Սիրիական լրատվամիջոցներն անդրադարձել են ընդդեմ Էրդողանի քաղաքականության հայաստանցիների բողոքի ակցիային
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական ՍԱՆԱ գորածակալությունն անդրադարձել է հայաստանցիների հանրահավաքին, ովքեր մարտի 26-ին բողոքի ակցիա են կազմակերպել ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև՝ միջազգային հանրությունից պահանջելով քննադատել Էրդողանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը Լաթաքայի Քեսաբի շրջանի դեմ: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` ակցիայի մասնակիցները կոչ են արել պաշտպանել Քեսաբի բնակիչներին: Նրանք նաև հայտարարել են, որ Թուրքիան խախտել է միջազգային նորմերը: Թուրքիայի զինված ուժերը Սիրիայի սահմանի երկայնքով արդեն մի քանի օր է ռմբակոծում են սիրիական տարածքները՝ փորձելով ապահովել զինված ահաբեկիչների մուտքը Թուրքիայից Սիրիայի տարածք:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում, Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին, Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքի մեջ գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայ շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ անհրաժեշտ պարագաներով և սննդով ապահովել է բնակիչներին:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում մարտի 24-ին հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ: Հայաստանի ղեկավարը հանձնարարել է ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին:

Сирийские СМИ коснулись акции протеста в Ереване против политики Эрдогана
Сирийское арабское информационное агентство САНА коснулось акции протеста в знак осуждения акта агрессии Турции в городе Касаб в провинции Латакия, которая прошла в Ереване около здания офиса ООН.
Как сообщает Арменпресс, участники акции потребовали ООН осудить данную агрессию. Они также резко осудили молчание международной организации в отношении данного преступления, это можно расценивать как поощрение с ее стороны правительства Турции.
Участники также выразили свою готовность защитить жителей Касаба и вручили послание сотрудникам ООН, в котором говорится, что данная агрессия со стороны Турции против района Касаб, в котором в основном проживают сирийские армяне, является нарушением международных прав и обязательств.
Напомним, что атаки на Кесаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы на севере Латакии, начались 21 марта с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кесабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
Президент Армении Серж Саргсян 24 марта выступил в Гаагском конференц-центре с заявлением для прессы относительно событий в Кесабе. Президент выразил свою глубокую озабоченность в связи с происходящими вокруг Кесаба событиями. Он поручил дипломатическим представительствам Республики Армения в ООН в Нью-Йоркском и Женевском офисах проследить в специализированных структурах по вопросам прав человека и национальных меньшинств за вопросами гарантирования безопасности армян Кесаба и их безопасного возвращения в места постоянного проживания.
Также 24 марта вечером группа депутатов Национального Собрания Армении отбыла в Сирию – сцелью ознакомления на месте с последними событиями в городе Кесаб и окрестных селениях.