Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանությունը չի մեկնաբանում դեսպանի հետ կանչման Տյագնիբոկի կոչը
ԵՐԵՎԱՆ 20 ՄԱՐՏԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինացի ազգայնականների առաջնորդներից մեկին դուր չի եկել Հայաստանի հավատարմությունը ազգերի ինքնորոշման իրավունքին: Ուկրաինայի խորհրդարանի «Սվոբոդա» խմբակցության Օլեգ Տյագնիբոկը կոչ է արել հետ կանչել Հայաստանում և Ղազախստանում Ուկրաինայի դեսպաններին կամ այս երկրների դիվանագետներին հրավիրել Ուկրաինայի ԱԳՆ` բացատրություն տալու համար այս երկրների կողմից Ղրիմի հանրաքվեն ճանաչելու մասին հայտնված տեղեկության վերաբերյալ: «Մենք պահանջում ենք անհապաղ հետ կանչել մեր դեսպաններին Ղազախստանից և Հայաստանից, կամ նրանց դեսպաններին հրավիրել ԱԳՆ` բացատրություն տալու»,- ասել էր խմբակցության ղեկավարը` հավելելով, որ մի քանի երկրների կողմից Ղրիմում անցկացված հանրաքվեի ճանաչումն անթույլատրելի է:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ուկրաինայի դեսպանությունից հրաժարվեցին մեկնաբանել դեսպանի հետ կանչման Տյագնիբոկի արած կոչը:
«Այդ առնչությամբ որեւէ մեկնաբանություն չենք կարող անել: Այսպես ասած` no comment»,- ասացին դեսպանատնից` միաժամանակ հավելելով, որ Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանատան աշխատանքը շարունակվում է նույն հունով եւ դեսպանատան աշխատանքային ժամանակացույցում փոփոխություններ չկան:
Ուկրաինական ճգնաժամի ժամանակ Հայաստանը հայտարարել է, որ կողմ է երկրում իրավիճակի կարգավորմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Մարտի 19-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Նախագահների հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում նրանք մտքեր են փոխանակել ուկրաինական ճգնաժամի և դրանից դուրս գալու ուղիների վերաբերյալ: Այդ համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են Ղրիմում հանրաքվեի անցկացումից հետո ստեղծված իրավիճակին և արձանագրել, որ այն հանդիսանում է ազատ կամարտահայտման միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը: Միաժամանակ ընդգծվել է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, նվիրվածության կարևորությունը: