Սուրբ Էջմիածնում աշխարհի տարբեր Քրիստոնեական եկեղեցիների պատվիրակներ քննարկում են սիրիական ճգնաժամի մարտահրավերները
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ճգնաժամը Սիրիայում. մարտահրավերներ հավատքի համայնքների համար» թեմայով համաժողովը համայն հայության հոգևոր մայրաքաղաքում` Էջմիածնում է մեկտեղել Մերձավոր Արևելքի, Սիրիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Եվրոպայի տարբեր երկրների և ԱՄՆ-ի Քրիստոնեական Եկեղեցիների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև քաղաքական, հասարակական գործիչների: Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) հրավերով կազմակերպված միջոցառմանըմասնակցել էԵՀԽ գլխավոր քարտուղար Օլավ Թվեյթը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` միջազգային խորհրդակցությունն անցկացվում է հունիսի 11-12-ը` Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հրավիրմամբ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հյուրընկալությամբ:
Համաժողովի բացման խոսքով հանդես եկավ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը` ջերմորեն ողջունելով ներկաներին Սիրիական ճգնաժամի շուրջ քննարկմանը մասնակցելու համար: «Հավաքվել ենք քննության առնելու Սիրիական ճգնաժամի առիթով Եկեղեցիների առջև մարտահրավերները: Մեզ համար գոհունակություն է, որ այս հավաքը գումարվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում: Մայր Աթոռը Սուրբ Էջմիածինը` որպես աշխարհասփյուռ հայության հոգևոր կենտրոն, իր սերն ու հոգածությունն է տարածում իր զավակների վրա, ովքեր որպես օրինահարգ ու ստեղծարար քաղաքացիներ ապրում են աշխարհի բազում երկրներում, նաև դարեր ի վեր` Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում»,-նշեց Վեհափառ Հայրապետը:
Մերձավոր Արևելքի երկրները կարևոր դերակատարություն են ունեցել հայոց պատմության մեջ, հատկապես` Սիրիան, որ անցյալ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության դժվարին տարիներին իր դռները բացեց մեր զավակաց առջև և ողջունեց մեր ժողովրդի` խաղաղ կյանք կառուցելու ձգտումն ու ցանկությունը: Հայ ժողովուրդը երախտագետ է արաբ ժողովրդին և աղոթքով է հիշում իսլամ ու քրիստոնյա հավատքի բազմաթիվ անձանց, ովքեր ներղության պահին օգնեցին հայերին:
«Մենք խորը ցավ ենք զգում` ականատես լինելով Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում շարունակվող ճգնաժամին: Պատերազմի չարիքը խլել է մեծաթիվ անմեղ մարդկային կյանքեր` անկախ տարիքից, սեռից ու կրոնական համոզմունից: Այս իրականությունն ավելի ողբերգական է, երբ տեղի է ունենում 21-րդ դարի սկզբին, Քրիստոնեական երրորդ հազարամյակի արշալույսի, որին մարդկությունն ապասում էր` ակնկալելով, որ պիտի դառնա ազատության և արժանապատվության, ազգերի ինքնորոշման և մարդկային իրավունքների պաշտպանության ծաղկման և հանդուրժողականության դարաշրջան»,-ընդգծեց կաթողիկոսը:
Սիրիական ճգնաժամը ցավալի հետևանքներ է ունենում տարածաշրջանի քրիստոնյաների կյանքում: Բոլորովին վերջերս սպանվեցին կաթոլիկ քահանաներ և միանձնուհիներ, բռնի կերպով կրոնափոխ արվեցին քրիստոնյա ընտանիքներ, Ասորի Ուղղափառ եկեղեցու և Անտիոքի Պատրիարքության մեր երկու հոգևոր եղբայրները տևական ժամանակ գտնվում են գերության մեջ և նրանց ճակատագիրն առայժ անհայտ է:
«Սիրելիներ, մենք հանդիպում ենք Աստվածաշնչյան Արարատ լեռան հովանու ներքո` մարդկային ցեղի փրկության և խաղաղության առաջին ապաստանում, և մեր աղոթքն է, որ Աստված առաջնորդի ձեր քննարկումները և Իր Սուրբ Հոգու շնորհիվ զորացնի խաղաղության ուղիներն աշխարհում:Թող մեր Տիրոջ շնորհները լինեն ձեզ հետ ու բոլորի, այսօր և միշտ. ամեն»,-նշել է Վեհափառ Հայրապետը:
Երկօրյա հավաքի ընթացքում կարծարծվեն «Քաղաքական զարգացումները Սիրիայում և մարդասիրական հեռանկարները», «Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների ներկայությունը և վկայությունը Արաբական աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումների արդյունքում», «Հայկական համայնքները Մերձավոր Արևելքում ու Սիրիայում և դրանց հեռանկարները» թեմաներին վերաբերող հարցեր:

Представители разных христианских церквей мира обсуждают в Св. Эчмиадзине вызовы сирийского кризиса
Международное совещание на тему «Кризис в Сирии: вызовы в отношении религиозных общин» собрал в Духовном центре армянства, в Первопрестольном Св. Эчмиадзине представителей христианских церквей Ближнего Востока, Сирии, России, европейских стран и США, а также политиков и общественных деятелей. На мероприятии присутствует премьер-министрАрмении Овик Абрамян. Участие в этой представительной встрече принимает и генеральный секретарь Всемирного Совета Церквей Олав Квейт.
Эта встреча организована 11-12 июня по приглашению Всемирного Совета церквей и с благословения Армянской Апостольской церкви.
Как сообщили Арменпресс в пресс-канцелярии Св. Эчмиадзина,в своем вступительном слове Католикос Всех Армян Гарегин Второй, в частности, сказал: «Мы собрались, чтобы обсудить вызовы, поставленные перед церквами в связи с сирийским кризисом. Мы удовлетворены тем, что эта встреча проходит в стенах Первопрестольного Св. Эчмиадзина – Духовном центре всего армянства, который распространяет свою любовь и заботу на всех армянских сынов и дочерей, которые живут в разных странах мира, в том числе и на Ближнем Востоке.
Эти страны всегда играли большую роль в армянской истории, в частности, Сирия, которая в начале прошлого века в тяжелейшие для армянского народа времена – в годы Геноцида армян - открыла свои двери перед армянскими беженцами и поддержала их стремление к созиданию и мирной жизни. Армянский народ признателен арабскому народу и с благодарностью вспоминает всех лиц, исповедующих ислам или христианство, которые протянули руку помощи в это судьбоносное для нас время.
Мы с болью следим за продолжающимся кризисом в ближневосточном регионе. Война уже лишила жизни сотни невинных людей, независимо от их возраста, пола, вероисповедания. Это еще более трагично, поскольку происходит в 21 веке, когда все человечество надеялось, что отныне его ждут мир и свобода, что третье тысячелетие станет веком толерантности.
Мы встречаемся сегодня под сенью библейского Арарата, ставшего спасением для человечества, и возносим молитвы Господу, чтобы он руководил нашими обсуждениями и принес мир всему человечеству. Пусть благословение Господне снизойдет на всех нас сегодня и всегда», - сказал в заключение Его Святейшество Гарегин Второй.
В ходе двухдневного совещания будут обсуждаться следующие темы: «Политические развития в Сирии и гуманитарные перспективы», «Присутствие христиан на Ближнем Востоке в результате развитий событий в Арабском мире», «Армянские общины на Ближнем Востоке и в Сирии и их перспективы».