Զվարթնոցի տաճարի կրկնօրինակով Անիում կառուցված Գագկաշեն եկեղեցու մասին ֆիլմ է նկարահանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զվարթնոցի տաճարի կրկնօրինակով Անիում Գագիկ թագավորի կառուցած կառուցված Սուրբ ԳրիգորԼուսավորիչ կամ Գագկաշեն եկեղեցու մասին «Հայկական ճարտարապետություննուսումնասիրող հիմնադրամի» նկարահանած նոր ֆիլմը կներկյացվի հանրության դատին: «Գագկաշեն եկեղեցի» ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա փետրվարի 20-ին, Հայաստանի ճարտարապետների միության դահլիճում: Փետրվարի 19-ին հրավիրված ասուլիսում հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը, ներկայացնելով ֆիլմի ստեղծման գաղափարը, պատմեց, որ Գագկաշենը կառուցվել է Անիի մայրաքաղաքում 1000-1020 թվականների միջակայում:
«Երբ Գագիկ արքան որոշեց համաշխարհային մակարդակով ևս մեկ աստիճան բարձրացնել եկեղեցաշինությունը, կանգ առավ Զվարթնոցի տաճարի հորնիվածքի վրա` ցանկանալով ունենալ տաճարի կրկնօրինակը նաև մայրաքաղաքում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` Գագկաշենի ճարտարապետը եկեղեցին կառուցելիս նորամուծություն է կիրառել:«Ճարտարապետն այդ ժամանակ գտնվում էր Պոլսում, և, ներշնչվելով տեղի արտարապետությունից, փորձել էր այս կառույցում կիրառել նոր տարրեր»,- պարզաբանեց ճարտարապետը:
Ի տարբերություն Զվարթնոցի Տաճարի` Գագկաշենն ավելի սլացիկ էր և բարձր, սյուներն էլ նեղ են եղել, ինչն էլ պատճառ է դարձել, որ կառուցման ավարտից կարճ ժամանակ անց ճաքեր հայտնվեն եկեղեցու վրա:
«Անցնում է կես դար, պատերը ճաքեր են տալիս և տաճարիմի մասը փլվում է: Հայտնի է, որ դեռ երբ 1064 թվականին սելջուկ թուրքրերը գրավեցին Անին, եկեղեցու մի մասը դեռ կանգուն էր, սակայն հետագայում ամբողջ տաճարն է փլվում: Շուրջ 900 տարի եկեղեցին փլատակ վիճակում է»,- ասաց բանախոսը:
Ֆիլմի եռաչափ մոդելավորող Պարգև Ֆրանկյանը նշեց, որ թիմի վրա աշխատել է մեծ բերկրանքով:«Ֆիլմ նկարահանելու ընթացքում մենք անընդհատ նյութեր էինք ուսումնասիրում, զուգահեռներ տանում Զվարթնոցի և Գագկաշենի միջև: Ամբողջ ստեղծագործական գործընթացը շատ հետաքրքիր էր»,- նշեց Ֆրանկյանը:
Ֆիլմի ռեժիսոր Տիրան Կարապետյանն էլ նշեց, որ ֆիլմը նկարահանվել է մոտ մեկ ամիս և տասն օրվա ընթացքում, չնայած հիմնադրամը նյութերի հավաքման գործընթացը սկսել է դեռևս 2004 թվականից:
Բանախոսների գնահատմամբ` «Գագկաշեն եկեղեցի» ֆիլմը կառանձնանա նաև երաժշտական առումով: Հատուկ ֆիլմի համար գրվել է երաժշտություն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կցուցադրվի արդյոք ֆիլմը հեռուստատեսությամբ` Սամվել Կարապետյանը նշեց, որ նախորդ ֆիլմերի օրինակը ցույց է տալիս, որ հեռուստաընկերությունները շահագրգված չեն ցուցադրել պատմամշակութային թեմատիկա ունեցող ֆիլմեր: Փոխարենը` «Հայկական ճարտարապետություննուսումնասիրող հիմնադրամի» նկարահանած ֆիլմերը ցուցուցադրվում են Հայաստանի զորամասերում, տարբեր ակումբներում, երիտասարդական միություններում, բուհերում:
«Հայկական ճարտարապետություննուսումնասիրող հիմնադրամը» ֆիլմեր է նկահարանում 2006 թվականից: Հիմնադրամի նկարահանած ֆիլմերում անդրադարձ է կատարվում հայրենիքին, հայկական մշակույթին և հայրենանվեր անհատներին:
Ֆասթ Բանկի աջակցությամբ կայացել է «Սիմֆոնիկ Ջեքսոն» համերգային ծրագիրը
Սերգեյ Փարաջանովի մասին պատմող ֆիլմը կցուցադրվի Վենետիկի կինոփառատոնում
Լույս է տեսել XXI դարի հայ գրականության մատենաշարի 5-րդ հատորը
Դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը քառասուն հազար հանդիսատեսի առջև ներկայացրել է հայկական ծիրանափողը
Արտավազդ Փելեշյանի «Հավերժական լույս» լիբրետոն կհամալրի Օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի խաղացանկը
Մեկնարկում է Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը
