Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Սերբիայի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին և կարևորել նրա այցը հայ-սերբական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու և համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Սերբիայի միջև դարավոր կապերը բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ են ունեցել: Նախագահի խոսքով, հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում 1988թ. աղետալի երկրաշարժին հաջորդած օրերին Հայաստան օգնության շտապող այն յոթ սերբ օդաչուներին, ովքեր ավիավթարի հետևանքով զոհվեցին Երևանի մատույցներում, և ամեն տարի երկրաշարժի տարելիցին հարգանքի տուրք է մատուցում նույն վայրում նրանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ:
Սերժ Սարգսյանը և Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչը երկուստեք կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնց արդյունքում, նրանց համոզմամբ, վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ հարաբերություններն ու մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ ևս ջանքեր գործադրելու առկա դրական դինամիկան պահպանելու և զարգացնելու համար՝ համակարծիք լինելով, որ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու չիրացված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպմանը կարևորվել է նաև Սերբիայի կողմից 2015թ. ԵԱՀԿ նախագահության շրջանում Հայաստանի և Սերբիայի միջև փոխշահավետ և սերտ համագործակցությունը:

Armenia’s President hosts Serbian FM
YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS: The President of Armenia Serzh Sargsyan received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia Ivan Mrkić on March 10. The Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office told Armenpress that Serzh Sargsyan welcomed the high-ranking guest and stressed the importance of his visit in terms of continuing the Armenian-Serbian high-level political dialogue and promoting the cooperation agenda. Serzh Sargsyan underscored that the age-old relations between Armenia and Serbia have had numerous illustrations.
According to the President, the Armenian people gratefully remember the seven Serbian pilots who fell victim to the air crash on the approaches of Yerevan while they were coming to the aid of Armenia during the days after the 1988 devastating earthquake. Moreover, every year, at the anniversary of the earthquake, in the same place, a tribute is paid at the memorial dedicated to their memory.
Serzh Sargsyan and the Minister of Foreign Affairs of Serbia Ivan Mrkić stressed the importance of the high-level reciprocal visits, as a result of which, in recent years, the bilateral relations and the collaboration in a number of fields have intensified.
The interlocutors expressed their willingness to continue to make efforts at maintaining and developing the existing positive dynamics agreeing that there is a great unrealized potential in the advancement of political, economic, cultural, as well as of the other spheres of reciprocal interest in the framework of international organizations.
At the meeting, the importance of mutually beneficial and close cooperation between Armenia and Serbia during the period of Serbia’s chairmanship of the OSCE was also stressed.