Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը Պրահայում մասնակցել են հայ-չեխական գործարար համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պետական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանն այսօր Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունում մասնակցել են հայ-չեխական գործարար համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նախագահները ողջունել են նման ձևաչափով գործարարների հանդիպումը և դրա շրջանակներում ստորագրվելիք փաստաթղթերը: Նախագահ Զեմանը կարևորել է հատկապես Հայաստանի և Չեխիայի առանձին տարածաշրջանների միջև ստորագրվելիք համաձայնագրերը, որոնք լավ հիմք են ստեղծում ապակենտրոնացված համագործակցությունը զարգացնելու համար: Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը համակարծիք են եղել, որ հայ-չեխական տնտեսական հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն, և այն լիարժեք օգտագործելու համար զգալի դեր են վերապահել գործարարներին՝ վստահեցնելով, որ երկուստեք պետականորեն հնարավորինս կխրախուսեն գործարարների միջև կապերի ընդլայնումն ու փոխգործակցության զարգացումը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում ներկայացրել է նաև Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները, գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավման ուղղությամբ աշխատանքները, նախաձեռնված լայնամասշտաբ տնտեսական բարեփոխումները, որոնց արդյունքներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև միջազգային վարկանիշային զեկույցներում: Դրանց համաձայն, Հայաստանը մասնավորապես` Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից հրապարակված «Դուինգ Բիզնես»-2014 տարեկան զեկույցում 185 երկրների շարքում գրավում է 37-րդ տեղը: Անդրադառնալով ՀՀ տնտեսական հնարավորություններին՝ Հանրապետության Նախագահն ասել է. «Ես կարծում եմ, որ վերջին մի քանի ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձություններն ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում գործարարության համար: Առաջինը 2013թ. սեպտեմբերի 3-ի մեր որոշումն էր միանալ Մաքսային միությանը, այլ կերպ ասած՝ դա մեր որոշումն էր միանալ 200 միլիոնանոց շուկային: Երկրորդը դեկտեմբերին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտոնյալ առևտրային ռեժիմի վերահաստատումն էր, ի թիվս 9 երկրների, նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ: Այսինքն մենք կարող ենք լինել կապող կամուրջ՝ ունենալով ազատ տեղաշարժ ապրանքի, աշխատուժի, ֆինանսների Մաքսային միության հետ, մյուս կողմից ունենալով առևտրի արտոնյալ պայմաններ Եվրամիության անդամ երկրների հետ: Ես կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր հանգամանք է, որ և՛ պարոն Զեմանը, և՛ ես խորապես շահագրգռված ենք, որպեսզի մեր երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններն ունենան արագ աճ»:
Գործարար համաժողովի ժամանակ Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները հանգամանորեն անդրադարձել են նաև զարգացման հեռանկար ունեցող համագործակցության ոլորտներին, այդ թվում՝ նշելով էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, սննդարդյունաբերությունը, ոսկերչությունը և այլն:
Նախագահ Զեմանը նշել է, որ շնորհակալությամբ է ընդունել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը՝ այցելել Հայաստան և վստահեցրել է, որ այդ այցի ժամանակ իրեն կուղեկցի չեխ գործարարների ներկայանալի պատվիրակություն, և երկու երկրների գործարարների հաջորդ հանդիպումը կկայանա Երևանում:
Չեխիայի մայրաքաղաքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Չեխիայի ամենահին վանքերից մեկը՝ Ստրահովի վանական համալիր: Այստեղ Նախագահին ծանոթացրել են համալիրի հիմնադրման պատմությանը, վանքի տարածքում տեղակայված ազգային գրականության թանգարանին, Ստրահովի գեղարվեստական ցուցասրահին և վանքում շուրջ 800 տարի գոյություն ունեցող հսկայական գրադարանին, որտեղ պահվում են ավելի քան 2500 ձեռագրեր և 130.000 գրքեր: Հանրապետության Նախագահը եղել է նաև համալիրի 1140-1143թթ. հիմնադրված Մարիամ Աստվածածնի համբարձման տաճարում:

Presidents Serzh Sargsyan and Miloš Zeman participate in Armenian-Czech business forum
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Today the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan being in the Czech Republic on an official visit and his counterpart in the Czech Republic Miloš Zeman participated in Armenian-Czech business forum at the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic.
“Armenpress” was informed from the Department for Mass Media and Public Relations of the President’s office of the Republic of Armenia that the Presidents welcomed the meeting of the businessmen in such format and the documents to be signed within the frames of it. President Miloš Zeman attached particular importance to agreements to be signed among separate regions of Armenia and the Czech Republic which form a good basis for the development of decentralized cooperation. Serzh Sargsyan and Miloš Zeman shared the opinion that Armenian-Czech economic relations have great potential, and businessmen played a significant role in using it fully assuring that they will jointly encourage expansion of ties and development of cooperation among the businessmen as much as possible.
President Serzh Sargsyan also introduced Armenia’s economic possibilities in his speech, activities towards continuous improvement of business and investment atmosphere, undertaken large-scale economic reforms the results of which found their reflection in the international ranking reports as well. According to them, Armenia, in particular, holds the 37th place among 185 countries in “Doing business” -2014 annual report released by the World Bank and the International Finance Corporation. Reacting on Armenia’s economic possibilities the President of the Republic said: “I think that the events of the last few months create more favorable conditions for entrepreneurship. The first one was our decision of September 3, 2013 on the accession to the Customs Union, in other words, it was our decision to join a market of 200 million. The second one was preferential trade regime re-establishment by the European Parliament in December with 9 countries, including the Republic of Armenia. So, we can be a connecting bridge having free movement with goods, labor force, and finance Customs Union, having preferential conditions of trade on the other hand. I think it is a very important thing that both I and Mr. Zeman are deeply interested in the fact that trade and economic relations between our two countries have rapid growth”.