«Հայաստան» հիմնադրամը մի շարք ծրագրեր է իրականացրել Տավուշի Խաչարձան, Լուսաձոր եւ Դիտավան համայնքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից, տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից, բարերարներից եւ աշխատակիցներից կազմված պատվիրակությունը մայիսի 23-ին հաշվետու այցով եղել է Տավուշի մարզի Խաչարձան, Լուսաձոր եւ Դիտավան գյուղերում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հիմնադրամի մամուլի ծառայությունից, 400 բնակիչ ունեցող Խաչարձանում կառուցվել է բուժկետ եւ բազմաֆունկցիոնալ սրահ` արգենտինահայ բարերար Կալչիյանների ընտանիքի հովանավորությամբ: Նորակառույցը կահավորվել է եւ համալրվել խոհանոցային սարքավորումներով: «Այսուհետ միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքերում կարիք կլինի հասնել շրջկենտրոն»- նկատել է համայնքի ղեկավար Գագիկ Շահնազարյանը: Գյուղապետի խոսքով, համայնքի առաջնային խնդիրներից շարունակում է մնալ խմելու ջրի հարցը:
Լուսաձոր գյուղում Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ հիմնվել է ֆերմա, որին նվիրաբերվել է Շվեյցարիայից ու Դանիայից բերված 180 տոհմային կով: Հիմնադրամի` գյուղերի զարգացման ծրագրի շրջանակներում, Իտալիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը համայնքում իրականացրել է խմելու եւ ոռոգման ջրի, ինչպես նաեւ համայնքային կենտրոնի կառուցման ծրագրեր:Համայնքն ունի 700 բնակիչ:
Դիտավանում Կալչիյան ընտանիքի ֆինանսավորմամբ գյուղի 5 ընտանիքների համար կառուցվել են տնամերձ ջերմոցներ: Բնակիչ Հրաչ Ալիխանյանը պատմել է, որ առաջին տարին է, ինչ գործում է իր ջերմոցը: Լոլիկ, լոբի, սխտոր, ելակ ու կանաչի է աճեցնում, մոտ օրերս էլ առաջին բերքը կստանա:
300 բնակիչ ունեցող Դիտավան համայնքը, շնորհիվ Հիմնադրամի արգենտինահայ բարերարներ Արմեն եւ Նատիա Էքսերճիէանների շարունակական աջակցության, այսօր ունի խմելու ջուր, գազ, համայնքային կենտրոն եւ դպրոց:

YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. The delegation of the members of theBoard of Trustees of "Hayastan" All-Armenian Fund, local government representatives, donors and staff on May 23 visited Tavush region Khachardzan, Lusadzor and Ditavan villages.
As “Armenpresss" was informed from the Press Service of the Foundation, by the sponsorship of the Argentine-Armenian Kalchiyan family a health office and a multifunctional hall are built in Khachardzan village which has 400 residents. New building is furnished and equipped with kitchenfacilities. "From now on, only in extreme cases it would be needed to get to the regional center" – said the Community Head Gagik Shahnazaryan, who thinks that the problem of drinking water continues to be a priority for the community.
In Lusadzor village a farm was founded with 180 breeding cows imported from Switzerland and Denmark, funded by the French local body. Within the Fund's Rural Development Program, funded by the Italian Government, the UN Development Program implemented drinking water and irrigation, as well as a community center construction projects in the community. This community has 700 residents.
In Ditavan, funded by the Kalchiyan family, greenhouses were built for 5 families.Hrach Alikhanyan told
that it is the first year that his greenhouse functions.He grows tomatoes, beans, garlic, strawberries and herbs.
Ditavan community has 300 residents.Thanks to the Foundation's benefactors Armen and Nadia Ekserjiyans from Argentina, the community now has drinking water, community center and school.