ՀՀ վարչապետը ցավակցական հեռագիր է հղել Գրիգոր Գուրզադյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ականավոր հայ գիտնական Գրիգոր Գուրզադյանի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հեռագրում ասված է.
«Կյանքից հեռացավ մեր ժամանակների մեծագույն հայերից մեկը։ Գիտնական, ում թողած մեծ ժառանգությունը հայ գիտական մտքի զարգացման գործում ահռելի է, և դեռ երկար ժամանակ ուսումնասիրության, վերլուծության և արժևորման մեծ ճանապարհ է հարթելու բազմաթիվ գիտնականների և ուսումնասիրողների համար։ Բազմակողմանի օժտված մեծ հայի թողած գրական, գեղարվեստական ժառանգությունն իր արժանի տեղն է գրավում մեր մշակույթում և մտագործունեության նոր հորիզոններ բացում նոր սերունդների համար։ Գրիգոր Գուրզադյանն ավելին է, քան մեծ գիտնական, նա հայ մարդու, մտավորականի օրինակելի կերպար է, ում տեսակի կարիքը մեր ազգը, հասարակությունը մշտապես զգալու է։
Իմ խորին զավակցություն եմ հայտնում Գրիգոր Գուրզադյանի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին, աշակերտներին, նրա տաղանդի երկրպագուներին։ Աստված լուսավորի և փառավորի մեծ մարդու հոգին»։

Премьер-министр Армении направил телеграмму соболезнования семье Григора Гюрзадяна
Премьер-министр РА Тигран Саркисян направил телеграмму с соболезнованиями в связи с кончиной выдающегося армянского ученого Григора Гюрзадяна. Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, в телеграмме говорится:
«Ушел из жизни один из самых выдающихся представителей армянского народа наших дней. Ученый, наследие которого в развитии армянской научной мысли огромно и еще долгое время будет являться предметом анализа и исследований для многих ученых и исследователей. Многостороннее научное и художественное наследие великого сына армянского народа занимает свое достойное место в нашей культуре и открывает новые горизонты для интеллектуальной деятельности новых поколений.
Григор Гюрзадян больше чем большой ученый, он также пример армянина-представителя интеллигенции, необходимость в котором всегда будет ощущаться в нашем обществе.
Выражаю свои глубокие соболезнования семье, родным и близким, коллегам, ученикам, почитателям таланта Григора Гюрзадяна. Пусть Господь озарит душу этого большого человека».