ԱՄՆ կառավարությունը ՀՀ ԱԻՆ-ին է փոխանցել Աղետի փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում մարտի 21-ին կայացել է ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայաստանի ԱԻՆ-ին բնական և մարդածին աղետներին արձագանքելու համար նախատեսված Աղետի փաթեթի փոխանցման արարողությունը: Փաթեթի փոխանցումն իրականացվել է Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Ինկ.-ի հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերության մամուլի ծառայությունից, միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ Դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Եվրոպայում և Եվրասիայում Հումանիտար ծրագրերի գրասենյակի տնօրեն Ջերալդ Օբերնդորֆերը և ՀՀ-ում Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը:
Աղետի փաթեթն իր մեջ ներառում է քնապարկեր, անկողնային պարագաներ, կոշկեղեն, բժշկական պարագաներ, սարքավորումներ, հանդերձանք և դաշտային պարագաներ` մոտ 520,000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ:
Քաունթերփարթի համայնքային և մարդասիրական օգնության ծրագիրը (ՀՄՕԾ) ֆինանսավորվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից 2001թ-ից ի վեր: ՀՄՕԾ-ը հումանիտար օգնության բաշխման արագ արձագանքման ծրագիր է, որն օգնում է հասարակության խոցելի խմբերին: Ծրագրի շրջանակներում, Քաունթերփարթը խոցելի խմբերին է տրամադրում հագուստեղեն, կոշկեղեն, բշժկական պարագաներ, սարքավորումներ և կահույք, ինչպես նաև հիգենիկ և դպրոցական պարագաներ և այլն:
2001 թվականից մինչ օրս, Քաունթերփարթի համայնքային և մարդասիրական օգնության ծրագիրը ներկրել է ավելի քան 30 մլն. դոլար արժողությամբ հումանիտար օգնություն բեռներ, որոնք էլ 500 գործընկեր կազմակերպությունների միջոցով բաշխվել են մոտ 2 միլիոն կարիքավոր բնակչությանը:
Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլը գլոբալ զարգացման կազմակերպություն է, որը համագործակցում է տեղական կազմակերպությունների հետ՝ կառուցելու համար կայուն համայնքներ: Ավելի քան 50 տարի, Քաունթերփարթը աշխատում է համագործակցելով կարիքավոր համայնքների հետ, արձագանքելով տնտեսական զարգացման, սննդի, առողջության, մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական հասարակության հզորացմանը առնչվող խնդիրներին:

U.S Government transfers disaster package to Armenia's Ministry of Emergency Situations
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. On March 21 the U.S. Government transferred a Disaster Package designed to respond to natural and man-made disasters to the Ministry of Emergency Situations. The allocation is administered by Counterpart International, and the ceremony took place at the Ministry of Emergency Situations (MES) of Armenia. John A Heffern, U.S. Ambassador to Armenia, Jerry Oberndorfer, Director of Humanitarian Programs, Office of the Coordination of U.S. Assistance to Europe and Eurasia, and Armen Yeritsyan, Minister of Emergency Situations of Armenia, participated in the ceremony.
The company’s press service informed “Armenpress” that, Disaster Packages consist of sleeping bags, bedding, footwear, medical supplies, equipment and outfittings, field supplies valued at approximately $520 thousand.
Counterpart’s Community and Humanitarian Assistance Program (CHAP) has been funded by the U.S. Department of State since 2001. CHAP is a rapid response humanitarian distribution program that addresses critical needs of vulnerable population. Through the program, Counterpart International provides target groups with in-kind assistance such as clothing, bedding, footwear, hospital equipment, furniture, supplies, school furniture, hygiene and school kits, etc,. From conducting needs assessments to monitoring end-use, Counterpart acquires, stages, transports, receives, distributes and accounts for the use of donated items.
Since 2001, Counterpart CHAP/Armenia office has imported and distributed over $30 million worth of humanitarian assistance to more than 2 million vulnerable Armenians through its network of about 500 partner organizations.