму, в рамках которой ереванцы и гости столицы смогут увидеть новое немецкое кино.
В свою очередь Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Анри Рено заметил, что между Арменией и Францией сложились крепкие связи благодаря кино.
«Есть еще один важный момент, который меня радует. 14 июля мы отмечаем Национальный праздник Франции. Франция очень заинтересована содействовать проведению подобного рода культурных мероприятий, поскольку сможет представить в Армении фильмы самых выдающихся французских кинодеятелей. В этом году предусмотрен показ 17 наших фильмов», - сказал посол.
В рамках уже традиционного сотрудничества с французским посольством, в составе разных жюри мы увидим актрису Анну Мугралиси, кинокритика Жана-Кристофа Ферарри, продюсера Рона Дьена. Кроме того, при содействии посольства Франции в рамках кинофестиваля состоятся ретроспективы фильмов известных режиссеров Амоса Гита и Отара Иоселиани. Это сотрудничество обеспечило также возможность ереванской премьеры фильма Жан Дюка Годара.
Первый советник посольства Польши в Армении, руководитель политического отдела Роберт Рокицкий подчеркнул, что ереванский фестиваль уже завоевал международную известность. «В этом году также будут широко представлены польские кинофильмы, но центральным событием станет День польского кино, в связи с чем ожидается и приезд всемирно известного польского режиссера Кшиштоф Зануси, друга этого кинофестиваля. Зануси отметит в Армении свой юбилей, а также получит премию Католикоса Всех армян. «Да будет свет»», - сказал Рокицкий.
По словам руководителя отдела по связям с общественностью посольства США в Армении Виолетты Таладис, посольство США уже 7-й год сотрудничает с ереванским кинофестивалем. При содействии американского посольства в рамках «Золотого абрикоса» реализуется киноплатформа «Армения-Турция», которая в этом году состоится 14-16 июля. Лучший проект будет удостоен денежной премии в 10 тысяч долларов США.
11-ый международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване в этом голу проводится 13-20 июня. Известен и состав международного жюри фестиваля. Фильмы традиционно будут представлены в 4-х конкурсах: игровой, документальный, «Армянская панорама» и «Косточка», каждый из конкурсов будет иметь свое жюри. Из более чем 1500 заявок из 95 стран отобрано 70 фильмов.
Организаторы кинофестиваля обещают, что киноманы в этом году смогут увидеть интересные фильмы.
А откроется кинофестиваль «Золотой абрикос» в связи с 90-летием великого кинорежиссера Сергея Параджанова его фильмом «Цвет граната». Состоится и ретроспектива фильмов Мастера.
«Золотой абрикос» очень ожидаемое и яркое событие в культурной жизни страны и Еревана, благодаря этому кинофестивалю к нам приходит мировое кино. Как и в предыдущие годы «Золотой абрикос» соберет в Ереване лучшие образцы современного киноискусства, в том числе и авторского кино и, конечно, ведущих деятелей мирового кинематографа.