Թաներ Աքչամը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի քաղաքականության մեջ փոփոխություն չի ակնկալում. բացառիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ու հայկական հարցի վերաբերյալ թուրքական մերժողականության պատը քանդելու գործում հատկապես մեծ է երկրի ներսում գտնվող թուրք մտավորականների գործունեության նշանակությունը: Նման թուրք մտավորականների շարքում Թաներ Աքչամն առաջիններից էր, ով բարձրաձայնեց 20-րդ դարասկզբին երիտթուրքական կառավարության կողմից հայերի դեմ իրագործված ոճրի մասին և մինչ օրս իր տարբեր հայտարարություններով Թուրքիային կոչ է անում առերեսվել պատմական իրողության հետ ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ը հայ-թուրքական հարաբերույթյունների բարելավման, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության մեջ հնարավոր փոփոխությունների և դրան նպաստող գործոնների մասին զրուցել է թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի հետ:
-Հրանտ Դինքի հեղինակած գրքերից մեկը վերնագրված էր այսպես. «Երկու մոտ ժողովուրդ, երկու հեռու հարևան»: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչը կարող է նպաստել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա սառույցի հալմանը:
-Միայն երկու կարևոր գործոն: Առաջին` Թուրքիայում քաղաքացիական դիմադրության աճը: Երկրորդ` արևմտյան երկրների ու մասնավորապես սփյուռքահայերի դրական ճնշումների աճը: Ըստ իս, Թուրքիայի քաղաքացիական նախաձեռնությունների ու սփյուռքի համատեղ աշխատանքն այն գործոնն է, որը կփոխի Թուրքիայի քաղաքականությունը: Թուրքական կառավարությունն ամենից շատ վախենում է հենց այդ համագործակցությունից: Եթե Թուրքիայում իշխանության ընդդիմադիրները և սփյուռքահայերը միավորվեն, կառավարությունը լուրջ ճնշման տակ կմնա:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ինչպե՞ս կարող է փոխվել Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը:
-Ես մեծ փոփոխություններ չեմ ակնկալում Թուրքիայի քաղաքականության մեջ: Շատ կուզեի սխալվել: Կարծում եմ, թուրքական կառավարությունը, ձևացնելով, թե որոշ բաներ փոխում է, առանց որևէ փոփոխություն կատարելու ակնկալում է շրջանցել այդ շրջանը: Այդ պատճառով կարող է որոշ կոսմետիկ քայլեր անել: Եվ այդ քայլերը ասպարեզ կարող է հանել «ահա արեցինք, էլ ի՞նչ եք ուզում» տրամաբանության մեջ: Փոփոխության համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանն առանց ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման Թուրքիային թույլտվություն տա, իսկ դա շատ բարդ է թվում:
-Թուրքիայի հասարակական գիտակցության արթնացումը կարո՞ղ է նպաստել այն բանին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մեծանա պետության նկատմամբ ճնշումը:
-Հայոց ցեղասպանությունն աստիճանաբար Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության համար կարևոր թեմայի է վերածվելու: Մարդիկ արդեն ցանկանում են իմանալ ու սովորել, թե իրականում ինչեր են տեղի ունեցել: Ես չափազանց մեծ կարևորություն եմ տալիս Թուրքիայի ներսից կառավարության վրա արվելիք ճնշումներին: Կարող եմ ասել, որ որքան քաղաքացիական հասարակությունը բարձրացնի ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջը, այնքան կառավարությունն իրեն հզոր ճնշման տակ կզգա:
-Պարոն Աքչամ, լսել ենք, որ հայերի վերաբերյալ նոր գիրք եք գրում: Մոտ ժամանակներս ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացնելու:
-Այժմ տարբեր նախագծեր կան, որոնց վրա աշխատում եմ, գիրք եմ նախապատրաստում 1919 թվականի փետրվար-մայիս ամիսներին Տրապիզոնի Յոզղատի դատավարության վերաբերյալ: Բացի այդ, 2015 թվականի մայիսին կհրատարակվի «Կանոնների ոգին» գրքիս անգլերեն տարբերակը:

Танер Акчам не предвидит изменений в политике Турции в преддверии 100-летия Геноцида армян: эксклюзив
В разрушении «стены» отрицания, тщательно воздвигаемой Турцией в вопросе Геноцида армян и Армянском вопросе, велика роль и представителей турецкой интеллигенции, действующей внутри этой страны. В их числе и известный турецкий историк Танер Акчам, который одним из первых заговорил во всеуслышание о преступлении, совершенном правительством младотурков в начале 20 века в отношении армян, и до сих пор выступает с различными заявлениями, призывая Турцию признать собственную историю, реалии прошлого этой страны и Геноцид армян.
О возможностях нормализации армяно-турецких отношений, о факторах, способных содействовать изменению политики отрицания Турции в преддверии 100-летия Геноцида армян Арменпресс побеседовал с Танером Акчамом.
Одна из книг Гранта Динка называется «Два близких народа, два далеких соседа». Как Вы думаете, что может способствовать тому, чтобы лед в армяно-турецких отношениях, наконец, тронулся?
Только два важных фактора. Первый - рост гражданского сопротивления в Турции. Второй - рост позитивного давления со стороны западных стран, в частности, армян диаспоры. На мой взгляд, совместная работа гражданских инициатив Турции и диаспоры – вот тот фактор, который может изменить политику Турции. Правительство этой страны больше всего боится именно этого сотрудничества. Если объединятся оппозиция власти Турции и армяне диаспоры, то правительство Турции окажется под серьезным давлением.
Какие, на Ваш взгляд, изменения может претерпеть политика отрицания Турции к 100-летию Геноцида армян?
Я не жду больших изменений в политике Турции. Очень хотел бы ошибаться. Думаю, что правительство Турции, делая вид, что что-то меняет, надеется, ничего не меняя, как-то пережить этот период. В связи с этим, возможны косметические меры с его стороны, причем, с попыткой представить их международному сообществу как «вот, мы сделали это, чего вам еще надо». Для изменений необходимо, чтобы Азербайджан позволил это сделать Турции без урегулирования карабахского вопроса, а это кажется очень сложным.
Может ли пробуждение общественного самосознания в Турции содействовать тому, что давление на государство в плане признания Геноцида армян усилится?
Геноцид армян постепенно превратится в важную тему для гражданского общества Турции. Люди уже хотят узнать и понять, что же на самом деле произошло. Я считаю очень важным давление, которое оказывается на правительство изнутри. Могу сказать, что чем настойчивее гражданское общество будет требовать признания Геноцида, тем большее давление будет испытывать правительство этой страны.
Г-н Акчам, как мы слышали, Вы пишете новую книгу об армянах. Каковы Ваши ближайшие планы?
Сейчас у меня разные проекты, над которыми я работаю, подготавливаю книгу о судебном процессе Йогдата в Трабзоне в феврале-мае 1919 года. Кроме того, в мае 2015 года выйдет в свет английский перевод книги «Дух правил».