Տրամադրության նկարչուհին. Երևանում բացվեց Արմինե Ավետիսյանի (Մանոն) «Էմոցիոնալ փոթորիկ» ցուցահանդեսը
ԱՄՆ-ում կյանքից հեռացել է օպերային երգչուհի Աննա Նշանյանը
Վանաձորի թատրոնը նոր ներկայացման առաջնախաղը կազմակերպել է Կառլոս Աբովյանի անվան կերպարվեստի թանգարանում

Создан фильм о церкви Гагкашен, построенной по подобию храма Звартноц
Фонд по исследованию армянской архитектуры создал фильм о церкви Святого Григория Просветителя или Гагкашен, который был построен в городе Ани царем Гагиком по образу храма Звартноц. Премьера фильм «Церковь Гагкашен» состоится 20 февраля в зале Союза архитекторов Армении.
На пресс-конференции 19 февраля председатель фонда Самвел Карапетян, представив идею создания фильма, рассказал, что Гагкашен был построен в первой четверти 11 века в тогдашней столице Армении – городе Ани.
«Когда царь Гагик решил на всемирном уровне поднять еще на одну степень строительство церквей, он остановился на храме Звартноц, желая иметь копию этой церкви в своей столице», - как сообщает Арменпресс, сказал Карапетян.
По его словам, архитектор Гагкашена использовал инновации при строительстве церкви. «Архитектор тогда находился в Константинополе, и воодушевившись местной архитектурой, попытался использовать в строительстве новые элементы», - рассказал специалист по памятникам.
В отличие от храма Звартноц, Гагкашен более высок и стремителен, а колонны были узкими, из-за чего через несколько лет после завершения строительства появились трещины.
«Спустя полвека на стенах появились трещины, и часть храма развалилась. Известно, что еще в 1064 году, когда сельджуки завоевали город Ани, часть церкви еще стояла, однако потом был разрушен весь комплекс здания. Около 900 лет церковь находится в развалинах», - сказал Карапетян.
3-D дизайнер фильма Паргев Франкян отметил, что работал со съемочной группой с большой радостью. «В ходе съемок фильма мы постоянно исследовали материалы, вели параллели между Звартноцом и Гагкашеном. Весь творческий процесс был очень интересным», - отметил Франкян.
Режиссер фильма Тиран Карапетян отметил, что съемки были проведены в течение около 40 дней, хотя фонд начал сбор материала еще в 2004 году.
По словам создателей фильма, «Церковь Гагкашен» будет выделяться также музыкальным оформлением, так как была написана специальная музыка.
На вопрос, будет ли показан фильм по телевидению, Самвел Карапетян отметил, что опыт предыдущих фильмов показывает, что телекомпании не заинтересованы в том, чтобы показывать фильмы на культурно-исторические темы. Вместо этого, фильмы Фонда по исследованию армянской архитектуры показываются в воинских частях, разных клубах, молодежных союзах, вузах.
Фонд по исследованию армянской архитектуры с 2006 года снимает фильмы, в которых представляется культура Армении, а также известные культурно-исторические деятели.
Фильм о Сергее Параджанове покажут на Венецианском кинофестивале
Вышел в свет пятый том серии армянской литературы XXI века
Либретто Артавазда Пелешяна “Вечный свет” пополнит репертуар Национального театра оперы и балета
Начинается VII Ереванский международный кинофестиваль короткометражных фильмов
В США скончалась оперная певица Анна Ншанян
Четвертый Full Moon Fest собрал в Ереване известных артистов
Картины армянского художника, работающего в Индии, выставлены в Нью-Дели
В Дилижане прошел II Международный фестиваль ремесел
Национальный филармонический оркестр Армении и группа мировых звезд посвятят концерт 100-летию Гоар Гаспарян