Պչաքճյանի երկերի ժողովածուի չորրորդ հատորում ամփոփված են հեղինակի տարբեր տարիների գործեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» հրատարակչությունը շուտով լույս կընծայի սփյուքահայ գրող Մովսես Պչաքճյանի «Երկերի լիակատար ժողովածու» գրքի չորրորդ հատորը: Ռալֆ Յիրիկյանի աջակցությամբ հրատարակած գիրքն ափոփում է հեղինակի` տարբեր տարիներին գրած բազմաթիվ գործեր: Գրքի նախորդ հատորների խմբագրական խորհրդի անդամ է եղել նաև ՀՀ գրողների միության նախկին նախագահ երջանկահիշատակ Լևոն Անանյանը:
«Շատ վաղուղ եմ ծանոթացել Լևոն Անանյանի հետ: Միասին եղել ենք տարբեր տեղերում, ճաշել ենք իրար հետ, զանազան գործեր ենք արել, այցելել ենք Լոռի ու Ծաղկաձոր: Անշուշտ, ծանր էր նրա կորուստը: «Երկերի լիակատար ժողովածու»-ի երրորդ հատորում մի լուսանկար կա, որտեղ ես և նա պատկերված ենք իրար կողք-կողքի»,-«Արմենպրես» -ի թղթակցի հետ զրույցում վերհիշեց Մովսես Պչաքճյանը:
Պչաքճյանը նշում է, որ հատորները բացմաթիվ նյութեր են պարունակում: Վերհիշում է` գրել սկսել է 30 տարեկանից: 1995-ից սկսած հեղինակն ընդհանրապես չի գրում` առողջական խնդիրների պատճառով:
«Գրել եմ սիրային, հայրենասիրական թեմաներով ստեղծագործություններ: Արդեն բավ է: Զանազան հարցերի եմ անդրադարձել: Սփյուքի շատ թերթերում եմ աշխատել` Հալեպի «Արևելքում», Բեյրութի «Այգ» և «Բագին» ամսագրերում, Փարիզի «Հառաջ»-ում, Բոսթոնի «Հայրենիքում» և Մոնրեալի «Հորիզոնում»: «Հառաջ»- ում աշխատել եմ 15 տարուց ավելի: Առաջին էջում էին տպագրվում գործերս»,-հավելեց Պչաքճյանը:
Սփյուռքահայ գրողը երեք տասնամյակից ավելի բնակվում է Փարիզում: Այստեղ է հայտնվել պատահաբար: Որոշել էր 21 օր մնալ քաղաքում, սակայն մնաց 38 տարի: Փարիզում 20 տարի եղել է տեղի հայկական մայր եկեղեցու դիվանապետը:
«Մի առիթով ասել եմ. «Երևանին քիչ մը Փարիզ կպակասի, Փարիզին` ամբողջ Երևանը»: Հայաստանի մասին միշտ գրել եմ: Փարիզում կարդում են իմ գործերը, նույնիսկ մրցանակներ եմ շահել: Այնտեղ հետաքրքրվում են հայկական մշակույթով, բայց, ցավոք, կամաց-կամաց ընթերցասիրությունը պակասում է»,- փաստեց հեղինակը:
Ամեն անգամ գիրք հրատարակելիս Մովսես Պչաքճյանը չի մոռանում նաև քննադատությունների մասին: Դրանք մշտապես զետեղում է իր գրքերում: «Երկերի լիակատար ժողովածուի» չորրորդ հատորն էլ բացառություն չի լինի: Այս գրքում ևս ներառված են լինելու այլ հեղինակների կարծիքները գրողի ստեղծագործությունների մասին:
Մովսես Պչաքճյանը ծնվել է Հալեպում 1940 թվականին: Ստեղծագործություններ ունի ամենատարբեր ժանրերով` վեպ, վիպակ, պատմվածք, էսսե, թատրերգություն, հրապարակախոսական և լրագրական հոդվածներ, բանաստեղծություններ, թարգմանություններ: 1976-ից բնակվում է Փարիզում, մասնակցում է հայկական գաղթօջախների գրական, թատերական և մշակութային կյանքին: 2009-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Պչաքճյանին շնորհել է «Մովսես Խորենացի» շքանշան: Զբաղվում է նաև ուսուցչությամբ:
Հանրահայտ «Քուին»-ի երգերը՝ նոր մոտեցմամբ. Երևանում առաջին անգամ հանդես կգա Queen Sensation խումբը
Մեկնարկում են վերապատրաստման դասընթացներ` Հայաստանի մարզերի և համայնքների գրադարանավարների համար
Համաշխարհային ռոք հիթերը՝ փողային նվագախմբի մատուցմամբ. Գյումրիի փողային նվագախումբը հանդես եկավ բացառիկ համերգով
