Շվեյցարիայում քննարկում են Դողու Փերինչեքի գործով ՄԻԵԴ վճիռը բողոքարկելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ 5 ՄԱՐՏԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան կարող է մինչեւ մարտի 15-ը հակընդդեմ հայց ներկայացնել եւ թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի գործի վերաբերյալ բողոքարկել ՄԻԵԴ դատավճիռը: Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերի խոսքերով` Շվեյցարիայում ընթանում են լուրջ քննարկումներ եւ բանավեճեր հարցի առնչությամբ: Դեռեւս հայտնի չէ` Շվեյցարիան հարցի վերաբերյալ ինչ որոշում կընդունի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Լուկաս Գարսիան, ՄԻԵԴ վճռի վերաբերյալ շատ ընդհանրական պատասխան տվեց` նշելով, որ ինչպես իր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի, ինքն էլ շատ վատ է ընդունել, որ ՄԻԵԴ-ն իր երկրի վերաբերյալ վճիռ է կայացրել: «Երբ Շվեյցարիայի կառավարությունը որոշում կայացնի Դողու Փերինչեքի գործի վերաբերյալ, մենք այն կհրապարակենք նաեւ լրատվամիջոցներով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց դեսպանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի հայցը: 2008 թվականին շվեյցարական դատարանը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար Փերինչեքին դատապարտել էր 3 ամսվա ազատազրկման, այնուհետ ազատազրկման որոշումը դատարանը փոխարինել էր վարչական տուգանքով: Եվրադատարանը Դողուի հայցի բավարարումը հիմնավորել է նրանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները:

В Швейцарии обсуждается вопрос опротестования приговора Европейского суда по правам человека по делу Догу Перинчека
Швейцария может до 15 марта представить встречный иск и опротестовать решение Европейского суда по правам человека по делу турецкого националиста Догу Перинчека. Как сообщает Арменпресс, по словам посла Швейцарии в Армении Лукаса Гассера, в Швейцарии проходят серьезные обсуждения и дебаты по этому вопросу. Пока неизвестно, какое решение примет швейцарская сторона по этому вопросу. На встрече с журналистами Лукас Гассер дал довольно общий ответ на этот вопрос, отметив, что он, как и каждый гражданин этой страны, болезненно воспринял приговор Европейского суда в отношении своей страны. «Когда правительство Швейцарии примет решение относительно дела Догу Перинчека, мы опубликуем его и в СМИ», - сказал дипломат.
Европейский суд по правам человека удовлетворил 17 декабря иск политического турецкого деятеля Догу Перинчека, признанного виновным швейцарским судом за отрицание Геноцида армян. В 2008 году Перинчек был осужден на 3 месяца лишении свободы, затем суд заменил этот приговор административным штрафом. Европейский суд свое решение удовлетворить иск Перинчека объяснил тем, что швейцарский суд нарушил 10-ю и 7-ю статьи Европейской конвенции о свободе слова.