Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Վանգելիս Մեյմարակիսին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին և հույս հայտնել, որ նրա այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի հայ-հունական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է դարավոր բարեկամության ու պատմական առնչությունների վրա հիմնված հայ-հունական բազմաբնույթ հարաբերությունները, որոնք, Նախագահի համոզմամբ, բավականաչափ ներուժ ունեն և այն երկկողմ ջանքերով անհրաժեշտ է իրացնել:
Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը ևս համոզվածությամբ ընդգծել է, որ դարերի խորքից եկող հայ և հույն ժողովուրդների՝ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ամուր բարեկամությունը մեծ ապագա ունի:
Զրուցակիցները երկուստեք չափազանց կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու գործում՝ դրական գնահատելով Հայաստանի և Հունաստանի խորհրդարաններում ձևավորված բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Կողմերի համոզմամբ, օրենսդիր մարմինների միջև սերտ փոխգործակցությունը կարող է մեծապես օգտակար լինել երկու երկրների կառավարությունների միջև փոխշահավետ համագործակցության զարգացման ու խորացման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին: Խոսելով դրանց հեռանկարի մասին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ հարաբերություններում ոչինչ չի փոխվել. անցած տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթաժողովում Հայաստանը հաստատել է Եվրոպական միության հետ սերտ համագործակցություն զարգացնելու հանձնառությունը, երեկ կայացած ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում հավանության է արժանացել «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2014-2015թթ. միջոցառումների ցանկի» նախագիծը, և հետագա փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքները շարունակվում են:
ԵՄ-ում ներկայումս նախագահող երկրի՝ Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը վստահեցրել է, որ իր երկիրը կանի ամեն հնարավորը՝ երկկողմ կապերի ամրապնդումից բացի, նպաստելու ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը:

Президент Армении принял председателя парламента Греции
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поприветствовал высокопоставленного гостя и выразил надежду, что его визит придаст новый импульс развитию и укреплению армяно-греческих отношений.
Глава государства подчеркнул, что Армения придает важность многосторонним армяно-греческим отношениям, основанным на вековой дружбе и исторических связях. Эти отношения, по убеждению президента, имеют серьезный потенциал, который необходимо реализовать.
Председатель парламента Греции также выразил уверенность, что основанная на общих ценностях крепкая дружба между армянским и греческим народами имеет большое будущее.
Собеседники двусторонне отметили важность парламентской дипломатии в деле продвижении политического диалога между Арменией и Грецией, положительно оценив деятельность парламентских группы дружбы в двух странах. Стороны подчеркнули, что тесное взаимодействие между законодательными органами может посодействовать развитию и углублению взаимовыгодного сотрудничества между правительствами двух государств.
На встрече были затронуты также отношения Армения – ЕС. Говоря о перспективах развития этих отношений, Саргсян подчеркнул, что в них ничего не изменилось, и на прошедшем в ноябре прошлого года Вильнюсском саммите Армения подтвердила взятые на себя обязательства по развитию тесного сотрудничества с Европейским союзом. Президент также заметил, что на состоявшемся 25 февраля заседании Совета безопасности Армении был одобрен проект «Перечня мероприятий по обеспечению программы действий Армения-Европейский союз Политики европейского соседства на 2014-2015 гг.», и работы по дальнейшему углублению сотрудничества продолжаются.
Спикер парламента Греции, заверил, что его страна, председательствующая в ЕС, сделает все возможное для содействия развитию отношений между Арменией и ЕС.