Նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այց կատարեց Տավուշի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ: Հանրապետության Նախագահն այցելել է մարզի մի շարք սահմանամերձ բնակավայրեր և մարզկենտրոն Իջևան: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է պաշտպանության, գյուղատնտեսության, առողջապահության, մշակույթի, կրթության, ճանապարհաշինության և մի շարք այլ ոլորտներում Տավուշում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին, առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներին, հանձնարարականներ տվել այդ ոլորտներում պետական քաղաքականություն իրականացնող պատասխանատուներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Նախագահի այցը մեկնարկել է Բերդ քաղաքից, որտեղ նա շրջայց է կատարել համայնքի վերանորոգված մանկապարտեզի շենքում, ծանոթացել 2013թ. ՀՀ պետական բյուջեից նախադպրոցական այդ հաստատության վերանորոգման նպատակով հատկացված միջոցների հաշվին իրականացված աշխատանքներին, մանկապարտեզի բնականոն գործունեության համար ստեղծված պայմաններին:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետ այցելել է Բերդի Սբ. Գևորգ եկեղեցու շինհրապարակ, որտեղ նաև հանդիպում է ունեցել համայնքի բնակիչների հետ: Սբ. Գևորգ եկեղեցու շինարարությունն սկսվել է դեռևս 2012թ. ապրիլին և նախատեսվում է ավարտել ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի վերջին:
Տավուշի սահմանամերձ այդ քաղաքային համայնքում Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է Բերդի բժշկական կենտրոնի նոր մասնաշենքի կառուցման և արդիականացման աշխատանքների ընթացքին ևս: ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, Տավուշի մարզի «Բերդի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի բոլոր հիվանդանոցային ծառայությունները` ներառյալ ինֆեկցիոն և լաբորատոր-ախտորոշիչ, կտեղակայվեն բժշկական կենտրոնի երկու մասնաշենքերում: Նախագահին ներկայացրել են, որ ներկայումս ավարտվել են պոլիկլինիկական և հիմնական մասնաշենքերի տանիքի ծածկի, պատուհանների և դռների տեղադրման աշխատանքները, ընթացքի մեջ է ներքին հարդարումը, ինչպես նաև ինժեներական ենթակառուցվածքների և կոմունիկացիաների անցկացումը: Ավարտին են մոտենում կցակառույցի վերջին հարկի ծածկի բետոնացումն ու նոր կաթսայատան կառուցումը:
Սահմանամերձ Պառավաքար համայնքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ ծանոթացել է կառուցվող 3.2 կմ ընդհանուր երկարությամբ Պառավաքար-Վազաշեն ավտոճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքին: Նախագահին զեկուցվել է, որ այս տարվա ապրիլի 1-ի դրությամբ 2.9կմ հատվածում կատարվել են հողային պաստառի, ջրահեռացման համակարգի, պաշտպանիչ հենապատի կառուցման աշխատանքներ: Ապրիլի կեսից, անհրաժեշտության դեպքում, անավարտ ճանապարհով հնարավոր կլինի ապահովել սահմանափակ երթևեկություն: Ճանապարհի շինարարական աշխատանքների ավարտը նախատեսվում է այս տարվա հունիսի 30-ին:
Հանրապետության Նախագահն այնուհետ այցելել է Պառավաքարի գումարտակ, որտեղ շրջայցից հետո մեկնել է «Մելքումսար» սահմանամերձ հենակետ, շփվել՝ մարտական դիրքում ծառայություն իրականացնող պայմանագրային զինծառայողների հետ:
Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Պառավաքարի վերակառուցված համայնքային կենտրոն: Համայնքի մշակութային կենտրոնի հրապարակում Նախագահը ծաղիկներ է դրել զոհված ազատամարտիկներին նվիրված խաչքարի մոտ, որտեղ հավաքված Պառավաքարի, Վարագավանի և Վերին Ծաղկավանի բնակիչների ներկայությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը գերատեսչական պարգևներ է հանձնել զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների անդամներին և մի շարք ազատամարտիկների:
Տավուշի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահը եղել է նաև Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքում: Սերժ Սարգսյանը նախ ծաղիկներ է դրել 1941-1945թթ. Հայրենական պատերազմում զոհված ու անհայտ կորած մարտիկների հիշատակին նվիրված հուշարձանին: Սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուրում Նախագահը ներկա է գտնվել նորակառույց համայնքային կենտրոնի բացման արարողությանը: Կենտրոնը կառուցվել է նախկին երկհարկանի վարչական շենքի տեղում (1992թ.-ին հրետակոծվել և ամբողջությամբ այրվել էր): Շենքի կառուցման աշխատանքներն սկսվել են 20.11.2012թ.-ին և ավարտվել` 2013թ. տարեվերջին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 124.8 մլն դրամ:
