Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ Է հղել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հիմնադրման 20-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ Է հղել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հիմնադրման 20-ամյակի առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է. «Հայաստանի Հանրապետությունը երկու տասնամյակ առաջ թևակոխեց իր պատմության նոր շրջափուլերից մեկը, որտեղ կարևորվում էր ժամանակի գլոբալ մարտահրավերներին, երկրի առջև ծառացող խնդիրներին, նոր աշխարհի իրողություններին պատրաստ լինելու կարողությունը:
Մենք ունենք երկրի զարգացման հստակ և իրականանալի տեսլական, որին հնարավոր է հասնել` ստեղծելով ժամանակի պահանջներին համահունչ հանրային ծառայության համակարգ: Պետական ծառայության համակարգում երկրորդ սերնդի բարեփոխումներն անհնարին է իրականացնել առանց արդյունավետ կառավարման համակարգի ձևավորման, առանց անհրաժեշտ կադրային բազայի: Այս առումով կարևորում եմ պետական կառավարման ակադեմիայի գործունեությունը, որն ի սկզբանե կոչված էր նորանկախ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգին անհրաժեշտ նոր, թարմ մտածողություն, հարուստ գիտելիքներ ունեցող, նախաձեռնող կառավարիչներ պատրաստելուն:
Հասարակության յուրաքանչյուր անդամ Հայաստանի Հանրապետությունում իրեն պետք է զգա պաշտպանված և հարգված, որը մեծապես պայմանավորված է պետական և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուտների կողմից մատուցվող ծառայությունների որակով: Բոլորիս նպատակն է ունենալ հանրային որակյալ ծառայություն, սակայն դա հնարավոր չէ իրականացնել, եթե չունենանք որակյալ հանրային ծառայող: Այսօր հանրային ծառայության համակարգում մեծ թիվ են կազմում կառավարման ակադեմիայի շրջանավարտները, ովքեր իրենց արդյունավետ գործունեությամբ ապացուցել են այս կրթօջախի գոյության անհրաժեշտությունը:
Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի ղեկավարությանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողությանը ակադեմիայի հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ, մաղթում արգասաբեր գործունեություն»:

Президент Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 20-летия Академии государственного управления Армении
Президент Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю 20-летия Академии государственного управления Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента РА, в послании говорится: «Два десятилетия назад Армения вступила в новый этап своего развития, когда появилась необходимость быть готовым к противостоянию глобальным вызовам, вставшим перед страной проблемам и реалиям нового мира.
У нас было четкое и реальное видение развития нашей страны, для воплощения которого нужно было создать систему общественной службы, отвечающую требованиям времени. В системе госслужбы невозможно было провести второй этап преобразований без формирования эффективной системы государственного управления, без создания необходимой кадровой базы. В этом смысле я придаю важность деятельности Академии госуправления, которая с самого начала была призвана формировать необходимые для госсистемы Армении новое, свежее мышление, широкие знания и инициативных управленцев.
Любой член общества должен чувствовать себя в Армении защищенным, уважаемым, что в немалой степени обусловлено службой институтов государственного и местного самоуправления. Наша общая цель – иметь квалифицированную общественную службу. Но эту цель невозможно воплотить, не имея квалифицированных общественных служащих. Сегодня в системе общественной службы много выпускников академии госуправления, которые своим эффективным трудом доказали необходимость существования этого очага образования.
Поздравляю руководство Академии государственного управления Республики Армения, профессорско-преподавательский состав и студентов академии с 20-летием создания, желаю всем плодотворной работы».