Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Սերբիայի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին և կարևորել նրա այցը հայ-սերբական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու և համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Սերբիայի միջև դարավոր կապերը բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ են ունեցել: Նախագահի խոսքով, հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում 1988թ. աղետալի երկրաշարժին հաջորդած օրերին Հայաստան օգնության շտապող այն յոթ սերբ օդաչուներին, ովքեր ավիավթարի հետևանքով զոհվեցին Երևանի մատույցներում, և ամեն տարի երկրաշարժի տարելիցին հարգանքի տուրք է մատուցում նույն վայրում նրանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ:
Սերժ Սարգսյանը և Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչը երկուստեք կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնց արդյունքում, նրանց համոզմամբ, վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ հարաբերություններն ու մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ ևս ջանքեր գործադրելու առկա դրական դինամիկան պահպանելու և զարգացնելու համար՝ համակարծիք լինելով, որ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու չիրացված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպմանը կարևորվել է նաև Սերբիայի կողմից 2015թ. ԵԱՀԿ նախագահության շրջանում Հայաստանի և Սերբիայի միջև փոխշահավետ և սերտ համագործակցությունը:

Серж Саргсян принял министра ИД Сербии
Президент Армении Серж Саргсян принял министра иностранных дел Сербии Ивана Мркича. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, приветствовав гостя, президент РА подчеркнул важность визита в продолжение высокого уровня армяно-сербского диалога и в плане продвижения повестки сотрудничества.Серж Саргсян, отметив, что вековые дружественные связи между двумя странами имели конкретные проявления, напомнил, что армянский народ и сегодня с признательностью вспоминает 7 сербских летчиков, спешивших после землетрясения 1988 года на помощь Армении и трагически погибших на подступах к Еревану, и каждый год в этот день приходит к памятнику погибшим.
Президент Армении и министр ИД Сербии подчеркнули важность высокого уровня визитов, в результате которых в последние годы заметно активизировались двусторонние отношения и сотрудничество в ряде сфер.
Стороны выразили готовность продолжать усилия по сохранению и развитию положительной динамики, отметив большой нереализованный пока потенциал сотрудничества в политической, культурной и других сферах, представляющих взаимный интерес, а также в рамках международных организаций.
В ходе встречи была подчеркнута также важность взаимовыгодного и тесного сотрудничества в 2015 году в период председательства Сербии в ОБСЕ.