Կամերային երաժշտության ամառային դպրոց՝ պրոֆեսոր Կրասոտինայից
Մեկնարկել են Լոռի Բերդ ամրոցի եկեղեցու վերականգնման շինարարական աշխատանքները
ԿԳՄՍ փոխնախարար Ալֆրեդ Քոչարյանն այցելել է Լուսինե Զաքարյանի տուն-թանգարան
Չինաստանում հետաքրքրված են համաշխարհային գիտությունում և մշակույթի տարբեր ոլորտներում հայ ժողովրդի թողած խորը հետքով. դեսպան Ֆան Յոն

Выходит в свет четвертый том произведений Мовсеса Пчакчяна
Издательство “Айастан” скоро выпустит в свет четвертый том книги Мовсеса Пчакчяна “Полное собрание сочинений”. Книга, опубликованная при поддержке Ральфа Йирикяна вобрала в себя произведения писателя разных лет. Членом редакторского совета предыдущих томов был также безвременно ушедший из жизни бывший председатель Союза писателей Армении Левон Ананян.
“С Левоном Ананяном мы познакомились очень давно. Бывали вместе в различных местах, вместе обедали, посетили Лори и Цахкадзор. Его потеря, безусловно, была тяжелой. В третьем томе “Полного собрания сочинений” есть наша совместная фотография”, - сказал Мовсеса Пчакчян в беседе с корреспондентом «Арменпресс».
Писатель отмечает, что в томах собрано большое количество материалов. Вспоминает, что писать начал с 30 лет. В 1995 году он, из-за проблем со здоровьем, писать перестал.
“Писал на любовные и патриотические темы. Уже все. Затрагивал различные вопросы. Работал во многих зарубежных армянских газетах – в “Востоке” Алеппо, в журналах “Айг” и “Багин” Бейрута, в газете “Вперед” Парижа, “Родине” Бостона и “Горизонте” Монреаля. В газете “Вперед” работал более 15 лет. Мои работы печатались на первой полосе”, - добавил Пчакчян. .
Пчакчян более 30 лет проживает в Париже. Очутился там он случайно. Хотел остаться в городе 21 день, а получилось 38 лет.
“Как-то, по случаю, я сказал: Еревану недостает немного Парижа, Парижу – весь Ереван. Об Армении писал всегда. В Париже читают мои произведения, даже награды получал. Там интересуются армянской культурой, однако, к сожалению, понемногу интерес к чтению пропадает”, - отметил писатель.
Издавая книги, Мовсес Пчакчян не забывает также о критике - она всегда в них размещена. Не станет исключением и 4-й том “Полного собрания сочинений”. Там также найдут место мнения других писателей о его произведениях.
Мовсес Пчакчян родился в Алеппо в 1940 году. Творчество его разножанрово: повести, романы, рассказы, эссе, сценарии, публицистика и статьи, стихи, переводы. С 1976 года проживает в Париже, принимает участие в культурной жизни армянских общин зарубежья. В 2009 году президент Армении Серж Саргсян наградил Пчакчяна орденом “Мовсес Хоренаци”.
Популярные песни Queen в новом звучании: впервые в Ереване выступит группа “Queen Sensation”
В интервью Financial Mirror посол Армения подчеркнул важность сохранения армянского наследия в Нагорном Карабахе и, права на возвращение населения
В Китае заинтересованы глубоким следом, оставленным армянским народом в мировой науке и в различных областях культуры: посол Фань Юн