Հայաստանը կարող է Թուրքիա արտահանել 1 մլրդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է Թուրքիա արտահանել տարեկան 1 միլիարդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա: Այդ մասին փետրվարի 26-ին հրավիրած ասուլիսում նշեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ, Էներգետիկայի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավար Իոսիֆ Իսայանը: Նրա գնահատմամբ, Հայաստանը կարող է տարեկան արտադրել 10 միլիարդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա՝ ներկա շուրջ 6 մլրդ կվտ/ժ-ի դիմաց: «Մենք կարող ենք ապահովել տարեկան մեկ միլիարդ կիլովատ/ժամ Թուրքիայի ուղղությամբ արտահանելու հնարավորություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նշեց Իսայանը: Փոխնախարարն ասաց, որ այսօր Հայաստանը չի օգտագործում Հրազդան ՋԷԿ-ում և Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկում արտադրվող համեմատաբար թանկ էլեկտրաէներգիան: «Մենք մեր սեփական կարիքների համար հիմնականում օգտագործում ենք էժան էլեկտրաէներգիա, որն արտադրվում է գլխավորապես ջրով (Որոտանի համալիր, Սևան-Հրազդան կասկադ, Ատոմակայան, Երևան ՋԷԿ)»,- նշեց Իսայանը՝ հավելելով, որ հոսանք արտադրող գործող հզորությունները թերբեռնված են աշխատում:
Հայաստանի Հանրապետությունում 2013 թվականին արտադրվել է 7 միլիարդ 710 միլիոն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը 4.1 տոկոսով պակաս է 2012 թվականի ցուցանիշից: Հայաստանից էլեկտրաէներգիան արտահանվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Նախորդ տարի Իրան է արտահանվել շուրջ 1.3 միլիարդ կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա՝ մոտ 80 միլիոն դոլար մաքսային ընդհանուր արժեքով:

Замминистра энергетики: Армения может экспортировать в Турцию 1 млрд квт/ч электроэнергии
Республика Армения может ежегодно экспортировать в Турцию 1 млрд квт/ч электроэнергии. Как сообщает «Арменпресс», об этом 26 февраля, в ходе пресс-конференции, заявил замминистра энергетики и природных ресурсов Армении Иосиф Исаян.
По его словам, Армения может ежегодно производить 10 млрд квт/ч электроэнергии, вместо сегодняшних 6 млрд квт/ч. “Мы можем обеспечить возможность ежегодного экспорта 1 млрд квт/ч электроэнергии в Турцию”, - отметил Исаян. По его словам, сегодня Армения не использует сравнительно дорогую электроэнергию, производимую Разданской ТЭС и 5-м энергоблоком Раздана. “Для своих нужд мы в основном используем дешевую электроэнергию, которая производится Воротанским компплексом, Севан-Разданским каскадом, Атомной электростанцией, Ереванской ТЭС”, - сказал Исаян, отметив, что энергетические производственные мощности работают не на полную мощность.
В 2013 году в Армении было произведено 7 млрд 710 млн квт/ч электроэнергии, что в 4,1 раза меньше, чем в 2012 году. Около 1,3 млрд квт/ч было экспортировано в Иран.