Տավուշ համայնքում Սերժ Սարգսյանը կարճատև կանգառ է ունեցել և հանդիպել խաղողագործների հետ: Հանդիպմանը մասնակցող համապատասխան պետական պաշտոնյաների և համայնքի ղեկավարի ներկայությամբ Նախագահը քննարկել է ոռոգման համակարգի խնդիրներն ու տարածաշրջանում իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերի ընթացքը:
Սահմանամերձ մեկ այլ գյուղական բնակավայրում՝ Նավուրում, Նախագահը ծանոթացել է Բերդ-Իծաքար-Գանձաքար-Իջան ավտոճանապարհի կառուցման տարբերակներին:

Рабочий визит президента Сержа Саргсяна в Тавушскую область
Сегодня Президент Армении Серж Саргсян посетил с рабочим визитом Тавушскую область. Президент посетил ряд приграничных населенных пунктов и областной центр Иджеван. Он ознакомился с ходом выполняемых в Тавуше работ в областиобороны, сельского хозяйства, здравоохранения, культуры, образования, дорожного строительства и т.д. Он особо коснулся приоритетных задач, затем дал соответствующие поручения лицам, ответственным в этих областях государственной политики.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента РА, визит главы государства начался в городе Берд, где он побывал в отремонтированном детском саду, ознакомился с работами, которые проведены на средства, выделенные из госбюджета в 2013г. на ремонт этого детского учреждения, а также с условиями для нормального функционирования дошкольного учреждения.
Затем президент посетил строительную площадку храма Сурб Геворг, где встретился с жителями общины. Реконструкция храма началась в апреле 2012г. и закончится к концу первого полугодия с/г.
В том же приграничном городе Серж Саргсян побывал на другой стройке и ознакомился с ходом работ по модернизации нового здания Медицинского центра Берда.
Согласно решению правительства, все службы ЗАО «Бердский медицинский центр», включая инфекционную и лабораторно-диагностическую, будут размещены в двух корпусах новостройки. Президенту было представлено, что уже завершены работы по покрытию крыши поликлиники и основного здания, установке окон и дверей. Проводится внутренняя отделка, а также строительство инженерных коммуникаций и инфраструктур. Подходит к концу бетонирование последнего этажа подсобного здания и бройлера.
В приграничной общине Паравакар Серж Саргсян ознакомился с ходом строительства автодороги Паравакар-Вазашен протяженностью 3.2 км. Президенту доложили, что по состоянию на 1 апреля на отрезке в 2.9 км завершены работы по обработке грунта и строительству водоотвода и защитной стены. С половины апреля, если возникнет необходимость, по этому незавершенному отрезку возможно будет ограниченное движение. Окончание работ намечено на 30 июня.
Президент Армении посетил паравакарский батальон и, осмотрев его, поехал на пограничный опорный пункт «Мелкумсар».
Серж Саргсян побывал и восстановленном общинном центреПаравакара. На площади перед Культурным центром он возложил цветы к Хачкару памяти павших ополченцев. В присутствии жителей Паравакара, Варазавана и Верин Цахкаванаминистр обороны РА Сейран Оганян вручил ведомственные награды членам семей павших ополченцев и ряду ополченцев.
В ходе регионального рабочего визита в Тавушскую область Серж Саргсян побывал и в общине НеркинКармирахбюр. Он возложил цветы к памятнику павших и без вести пропавших в Отечественной войне 1941-45гг. В приграничной общине НеркинКармирахбюр президент присутствовал при открытии культурного центра, построенного на месте старого двухэтажного административного здания (в 1992г. оно было обстреляно и полностью сгорело). Строительство здания началось 20.11.2012г. и закончилось в конце 2013г. Общая стоимость проекта – 124.8 млн драмов.
В Тавушской области Серж Саркисян совершил краткую остановку для встречи с виноградарями. В присутствии главы общины и соответствующих ответственных лиц президент обсудил проблемы оросительной системы и ходом сельскохозяйственных программ области.
В другом приграничном поселке городского типа – Наваре, Серж Саргсян ознакомился с проектными вариантами строительства автодороги Берд-Ицакар-Гандзакар-Иджан.